Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Zakażenie grzybicze może się pojawić w wielu różnych układach w organizmie człowieka. Niestety nie omija też dróg moczowych. Co warto wiedzieć o grzybicy w tym obszarze i jakie daje objawy? Jak może pomóc poradnia urologiczna? Sprawdźmy!
Czym jest grzybica układu moczowego?
O grzybicy mówimy w sytuacji, gdy w układzie moczowym pojawią się grzyby. Nie dochodzi do tego zbyt często. Co więcej, nie zawsze obecność grzyba w przewodzie moczowym czy nerkach oznacza konieczność podejmowania interwencji. Jeśli nie występują objawy, zwykle się tego nie robi, jednak należy monitorować sytuację, regularnie poddając się odpowiednim badaniom. Natomiast kiedy pojawią się objawy, należy udać się do poradni urologicznej w celu uzyskania diagnozy i wytycznych dotyczących leczenia.
Objawy grzybicy pojawiają się w sytuacji, gdy grzyb wywołuje zakażenie. Tym samym mowa po prostu o objawach zakażenia układu moczowego. Bardzo często symptomy są niezwykle podobne do tych, które pojawiają się przy zakażeniu bakteryjnym. W dalszej części tekstu przybliżamy najbardziej charakterystyczne objawy zakażenia dróg moczowych grzybem, czyli po prostu grzybicy tego układu.
Jak poradnia urologiczna diagnozuje grzybicę?
Do postawienia diagnozy potrzebne jest wykonanie zestawu badań. Niemniej aby urolog miał podstawy do ich zlecenia, musi poznać objawy występujące u pacjenta, które wzbudzą podejrzenia wystąpienia grzybicy. Do objawów tych należą:
-
częstomocz,
-
problemy z oddawaniem moczu,
-
krew w moczu,
-
pieczenie cewki moczowej,
-
ból w dolnej części brzucha,
-
nagłe parcie na mocz.
Jak widać, objawy są dość niespecyficzne. Dlatego w przypadku ich wystąpienia koniecznie musi zostać odwiedzona poradnia urologiczna. Dopiero tam, po przeprowadzeniu badań, specjalista może jasno stwierdzić, że wystąpiła grzybica. Po zapoznaniu się ze specyfiką danego zakażenia wdraża odpowiednie leczenie. Niezbędne będą leki przeciwgrzybicze. Ponadto trzeba również zlikwidować czynnik, który doprowadził do zakażenia, aby nie dochodziło do nawrotów.
Zapraszamy: Poradnia urologiczna Poznań.