
Przechowywanie ważnych danych w formie cyfrowej praktykuje niemal każdy z nas. O ile jeszcze kilka lat temu pliki te zapisywaliśmy głównie na dysku naszego komputera, to dziś przechowujemy je także na urządzeniach mobilnych – również w pamięci naszych smartfonów. Nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że telefony oferują obecnie funkcje, które niedawno zapewnić mógł wyłącznie PC. Ryzyko utraty danych z telefonu jest również bardzo powszechne, problem nie dotyczy tylko komputerów. Hakerzy coraz częściej opracowują metody kradzieży danych właśnie ze smartfonów – z ich punktu widzenia jest to łatwy łup. Co możesz zrobić, jeżeli doszło do utraty danych w Twoim smartfonie? Jak się możesz zabezpieczyć, aby w przyszłości uniknąć podobnych sytuacji? Odpowiadamy!
W jakich okolicznościach tracimy dane z telefonu?
- Utrata danych z telefonu to bardzo powszechny problem, z którym borykał się niemal każdy z nas na którymś etapie użytkowania smartfona. Taki problem bardzo często wynika z naszego błędu – mowa tutaj np. o przypadkowym skasowaniu danych. Jeżeli zadziałamy wystarczająco szybko, możemy być niemal pewni, że dane te uda się odzyskać w całości. Dotyczy to nie tylko zdjęć, plików video czy zapisanych dokumentów, ale również wiadomości SMS i MMS, a nawet historii połączeń, kontaktów itp. Tego typu pomyłka zaliczana jest do usterek logicznych.
- Kolejnym problemem, który prowadzi do utraty danych, jest zapomnienie przez użytkownika kodu zabezpieczającego. Jedyną formą prewencji jest zapisanie kodu na kartce oraz przechowywanie go w bezpiecznym miejscu na wypadek zapomnienia. Oczywiście dobrzy specjaliści od data recovery są w stanie bez problemu złamać taki kod, dzięki czemu dane zostają odzyskane. Im dłuższy kod, tym bardziej komplikuje się cały proces.
- Czasami problem z utratą danych z telefonu pojawia się w wyniku błędu podczas aktualizacji systemu.
- Należy również uważać na ataki hakerskie – doskonale sprawdzą się tutaj profesjonalne programy antywirusowe, ale warto również pamiętać po prostu o zachowaniu ostrożności podczas korzystania z Internetu. Szczególnie niebezpieczne jest otwieranie e-maili oraz plików z nieznajomych źródeł. Jeżeli Twój telefon padł ofiarą wirusa – koniecznie poproś o pomoc specjalistę, który ma doświadczenie w odzyskiwaniu danych w takich sytuacjach.
Utrata danych wskutek uszkodzeń mechanicznych – czy odzyskanie danych jest możliwe?
Uszkodzenia mechaniczne urządzeń należą do najbardziej poważnych, a co za tym idzie – odzyskanie danych w takich przypadkach będzie najtrudniejsze. Smartfony towarzyszą nam niemal na każdym kroku; nietrudno zatem o upadek, wstrząs czy uderzenie. Jeżeli dodamy do tego fakt, że urządzenia te są z reguły bardzo delikatne i wrażliwe, łatwo zdać sobie sprawę, że chwila naszej nieuwagi może doprowadzić do naprawdę rozległych uszkodzeń, w wyniku których dochodzi do utraty plików zapisanych w pamięci smartfona. W bardzo łatwy sposób możemy zapobiegać tego typu awariom – pomijając zachowanie ostrożności, warto zaopatrzyć się w dobrej jakości etui oraz szkło hartowane. Niezależnie od tego, czy wybierzemy etui ze skóry naturalnej, czy z tworzywa sztucznego (najlepiej z silikonu), w dużym stopniu zapobiegamy uszkodzeniom, które mogłyby nastąpić w wyniku upadków i tym podobnych.
Jeżeli zaś mowa o odzyskaniu danych z uszkodzonego mechanicznie telefonu, warto pamiętać, że możliwość odzyskania plików będzie zależała od stopnia uszkodzeń oraz od modelu smartfona. Po upadkach dostęp do danych najczęściej tracimy wskutek uszkodzenia ekranu – dlatego właśnie stosowanie dobrej jakości szkła hartowanego to najlepszy sposób na zapobieganie takiej usterce. Warto jednak pamiętać, że w przypadku uszkodzenia również innych podzespołów telefonu sprawa znacząco się komplikuje – niestety odzyskanie danych w takich przypadkach będzie zadaniem karkołomnym, z którym poradzi sobie wyłącznie doświadczony profesjonalista.
Zalanie telefonu – co możesz zrobić, aby nie doszło do utraty danych?
