
Niemcy to naturalny kierunek emigracji zarobkowej dla Polaków. Kraj ten jest blisko, łatwo do niego dojechać, a niemieccy pracodawcy gwarantują wysokie pensje i dodatkowe benefity wynikające z zatrudnienia. Niemiecki rynek pracy stale też poszukuje nowych pracowników. Nie inaczej jest w 2023 roku. Nie wszyscy jednak łatwo i szybko znajdą zatrudnienie za zachodnią granicą. Kto ma na to szansę?
Pracownik produkcji – Produktionshelfer
Pracownik produkcji, czyli po niemiecku Produktionshelfer od lat jest wysoko na liście poszukiwanych zawodów za Odrą. Na podjęcie tego rodzaju pracy często decydują się osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z emigracją zarobkową. Wynika to z tego, że jej zdobycie jest stosunkowo proste, a od kandydatów nie wymaga się wysokich kwalifikacji. Co więcej, często Produktionshelfer nie muszą nawet znać niemieckiego. Warto jednak pamiętać, że pracownik produkcji nie jest najlepiej opłacanym zawodem w Niemczech.
Kierowca autobusu lub ciężarówki
Na łatwe i szybkie znalezienie pracy w Niemczech liczyć mogą również osoby posiadające uprawnienia do kierowania autobusem lub samochodem ciężarowym. Od kandydatów zazwyczaj wymaga się znajomości podstaw angielskiego, jednak komunikatywny niemiecki pozwoli na znalezienie lepiej płatnego zatrudnienia. Praca kierowcy w Niemczech oznacza najczęściej wynagrodzenie na poziomie 2200-2650 euro miesięcznie, a rekrutacja prowadzona jest stale. Oferty można odnaleźć na popularnych portalach ogłoszeniowych.
Praca w Niemczech w opiece
Polki i Polacy od lat wyjeżdżają do Niemiec w charakterze opiekunów seniorów. Mimo że za zachodnią granicą pracuje już tysiące naszych rodaków, to zapotrzebowanie nie maleje. Wynika to przede wszystkim z tego, że niemieckie społeczeństwo bardzo szybko się starzeje. Plusem tej pracy jest stosunkowo niski próg wejścia, szeroka gama ofert oraz możliwość rozpoczęcia pracy bez żadnych nakładów finansowych. Na felizajob.pl osoby zainteresowane tą pracą znajdą oferty z wyżywieniem, zakwaterowaniem i opcją bezpłatnego dojazdu na miejsce zatrudnienia.
Elektryk z uprawnieniami
Na niemieckim rynku pracy od lat poszukiwani są specjaliści. W tym roku duże zapotrzebowanie będzie na elektryków. Ważne jest jednak, aby posiadali oni niemieckie uprawnienia. Za tymi kryje się certyfikat CSS (ang. Safety Checklist for Contractors). Jest to rodzaj szkolenia BHP, po którym otrzymuje się uprawnienia zawodowe oraz poświadczenie, że elektryk wie, jak przestrzegać obowiązujących standardów bezpiecznej pracy. Koszt uzyskania dokumentu to ok. 1000 zł. Inwestycja jednak szybko się zwraca, a uprawnienia CSS honorowane są nie tylko w Niemczech, ale i Austrii, Szwajcarii, Francji, krajach skandynawskich.