Jak zrobić blat kuchenny z płytek ceramicznych?

Kuchnia jest jednym z ważniejszych pomieszczeń we współczesnych domach. Coraz częściej pomieszczenie to połączone jest razem z salonem, tym samym kuchnia musi być niezwykle praktyczna, pasująca estetyką do innych pomieszczeń, a także i dekoracyjna. Projektanci wnętrz podkreślają, że urządzenie kuchni jest praktycznie tak samo kłopotliwe, jak łazienki. Każdy element jaki się w niej znajdzie jest istotny.

Trendy odnoszące się do urządzania kuchni, dotyczą nie tylko mebli kuchennych, baterii, zlewozmywaków czy sprzętu AGD, ale także i blatów. Dużym powodzeniem cieszą się blaty inspirowane naturalnym kamieniem, granitowe czy laminowane, ale także i takie, które zostały wykonane z płytek ceramicznych. To właśnie one mogą być idealnie dopasowane do całości wnętrza i dają duże możliwości aranżacyjne. Jeśli zastanawiasz się czy wykonanie takiego blatu jest skomplikowane – koniecznie zapoznaj się z poniższym wpisem lub blogiem www.lazienkiabc.pl!

blat kuchenny

Wykonanie blatu kuchennego z kafelek krok po kroku!

Wykonanie blatu kuchennego z płytek ceramicznych nie jest czymś skomplikowanym, o ile osoba, która chce to zrobić potrafi kłaść płytki. Sama czynność bowiem nie różni się bardzo od kładzenia płytek na podłodze czy na ścianach.

Szafki kuchenne muszą być obudowane płytą meblową wilgocioodporną. To właśnie ona sprawdzi się najlepiej. Pierwszą czynnością powinno być dokładnie odmierzenie blatu, odrysowanie w płycie miejsca na zlewozmywak i kuchenkę. Następnie otwory należy wyciąć wyrzynarką lub piłką ręczną. Płyta powinna zostać w dalszej kolejności przykręcona do mebli. Po upewnieniu się, że wszystko idealnie pasuje, można przystąpić do układania płytek. Najkorzystniej jest powierzchnię płyty pokryć klejem elastycznym, a zamiast zwykłej fugi z domieszką z cementu użyć tej epoksydowej. Do układania płytek użyć można popularnych krzyżyków lub siatkę. Eksperci do wykonania blatu polecają siatkę.

Zalety blatu kuchennego wykonanego z kafelków

Zalet blatów wykonanych z płytek ceramicznych jest wiele! Materiał ten jest bowiem nie tylko niezwykle trwały, ale także i bezproblemowy podczas czyszczenia. Wiele zależy też od samego rodzaju płytek, ponieważ na rynku dostępne są takie, które będą odporne na działanie wysokich temperatur, co może znacznie ułatwić pracę w kuchni. Kolejnym atutem, który dla wielu osób jest najważniejszy, jest sam ich wygląd. Wybór płytek ceramicznych jest tak ogromny, że z łatwością można wybrać takie, które będą pasowały do charakteru kuchni lub korespondowały z estetyką salonu. Blaty z płytek są rozwiązaniem na wiele lat.

Porównując blaty granitowe, kamienne do tych wykonanych z płytek ceramicznych, są one stosunkowo tanie. Ponadto kafle odporne są na zarysowania, ścieranie czy silne detergenty. W kuchni, ze względu na specyfikę przygotowania posiłków, często mogą powstawać na powierzchni blatów plamy. W przypadku blatu z płytek ceramicznych, można ją łatwo i skutecznie usunąć.

Do wad tego rozwiązania zaliczyć można to, że na blacie znajdują się fugi. To właśnie one dosyć szybko się brudzą. Wiele zależy od rodzaju płytek, na rynku są takie, które posiadają łączenia tzw. bezfugowe.