
Nawet w najbardziej sprawnym aucie może się zdarzyć, że alarm w samochodzie sam się włącza. Co wtedy robić, a przede wszystkim, jakie są tego przyczyny? Zapraszamy do poniższego artykułu, gdzie postaramy się przybliżyć ten temat.
Jak działa alarm samochodowy?
Podstawowym narzędziem antywłamaniowym w samochodzie jest alarm samochodowy. Jeśli pojazd nie ma go wbudowanego na stałe od nowości, można dokupić go osobno. Opcja ta daje wiele możliwości. Przede wszystkim instalacja autoalarmu, który został zakupiony na własną rękę, daje gwarancję, że będzie on dopasowany do naszych potrzeb.
Wybór modeli dostępnych na rynku jest naprawdę duży. Można wybierać spośród takich, które oprócz efektów dźwiękowych wydają również efekty świetlne lub są kompatybilne ze smartphonem. Istota jego działania polega na tym, że w aucie są rozmieszczone czujniki. Znajdują się one w różnych miejscach. W momencie, gdy dochodzi do nieprawidłowości, czujniki te przekazują informację do procesora, który uaktywnia alarm. Bardzo ważne jest, aby czujniki były usytuowane w takich miejscach, aby nie uległy zawilgoceniu i przetarciu. Może to wpłynąć na prawidłową pracę alarmu, a w najgorszym przypadku może sprawić, że alarm przestanie całkowicie działać.
Podział alarmów jest bardzo prosty i dzieli się je na jedno oraz dwukierunkowe. Jednokierunkowe wysyłają sygnał do procesora i pomagają na przykład unieruchomić drzwi. Z kolei dwukierunkowe odbierają oraz wysyłają sygnał do odbiorcy. Niektóre modele są skonstruowane w taki sposób, że włączający się alarm w aucie powiadamia smartphone właściciela pojazdu.
Problem z alarmem samochodowym? – Co robić?
Czasem może się zdarzyć, że nawet najlepiej skonstruowany alarm może sam się włączyć. W związku z tym, że nie każdy wie, jak zresetować alarm w samochodzie. Nie należy wpadać w panikę, ponieważ problem z alarmem samochodowym to całkiem normalna rzecz. Mimo że może ona nas zdenerwować, zachowajmy stoicki spokój.
Jeśli masz problem z alarmem, to najprawdopodobniej jest to wina pilota. Zatem w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy centralka alarmu świeci. Niemniej jednak całkowite “uśpienie” pilota zdarza się bardzo rzadko. Częściej zdarza się, że traci on zasięg. Jeśli jednak problem z autoalarmem jest poważny, możemy mieć problem z otworzeniem drzwi do samochodu, a co za tym idzie dostaniem się do środka. Co robić w sytuacji, gdy alarm samochodowy nie działa?
W zależności od tego, z jakim modelem mamy do czynienia, do otworzenia pojazdu możemy użyć kluczyka serwisowego. Warto go mieć zawsze przy sobie najlepiej w schowku samochodowym, do którego jest stały dostęp i jest pod ręką. Profesjonaliści radzą, żeby nie winić alarmu za każdą pojawiającą się usterkę w samochodzie. Dość często zdarza się, że przy uruchomieniu rozrusznika, słychać jazgot syrenki lub silnik nie startuje. Każda kolejna próba może kończyć się fiaskiem lub dalszym wyciem.
W tej sytuacji pomocne może okazać się rozbrajanie alarmu. Jak uniknąć wadom i problemom wynikającym z nieprawidłowego użytkowania pilota? Baterie nie lubią zimna, dlatego w okresie zimowym przetrzymuj sprzęt w ciepłym miejscu. Nie jest nim z pewnością zewnętrzna część odzieży. Trzymając go na przykład w wewnętrznej kieszeni, unikniesz niespodzianek.
Dlaczego alarm sam się włącza w samochodzie – Popularne usterki!
Zapewne znaczna część czytających zastanawia się, co jest przyczyną, gdy alarm sam się włącza? Przyczyn może być wiele, ale do najpopularniejszych usterek należy niski poziom naładowania akumulatora. To bardzo powszechne zjawisko i przyczyna nocnego wycia alarmu. Jeśli więc rano okaże się, że akumulator jest rozładowany, to właśnie on może być przyczyną zbędnego hałasu. Niemniej jednak nie koniec na tym.
Niektóre pojazdy mają bardzo czuły czujnik wstrząsu. Definiuje to autoalarm instrukcja, która znajduje się w opakowaniu sprzętu. Najczęściej spotyka się go w samochodach takich jak Audi czy Volkswagen. To fabryczna przypadłość, która sprawia, że czujniki są bardzo czułe, a co za tym idzie włączają się automatycznie. Warto więc sprawdzić, czy czujniki, z którymi mamy do czynienia są regulowane. Kolejna rzecz, która jest odpowiedzialna za to, że alarm w samochodzie sam się włącza to czujnik zatrzasku maski, który sprawia, że alarm zostaje wprawiony w ruch w momencie, gdy ktoś za wszelką cenę próbuje na siłę otworzyć maskę samochodu.
Czasem może być on po prostu zabrudzony, co powoduje, że działa wadliwie. W tej sytuacji najlepiej jest go zlokalizować oraz wyczyścić. W najgorszym wypadku, gdy nic nie poskutkuje, wymień czujnik na nowy. To nie jest droga rzecz, a z pewnością ułatwi Tobie korzystanie z auta. Pilot sam w sobie może być również powodem wielu nieprzyjemności, jeśli będzie uszkodzony. Posiada on elementy sterujące, które są połączone z alarmem, co wpływa na jego sprawność.
Jak zresetować alarm w samochodzie?
Jeśli Twój alarm sam się włącza i nie wiesz już co robić, to świetnie trafiłeś. W tym miejscu opiszemy, jak ponownie uruchomić tracker. To instrukcje, które pomogą Ci odpowiedzieć na pytanie, jak zresetować alarm w samochodzie? Pierwsza metoda mówi, aby podczas normalnej pracy użyć przełącznika bocznego portiera.
Przełącznik ten najczęściej jest usytuowany pod deską rozdzielczą. Może to być w okolicy pedału hamulca lub w lewym dolnym panelu. Następny krok to wyłączenie zapłonu i szybkie obrócenie przełącznika. W tym momencie po wykonaniu tych kroków alarmy powinny się odłączyć. Jeśli jednak bateria pilota jest pusta, sposób ten będzie nieskuteczny. W tej sytuacji ujemny zacisk akumulatora powinien być odłączony. W tej chwili wszystkie drzwi, w tym drzwi kierowcy na klucz od wewnątrz i zewnątrz. Pod osłoną maski należy znaleźć okap. Wcisnąć i przytrzymać, aby podłączyć akumulator.
Zazwyczaj znajduje się on wewnątrz rowka gumy. Jeśli wszystko zostanie poprowadzone zgodnie z planem, dioda przestanie migać i alarm się wyłączy. Dzięki temu rozwiążesz problem.