Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Skóra problematyczna jest niełatwa w pielęgnacji. Na szczęście na rynku jest wiele kosmetyków, które znakomicie sobie z nią poradzą.
Odpowiednie oczyszczanie
Prawidłowe oczyszczanie skóry ma ogromne znaczenie dla każdego typu skóry. W przypadku skóry problematycznej jest ono jednak szczególnie istotne, to tego rodzaju cera ma bowiem największe tendencje do zapychania się, a w efekcie powstają na niej zaskórniki. Oczyszczenie skóry pozwoli pozbyć się resztek martwego naskórka, codziennych zanieczyszczeń, pozostałości filtrów UV czy makijażu. Jak je wykonać? Warto używać produktu na bazie olejkowej, który doskonale poradzi sobie z wodoodpornym make up’em czy filtrami przeciwsłonecznymi. Taki kosmetyk zmywamy drugim produktem, na bazie wody – pianką lub żelem. W przypadku skóry problematycznej dobrze jest wybierać produkty, który nie mają działania wysuszającego – cera z tendencją do wydzielania nadmiernej ilości sebum będzie się dodatkowo bronić przed przesuszeniem, produkując jeszcze więcej sebum.
Dbałość o mikrobiom
Problemy skórne takie jak trądzik mogą być wynikiem bytujących na skórze szkodliwych drobnoustrojów. Aby rozwiązać ten problem warto w szczególny sposób dbać o mikrobiom cery, czyli o zespół pozytywnych drobnoustrojów, które tworzą ochronną barierę, uniemożliwiającą zasiedlanie cery przez drobnoustroje chorobotwórcze. Żeby zadbać o mikrobiom dobrze jest stosować produkty z prebiotykami i probiotykami, na przykład tonik, którym twarz spryskujemy po jej umyciu lub zawsze wtedy, gdy brakuje nam nawilżenia. Na rynku dostępne są także kremy z kompleksem probiotyków, które sprawdzają się w pielęgnacji cery trądzikowej, koją i łagodzą podrażnienia.
Regulacja wydzielania sebum
W przypadku cery problematycznej, stosowane kremy powinny przede wszystkim zadbać o regulację wydzielania sebum. Wysuszanie skóry nie zadziała dobrze. Ewentualnie, stosować można produkty wysuszające miejscowo – na powstałe już zmiany zapalne. Będzie to znacznie lepsze rozwiązanie niż wyciskanie niedoskonałości, które może prowadzić do powstawania trudnych do usuwania blizn. Krem do cery problematycznej powinien mieć lekką konsystencję, być niekomedogenny, może zawierać prebiotyki, wąkrotkę azjatycką czy na przykład glicyryzynę.
Kuracje specjalne
W dbałości o cerę problematyczną bardzo skuteczne mogą okazać się kuracje specjalne, których celem jest usunięcie powstających zmian, ograniczenie wydzielania sebum lub pozbycie się niechcianych blizn. Warto takie kuracje podejmować w salonie kosmetycznym lub u dermatologa. Na rynku wiele jest też kosmetyków, które wypróbować można w zaciszu własnej łazienki, na przykład kuracje rozjaśniające, oparte na witaminach lub kwasach. Używanie kwasów powinno być bardzo rozważne – nie stosujemy ich na świeże zmiany, aby nie podrażnić dodatkowo skóry. Uważamy też na ekspozycję słoneczną podczas kuracji. Świetnym składnikiem, który może faktycznie poprawić stan cery jest retinol. Używamy go jednak zaczynając od najniższych stężeń i stopniowo przyzwyczajając skórę. Dzięki temu unikniemy podrażnień. Podczas całej kuracji retinolem stosujemy też najwyższe filtry UV. Kuracje tego typu warto podejmować w sezonie jesienno-zimowym.