
Ciężko wyobrazić sobie aranżację łazienki bez płytek, a same płytki — bez fug. Fugi mogą jednak sprawiać wielu właścicielom domów i mieszkań kłopoty. W fugach bowiem często gromadzi się wilgoć i zanieczyszczenia, jest to zatem miejsce idealne do rozwoju niechcianej pleśni oraz grzybów. Czyszczenie fug może wydawać się pracochłonne i żmudne, jednak istnieją proste sposoby domowe, które pozwolą Ci uzyskać doskonały efekt lśniącej i czystej łazienki.
Dlaczego warto zadbać o odpowiednią czystość fug?
Czyste fugi to nie tylko piękna i atrakcyjna łazienka. Oczywiście, zabrudzone powierzchnie zmniejszają estetykę zarówno kabiny prysznicowej, jak i całej łazienki. Przede wszystkim są jednak niehigieniczne i stanowią zagrożenie dla zdrowia użytkujących pomieszczenie osób. Brudne fugi to siedlisko niebezpiecznych gatunków grzybów oraz wyjątkowo groźnej czarnej pleśni. Użytkując brudną kabinę, narażasz się na problemy skórne oraz nieprzyjemne zakażenia dróg oddechowych, moczowych i rodnych. Aby tego uniknąć, wystarczy jednak dbać o czystość kabiny, płytek i fug.
Jakie domowe sposoby będą najlepsze do czyszczenia fug?
Usuwanie pleśni, grzybów i brudu może wydawać się skomplikowane i żmudne, jednak łatwo można uzyskać lśniące i piękne powierzchnie domowymi sposobami. Czyszczone mogą być fugi epoksydowe i fugi silikonowe. Zobacz, jak zadbać o powierzchnię fug, by kabina prysznicowa była estetyczna i bezpieczna.
Proszek do pieczenia
Jednym z najczęstszych środków, używanych do czyszczenia fug jest proszek do pieczenia. Doskonale radzi sobie nie tylko z pleśnią, czy nalotem grzybów, ale również pomoże Ci pozbyć się rdzy i nalotu z kamienia. Sposób użycia jest niezwykle prosty — zabrudzone fugi posyp cienką warstwą proszku do pieczenia i pozostaw na kilka minut. Proszek sam powinien usunąć zabrudzenia. Zmyj go po chwili ciepłą wodą i wytrzyj powierzchnię do sucha.
W przypadku uporczywych zabrudzeń przetrzyj dodatkowo fugi przy pomocy miękkiej szczoteczki. Proszek i szczoteczka będą w stanie usunąć nawet czarną pleśń. To efektywny, a jednocześnie bardzo ekonomiczny sposób, by czyścić fugi.
Soda oczyszczona
Podobnie sprawdzi się soda. Nakładaj ją tak samo, jak proszek. Pomoże ona usunąć pleśń, tłuste plamy oraz ograniczy rozwój groźnych bakterii i grzybów.
Sok z cytryny
Sok z cytryn to doskonały środek zwłaszcza w przypadku jasnych lub białych fug. Z pomocą soku będziesz mógł usunąć pleśń, rdzawy nalot lub osad z kamienia. Cytryna ciężko jednak radzi sobie w przypadku tłustego nalotu. Czyszczenie sokiem z cytryny jest niezwykle proste. Nanieś sok na fugi (np. pocierając kawałek cytryny o zabrudzone miejsca) i pozostaw na 15 minut. Po tym czasie zetrzyj sok miękką, czystą i wilgotną ściereczką, po czym spłucz powierzchnię jasnych fug czystą wodą. Oczyszczone miejsca wytrzyj do sucha.
Roztwór octu i sody oczyszczonej
Niezwykle skutecznym sposobem usuwania pleśni i zabrudzeń jest zastosowanie roztworu octu i sody oczyszczonej. Mieszanka jest prosta do zrobienia – 100 ml wody połącz ze 100 ml octu i dodaj opakowanie sody oczyszczonej. Taką mieszanką można łatwo wyczyścić fugi. Nałóż ją na powierzchnię, która wymaga czyszczenia i przy pomocy szczoteczki usuń zabrudzenia.
Roztwory mogą być jednak silnie żrące y dla niektórych rodzajów fug. Najlepiej, zanim rozpoczniesz czyszczenie całej łazienki, sprawdź działanie roztworu na niewielkim fragmencie. Dzięki temu czyszczenie fug przebiegnie sprawniej, a Ty nie będziesz się martwił ubytkami lub odbarwieniami.
Płyn do mycia naczyń
Nie warto zapominać także o właściwościach płynu do mycia naczyń. Ten łagodny środek myjący pomoże Ci pozbyć się zwłaszcza trudnych zabrudzeń i tłustych plam. Płyn do mycia nakładaj na czyszczone powierzchnie jako roztwór — wlej kilka kropel płynu do czystej, ciepłej wody i tak przygotowanym roztworem umyj fugi.
A co, jeśli sposoby domowe zawiodą — preparaty na zabrudzoną powierzchnię?
Sodę oczyszczoną, ocet, czy cytrynę możesz zastosować w przypadku większości zabrudzeń i z efektywności tych domowych sposobów powinieneś być naprawdę zadowolony. Jednak w przypadku zaschniętych, starych plam i uporczywych zabrudzeń czyszczenie sodą oczyszczoną lub proszkiem do pieczenia może okazać się niewystarczające. Warto wtedy sięgnąć po gotowe preparaty grzybobójcze i substancje żrące do powierzchni płytek.
Z pomocą specjalnych środków chemicznych zdołasz usunąć grzyb, pleść i pozostałe zabrudzenia. Będziesz w stanie szybko i efektywnie wyczyścić kabinę prysznicową. Pamiętaj jednak, że część środków może być niebezpieczna — stosuj zawsze rękawice ochronne i podczas sprzątania dobrze wietrz pomieszczenie.
Jak zapobiegać rozwojowi pleśni i grzybów w łazience?
Bardzo często długotrwałego czyszczenia możesz uniknąć, odpowiednio zapobiegając rozwojowi zabrudzeń, pleśni i grzybów. Duża wilgotność i słabe ogrzewanie są częstą przyczyną powstawania nacieków i brudnych śladów. Z tego względu zadbaj o odpowiednią cyrkulację powietrza i prawidłowe ogrzewanie łazienek. Wietrz je też często tak, by zmniejszyć wilgotność, a co za tym idzie — możliwość powstawania zapleśniałych fug.
Zadbaj również o odpowiedni układ pomieszczenia. Kabina prysznicowa powinna być umieszczona tak, by wyparowująca z niej woda mogła bez problemu być odprowadzana do przewodów wentylacyjnych. Dobre zagospodarowanie łazienki to podstawa!
Ciekawe aranżacje łazienkowych pomieszczeń wykonasz z pomocą sklepu internetowego Merkury Market. Wejdź na https://www.merkurymarket.pl/ i sprawdź oferowane przez sklep płytki, kabiny prysznicowe i produkty wykończeniowe. Dzięki temu atrakcyjna i funkcjonalna łazienka będzie w zasięgu Twojej ręki!