
W dziedzinie diagnostyki prenatalnej stale spotykamy się z mitami, które mogą być bardzo szkodliwe. Dlaczego? Zdarza się, że na podstawie niesprawdzonych, powtarzanych u ust do ust informacji nie decydujemy się na rekomendowane przez lekarza badanie prenatalne. Może też się zdarzyć, że stres związany z nieuzasadnioną obawą zacznie negatywnie wpływać na zdrowie matki i dziecka. Warto więc rozprawić się z mitami na temat badań prenatalnych. Dziś weźmiemy na tapetę kilka z nich.
Zdarza się, że na podstawie niesprawdzonych, powtarzanych u ust do ust informacji nie decydujemy się na rekomendowane przez lekarza badanie prenatalne. Może też się zdarzyć, że stres związany z nieuzasadnioną obawą zacznie negatywnie wpływać na zdrowie matki i dziecka. Warto więc rozprawić się z mitami na temat badań prenatalnych. Dziś weźmiemy na tapetę kilka z nich.
Mit 1: Badania prenatalne są inwazyjne
Zasadniczo badania prenatalne dzielimy dwa rodzaje: inwazyjne i nieinwazyjne. Do pierwszej grupy zaliczają się np. wszelkie badania ultrasonograficzne, jak również pobierane z krwi żylnej (np. test PAPPa, AFP czy NIPT). Badania te są w pełni bezpieczne dla matki i rozwijającego się płodu. Natomiast termin “badania inwazyjne” oznacza testy prenatalne wykonywane w celu wykluczenia bądź diagnostyki wad genetycznych płodu. Przeprowadza się je w uzasadnionych przypadkach, np. gdy lekarz zauważy nieprawidłowości w wynikach badań nieinwazyjnych. Nowoczesne procedury zabiegowe zmniejszają ryzyko wystąpienia powikłań podczas badań do minimum.
Mit 2: U młodych i zdrowych kobiet nie trzeba wykonywać badań prenatalnych
Zdrowie i młody wiek matki nie wyklucza wystąpienia wady płodu lub innych nieprawidłowości. Samo dobre samopoczucie pacjentki nie wystarczy. Ważne jest, aby każda kobieta w ciąży, bez względu na wiek poddała się zalecanym przez lekarza badaniom.
Mit 3: Genetyczne badania prenatalne nie są potrzebne
O wskazaniach do przeprowadzenia dodatkowych badań prenatalnych decyduje lekarz na podstawie USG i badań przesiewowych, stanu zdrowia Pacjentki i jej historii choroby. Przeprowadzenie określonego testu genetycznego pozwala często na wdrożenie leczenia u płodu na wiele tygodni przed porodem albo też umożliwia przygotowanie schematu terapii dziecka po narodzinach. Testy genetyczne dostarczają więc cennej i przydatnej wiedzy zarówno dla lekarzy, jak i rodziców. Warto pamiętać, że większość testów wykonywanych w diagnostyce prenatalnej, takich jak test Harmony, Sanco, czy Nifty mają charakter nieinwazyjny. Pacjentki mogą się im poddać np. w Gabinetach Lekarskich ŁUCKA w Warszawie.