Drzwi zewnętrzne bazujące na aluminium pojawiają się dziś zarówno w firmach, obiektach użyteczności publicznej, jak i budynkach mieszkalnych. Można bowiem liczyć na udoskonaloną produkcję, świetne właściwości i estetykę, które wpisują się w potrzeby dowolnych obiektów. Jakie właściwości posiadają aluminiowe drzwi zewnętrzne? Dlaczego warto na nie postawić i na co zwracać uwagę podczas wybierania? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.
Drzwi zewnętrzne bazujące na aluminium pojawiają się dziś zarówno w firmach, obiektach użyteczności publicznej, jak i budynkach mieszkalnych. Można bowiem liczyć na udoskonaloną produkcję, świetne właściwości i estetykę, które wpisują się w potrzeby dowolnych obiektów.
Jakie właściwości posiadają aluminiowe drzwi zewnętrzne? Dlaczego warto na nie postawić i na co zwracać uwagę podczas wybierania? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.
Stolarka drzwiowa i jej rola
Drzwi zewnętrzne to nie tylko wizytówka każdego obiektu. Przede wszystkim spełniają one funkcje praktyczne. Zabezpieczają, chronią przed dźwiękami napływającymi z zewnątrz oraz warunkami atmosferycznymi. Ich zadaniem jest ponadto ograniczanie ucieczki ciepła, aby nie ponosić strat cieplnych. I wreszcie nie można pomijać faktu, że gwarantują intymną atmosferę.
Stolarka drzwiowa to jeden z tych elementów, o którym myślimy już na etapie projektowania danego obiektu. Jest to o tyle ważne, że drzwi zewnętrzne wybiera się na długi czas. Rzadko kiedy podejmujemy się ich wymiany, o ile nie jest to podyktowane powstałymi uszkodzeniami, całkowitym zniszczeniem bądź zmianami estetycznymi. Wybiera się je zatem uwzględniając wygląd, wymiary, poszczególne parametry oraz materiały, z jakich są wykonane.
Aluminium lepsze od drewna?
Na rynku wciąż dominują drzwi drewniane, ale aluminiowe odpowiedniki zaczynają im dorównywać. Niegdyś wybierane tylko do obiektów firmowych bądź użyteczności publicznej, w dużej mierze ze względu na estetykę. Dziś zaś chętnie nabywane przed odbiorców prywatnych – klientów, którzy cenią sobie unikalny wygląd, trwałość oraz wygodę użytkowania.
Aluminiowe drzwi zewnętrzne swoimi właściwościami i parametrami mogą dorównywać drewnianej stolarce drzwiowej. Mają mnóstwo zalet, w tym niższą masę, która wraz z faktem, że są dużo cieńsze od drewnianych drzwi, czyni je prostszymi w montażu i tańszymi.
Obecnie procesy produkcyjne są znacznie bardziej udoskonalone i dopracowane, dlatego powstające drzwi aluminiowe cechują się trwałością, odpornością i niepodatnością na odkształcenia czy też wypaczenia.
Właściwości drzwi bazujących na aluminium
Drzwi zewnętrzne wykonane z aluminium są podatne na kształtowanie, dlatego można zamawiać zarówno typowe, jak i rzadko spotykane kształty czy rozmiary. To duży atut, ponieważ w nowoczesnych obiektach coraz częściej stawia się na indywidualne realizacje, a to, co klasyczne i standardowe nie zawsze ma rację bytu. Otwory drzwiowe bywają wyjątkowo wysokie lub znacznie szersze, niż przewidują minimalne wymiary określone prawnie. Aluminium sprawdza się tu doskonale.
Tak wykonane drzwi nie zmieniają swoich właściwości ani wyglądu mimo działania czynników zewnętrznych – wiatru, wilgoci, niskiej lub wysokiej temperatury, promieniowania słonecznego. Ryzyko uszkodzeń jest na minimalnym poziomie. Do tego można w nich zamontować dowolne zabezpieczenia antywłamaniowe, klamkę, która najbardziej się podoba domownikom lub dekoracyjne detale. Równie ciekawie prezentuje się aluminium połączone z innymi materiałami. Warto skorzystać z konfiguratora dostępnego na stronie https://konfigurator.kobbe.pl/konfigurator/pl/, aby sprawdzić, jak będzie się prezentował finalny produkt.
Pozostając w temacie estetyki, nie sposób pominąć faktu, że te nowoczesne drzwi zewnętrzne mogą imitować naturalne surowce, np. tak bardzo lubiane drewno. Wystarczy odpowiednia okleina.
Jak wybierać drzwi zewnętrzne?
Drzwi zewnętrzne powinny odpowiadać kilku wymogom. Zgodnie z prawem muszą mieć minimum 200 cm wysokości i 90 cm szerokości. Nietypowe wymiary wchodzą w grę i warto mieć na uwadze, że np. większa szerokość to gwarancja sprawnego poruszania się wszystkich osób, a także wnoszenia sprzętu AGD, mebli i innych rzeczy o sporych gabarytach.
Aby drzwi zewnętrzne gwarantowały, że wewnątrz będzie panował komfort termiczny, powinny mieć jak najniższy współczynnik ucieczki ciepła, określany jako Ud. Z kolei liczba decybeli na poziomie minimum 30, zapewni ochronę przed dźwiękami napływającymi z zewnątrz.
Za wygodę użytkowania odpowiada kierunek otwierania drzwi zewnętrznych – do wewnątrz w przypadku mieszkań w blokach, na zewnątrz – gdy są to np. domy jednorodzinne.
Jeśli drzwi będą nietypowo wysokie, dobrze jest postawić na dodatkowe przeszklenia, aby doświetlić wnętrza.
Nie wolno zapominać o zabezpieczeniach antywłamaniowych, a tu już jest ogromny wybór rozwiązań. Pomocna będzie zasada, że lepszych zabezpieczeń potrzebują obiekty, które są położone z dala od innych, na uboczu, a zatem są zdecydowanie bardziej narażone na działanie potencjalnych intruzów.
Estetyka musi odpowiadać architekturze danego obiektu oraz pomysłowi na przestrzeń zewnętrzną. Spójna koncepcja daje doskonałe efekty, wszystko do siebie pasuje, a drzwi stają się wizytówką.
Gdzie wybierać?
Znalezienie producenta drzwi zewnętrznych nie jest trudne. Poza opiniami czy cenami należy jednak zwracać także uwagę na polecanych wykonawców. Z pewnością do takich należy firma KOBBE, która stawia na indywidualne projekty, wykonania zgodne z życzeniami odbiorców i współpracę zespołu specjalistów.
Sprawdzona firma, markowe produkty, najwyższej jakości komponenty – to wszystko przekłada się na realizacje, które nie mają sobie równych. Na drzwi zewnętrzne aluminiowe o żywotności, która potrafi pozytywnie zaskoczyć.