
Piękny ogród to marzenie wielu z nas! Stanowi on zakątek, w którym możemy się na chwilę schronić przed zgiełkiem dnia codziennego, spędzając tam czas w samotności bądź organizując spotkania z najbliższymi. Ogród to jednak nie tylko odpoczynek, ale i praca – musimy o niego dbać przez cały rok, aby dobrze się prezentował. Co jednak, kiedy chcemy wprowadzić zmiany w ogrodzie?
Kalendarz prac ogrodowych
Każdy właściciel ogrodu powinien pamiętać, że istnieje wiele prac ogrodowych, które muszą być wykonywane w określonym czasie w roku.
Styczeń
Styczeń przynosi względny spokój w ogrodzie – wtedy warto przyciąć niektóre drzewa i krzewy, takie jak m.in. wierzba, bez czarny czy leszczyna. A jeśli zima przyniesie obfite opady śniegu, niezbędne jest odśnieżanie chodników i dróg wjazdowych, a także strząsanie nadmiaru śniegu z gałęzi drzew.
Luty
W lutym również przycinamy część drzew. Należy przy tym pamiętać, by wszystkie obumarłe oraz chore pędy skrócić do zdrowego drewna. Wtedy tniemy także krzewy ozdobne i żywopłoty. Istotna jest także ochrona pni drzew przed mrozem.
Marzec
W marcu obserwujemy pierwsze oznaki wiosny – rośliny zaczynają puszczać drobne pędy i ogród powoli budzi się do życia. Wtedy możemy stopniowo zdejmować osłony zimowe, siać pierwsze rośliny do gruntu, nawozić glebę i wygrabiać trawnik. Należy tutaj wspomnieć, że marzec to doskonały miesiąc na sadzenie wielu drzew, krzewów i bylin!
Kwiecień
Teraz nadszedł moment na nawadnianie ogrodu i pierwsze koszenie trawy w sezonie! Kwiecień to najlepszy czas na urządzanie ogrodu od nowa, dlatego warto, abyśmy mieli wtedy już gotowy zarys planu.
Maj
Maj to okres zwalczania chwastów – chociaż nie jest to jedna z lubianych prac, jest ona niezbędna, aby móc cieszyć się pięknym ogrodem. Prace ogrodowe w maju skupiają się także na sadzeniu oraz sianiu.
Czerwiec
Wczesnym latem skupiamy się na ochronie roślin przed grzybami oraz zwalczaniu mszyc. Ponadto, należy usunąć przekwitłe kwiaty. To też ostatni dzwonek na sadzenie m.in. nagietków czy nasturcji.
Lipiec
W lipcu kontynuujemy wspomniane wcześniej czynności. Musimy przy tym pamiętać o odpowiednim podlewaniu ogrodu!
Sierpień
W sierpniu wzmacniamy trawnik i dosiewamy ubytki. W drugiej połowie miesiąca możemy zasiać zimozielone krzewy liściaste, a także drzewa i krzewy iglaste. Z kolei na końcu sierpnia ostatni raz strzyżemy drzewa i krzewy.
Wrzesień
Kiedy nadchodzi jesień, należy zebrać i przerobić zbiory, zadbać o cięcie pielęgnacyjne, a także posadzić krzewy, byliny i kwiaty cebulowe.
Październik
W październiku najważniejsze jest zabezpieczenie roślin przed nadejściem pierwszych silnych mrozów.
Listopad
W tym miesiącu kontynuujemy ochronę roślin przed mrozem, a także usuwamy opadłe liście z trawnika. To okres, kiedy w naszym ogrodzie panuje wyjątkowy spokój.
Grudzień
Koniec roku łączy się z przycinaniem drzew iglastych i formowaniem koron drzew liściastych.
Zmiany w ogrodzie – kiedy je zaplanować?
Niezaprzeczalnie najwięcej prac w ogrodzie przeprowadzanych jest w okresie wiosenno-letnim. Chociaż w trakcie zimy konieczne jest wykonywanie pewnych czynności, aby przygotować ogród na nadejście wiosny, to jest to dość spokojny czas. Z uwagi na to, jest to wręcz idealny moment, aby zaplanować zmiany w naszej ogrodowej przestrzeni.
Warto pamiętać, by zmiany w ogrodzie wpływały nie tylko na jego piękno, ale i funkcjonalność. Indywidualne projekty ogrodów pozwolą stworzyć przestrzeń ogrodową, która będzie odzwierciedleniem naszych marzeń.
Planowanie zmian w ogrodzie
Jak już wspomnieliśmy, najlepszym czasem na planowanie zmian w ogrodzie jest zimowy okres. Kiedy nasza ogrodowa przestrzeń zostanie oprószona białym puchem, warto zastanowić się nad zmianami w kompozycji roślinnej – przemyśleć dobór nowych kwiatów, zasadzenie nowych drzew, a także zmiany w ilości krzewów. Należy przy tym pamiętać, że istotna jest tutaj nie tylko estetyka roślinności – warto w tej kwestii sięgnąć porady specjalisty.
Ponadto, zimowy czas to także odpowiedni moment, aby przemyśleć zmiany w systemie nawadniania ogrodu. Wynika to z faktu, że montaż takiej instalacji warto rozpocząć już na początku wiosny.
Jeśli pragniemy dokonać zmian w strefie wypoczynkowej, rekreacyjnej naszego ogrodu, również dobrze jest wszystko zaplanować zimą. Dzięki temu mamy odpowiednią ilość czasu, by wszystko przemyśleć i zgromadzić niezbędne materiały.
Wiosną, kiedy ogród tętni życiem, nie ma zbyt wiele czasu na planowanie zmian. Z tego względu najlepiej przemyśleć metamorfozę naszej ogrodowej przestrzeni już w okresie jesienno-zimowym.