Leczenie kanałowe, zwane również endodontycznym, jest bardzo złożonym zabiegiem stomatologicznym. Wykonywane jest u pacjentów, u których wykryto nieodwracalne zapalenie miazgi, martwicę miazgi lub ropień zębowy. Są to poważne schorzenia, w związku z czym wymagają szybkiej reakcji. Przeprowadzone w odpowiednim czasie leczenie kanałowe jest szansą na zachowanie zęba. Dalsze zaniedbanie stanu jamy ustnej skutkować może tylko jego usunięciem. Warto więc zaznajomić się z tym, jak przebiega leczenie endodontyczne i kiedy jest konieczne.
Jak przebiega leczenie kanałowe zęba?
Głównym celem tego zabiegu jest usunięcie miazgi z kanałów korzeniowych zęba. Jest to obszar, w którym znajdują się naczynia krwionośne i limfatyczne, komórki oraz nerwy. Oczyszczony kanał jest później opracowywany przy pomocy specjalnych pilników i płukany płynami do irygacji. W ten sposób stomatolog pozbywa się resztek zębiny i bakterii. Mechanicznie i chemicznie oporządzony kanał jest wypełniany odpowiednim materiałem. Nowoczesne technologie umożliwiają naprawdę precyzyjne wykonywanie wszystkich tych czynności.
Z rozwojem stomatologii powstały pewne rozwiązania, które znacznie skracają czas samego zabiegu, a także gojenia zęba. Leczenie endodontyczne wykonuje się obecnie w izolacji koferdamem przy wykorzystaniu maszynowych narzędzi rotacyjnych i ultradźwiękowych. Ważną rolę odgrywają też endometry, które w czasie rzeczywistym kontrolują głębokość instrumentacji. Dokonują tego przez elektroniczne zmierzenie długości zęba. To narzędzie ogranicza szanse wystąpienia zakażenia i innych komplikacji.
Czym wykonuje się leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe nie należy do najłatwiejszych zabiegów, które wykonuje lekarz stomatolog. Cały proces wymaga przygotowania specjalistycznego sprzętu. Kanaliki w zębach są bardzo małe, więc jakiekolwiek niewłaściwe działanie może okazać się niebezpieczne. W najlepszych gabinetach, takich jak klinika Piosik Stomatologia, leczenie endodontyczne odbywa się z wykorzystaniem wysokiej klasy mikroskopów. Lekarz widzi przez nie nawet w 40-krotnym powiększeniu. Dzięki temu możliwe jest bardzo dokładne wykonywanie każdego ruchu.
Kiedy konieczne jest leczenie endodontyczne?
Istnieje kilka głównych objawów, które są wyraźnym wskazaniem do wdrożenia leczenia kanałowego. Pierwszym sygnałem alarmowym są pojawiające się co jakiś czas bóle zęba. Mogą one być spowodowane na przykład piciem zimnych napojów. Jest to znak początkowego zapalenia miazgi. Niezbędne jest wtedy szybkie działanie, gdyż na tym etapie możliwe jest zachowanie żywotności zęba. Kiedy zapalenie się rozwija lub dochodzi do martwicy zęba, to leczenie endodontyczne staje się jedynym wyjściem.
Ile kosztuje leczenie kanałowe?
Koszt leczenia kanałowego może się różnić u każdego pacjenta. Sam zabieg jest jednym z bardziej skomplikowanych, więc początkowa cena na pewno nie będzie należeć do najniższych. Wykorzystanie profesjonalnego sprzętu i konkretnych preparatów do oczyszczania i odbudowy zęba składa się na spory wydatek. Jest to jednak nadal najbardziej opłacalna opcja. Żadna proteza czy implant nie będą perfekcyjnymi zamiennikami własnego zęba, a leczone kanałowo uzębienie może dobrze służyć przez wiele lat.