
Domowa opieka pielęgniarska to doskonałe rozwiązanie dla osób starszych lub chorych, które potrzebują profesjonalnego wsparcia. Co ważne, korzystając z tego typu pomocy, pacjent przebywa w domu, a nie w szpitalu czy innej placówce, gdzie może czuć się nieswojo.
Pogotowie pielęgniarskie w Gdańsku zapewnia usługi pielęgniarskie i opiekuńcze we wskazanym przez pacjenta miejscu na terenie Gdańska, Gdyni i Sopotu.
Domowa opieka pielęgniarska – bezpieczeństwo i wygoda
To te dwie cechy – bezpieczeństwo i wygoda – są podstawą funkcjonowania domowej opieki pielęgniarskiej. Takie wsparcie polega na jednorazowych wizytach domowych oraz opiece długoterminowej i paliatywnej we wskazanym miejscu – w domu pacjenta. Cechą dobrej opieki pielęgniarskiej jest pełna dostępność przez całą dobę i przez cały rok (także w święta i dni wolne). Dojazd do pacjenta trwa bardzo krótko, ponieważ pielęgniarka pojawia się pod wskazanym adresem do godziny.
Bardzo ważny jest profesjonalizm osób, które tworzą personel medyczny, ponieważ to od nich zależy zdrowie i bezpieczeństwo pacjenta. Dlatego korzystając z domowej opieki medycznej, warto postawić na osoby, które ciągle doskonalą się w swoim fachu, zgłębiają wiedzę i zdobywają nowe umiejętności.
Domowa opieka medyczna nie jest przeznaczona tylko dla osób starszych, ale dla wszystkich zainteresowanych, którzy potrzebują specjalistycznego wsparcia, czyli po prostu – dla osób w każdym wieku.
Bardzo dużym udogodnieniem jest dojazd do pacjenta, dzięki któremu zaoszczędza się czas i nerwy – nie trzeba stać w kolejkach, umawiać wizyt w przychodni i borykać się z wątpliwej jakości obsługą medyczną. Bezpieczeństwo opiera się także na braku kontaktu z osobami chorymi, które można spotkać w przychodniach i szpitalach.
Na czym polega domowa opieka pielęgniarska?
W ofertę profesjonalnych usług pielęgniarskich wchodzą takie czynności jak:
- przygotowanie i podanie kroplówki w domu (jej skład zależy od potrzeb pacjenta),
- pobieranie krwi,
- zdjęcie szwów,
- wykonanie lewatywy,
- stawianie baniek,
- odtrucie alkoholowe,
- zastrzyki w brzuch,
- szczepienia i… wiele innych!
Pielęgniarska opieka długoterminowa – na czym polega?
Opieka długoterminowa to profesjonalna pielęgnacja i rehabilitacja lub kontynuacja leczenia farmakologicznego czy postępowania dietetycznego, które trwają dłuższy czas i odbywają się w warunkach domowych.
Warunki opieki długoterminowej zależą od stanu pacjenta i jego wymagań. Ustalenia, które dotyczą opieki nad nim, są indywidualne. Dlatego tak ważna jest pierwsza wizyta pielęgniarki, która pomaga zdecydować o tym, czego wymaga pacjent i na jakich zasadach powinna odbywać się opieka. Wiele zależy od choroby pacjenta oraz jego wieku.
Ważne, aby pielęgniarka, która będzie opiekować się chorym, posiadała odpowiednią specjalizację, ponieważ opieka długoterminowa to specyficzny rodzaj pracy medycznej. Taka osoba musi być gotowa na różne sytuacje (często trudne do przewidzenia) oraz mają wiedzę i umiejętności. Ważne w takiej pracy jest także szybkie reagowanie i podejmowanie decyzji, przez co zawód pielęgniarki odznacza się wymogiem dużej samodzielności.
źródło zdjęć: freepik.com