Do usterek mechanicznych telefonu zalicza się również jego zalanie. Każdy rodzaj cieczy przyczynia się do poważnych awarii, jednak największe spustoszenie sieje morska woda. Jednak do utraty danych może dojść również wskutek zalania czystą wodą, nawet niewielka ilość jest bardzo szkodliwa. Błędy popełniane przez użytkowników bezpośrednio po zalaniu prowadzą do jeszcze większych uszkodzeń – a wystarczyłoby zastosowanie się do kilku prostych zasad, które maksymalizują nasze szanse na odzyskanie plików w całości. Co zatem należy robić, a czego unikać? Na pewno nie powinniśmy uruchamiać telefonu, który po zalaniu najprawdopodobniej wyłączy się samoistnie (jeżeli nie – urządzenie powinien wyłączyć użytkownik). Nie sprawdzamy, czy telefon jest sprawny, nie podłączamy go do ładowania, nie wykonujemy na nim żadnych operacji. Jeżeli model telefonu na to pozwala – warto wyciągnąć baterię i inne elementy ruchome (wysusz je delikatnie ręcznikiem papierowym).
Najważniejszym krokiem będzie skontaktowanie się ze specjalistą, który osuszy urządzenie wewnątrz obudowy oraz sprawdzi, czy nie doszło do większych uszkodzeń. To bardzo ważny aspekt – nawet jeżeli bezpośrednio po zalaniu nasze urządzenie działa prawidłowo, korozja może rozwinąć się dopiero po dłuższym czasie. W takiej sytuacji uszkodzenia będą poważniejsze, a koszty naprawy znacznie wzrosną. Jeżeli wskutek zalania doszło do utraty danych – jest duża szansa na odzyskanie plików, o ile urządzenie jak najszybciej znajdzie się w rękach specjalisty. Warto jednak wspomnieć, że odzyskiwanie danych z telefonu jest w takich przypadkach zadaniem trudnym nawet dla doświadczonych fachowców.
Utrata danych – nie dopuść do nadpisania
Niezależnie od tego, czy do utraty danych doszło wskutek zalania, czy usunięcia plików lub innych sytuacji, zawsze należy zapobiegać nadpisaniu. Nadpisanie to po prostu zastąpienie starszych, usuniętych plików nowymi – jest to nieodwracalny proces. O ile nie dojdzie do nadpisania, usunięte pliki tak naprawdę wciąż znajdują się w pamięci urządzenia. Jeżeli już zorientujemy się, że doszło do pomyłki, wystąpił jakiś problem, a na naszym telefonie znajdują się ważne dla nas dane – najlepszym rozwiązaniem będzie wyłączenie urządzenia i niekorzystanie z niego do czasu skontaktowania się ze specjalistą. Problem mogą stanowić nawet pobierane przez system aktualizacje – one również mogą przyczynić się do nadpisania.
Programy do odzyskiwania danych mogą być pomocne
Programy do odzyskiwania danych są bardzo pomocne, jeżeli doszło do utraty danych. Musi być jednak spełniony jeden warunek – z takiego programu musi korzystać osoba doświadczona, która wie, jak używać tego typu narzędzi. Darmowe programy dostępne w Internecie, do których dostęp ma każdy użytkownik, nie są w stanie odzyskać wszystkich danych – najczęściej okazuje się, że za ich pomocą udało się przywrócić jedynie miniaturki zdjęć czy video, pliki w niepełnym rozmiarze. Ponadto takie programy w rękach amatorów mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. Profesjonalne programy są nie tylko drogie – ich obsługa wymaga fachowej wiedzy i odpowiednich umiejętności.
Odzyskanie danych z telefonu – o czym warto pamiętać?
W przypadku utraty danych z telefonu większość użytkowników próbuje samodzielnie rozwiązać problem, jednak brak umiejętności i doświadczenia niestety najczęściej prowadzi do pogorszenia sytuacji. Im dłużej będziemy zwlekać z wizytą u specjalisty, wykonując jednocześnie różne operacje na naszym smartfonie, tym mniejsze szanse mamy na całkowite odzyskanie danych. Może zdarzyć się tak, że wskutek naszych działań nawet specjaliści nie będą w stanie odzyskać utraconych plików.
Naprawy usterek domowymi sposobami nie są optymalnym rozwiązaniem – mowa tutaj, chociażby o próbach suszenia zalanego urządzenia w naczyniu wypełnionym ryżem. Owszem, ryż posiada zdolności higroskopijne, nie oznacza to jednak, że będzie on w stanie osuszyć podzespoły smartfona znajdujące się wewnątrz jego obudowy. Na forach internetowych znajdziemy mnóstwo porad odnośnie zarówno odzyskiwania danych, jak i napraw różnego rodzaju uszkodzeń. Niestety takie porady najczęściej przynoszą dużo szkód, a ich stosowanie pozostawia użytkownika z jeszcze większym problemem. Dlatego w każdej takiej sytuacji najbardziej opłacalne będzie skorzystanie z pomocy profesjonalisty. Tym sposobem nie tylko zwiększymy nasze szanse na pełne odzyskanie danych i skuteczną naprawę, ale również nie narazimy się na dodatkowe koszty, które mogą wyniknąć z naszych błędów.