Nauka nowego języka przebiega przez różne etapy. W miarę postępów zaczniesz stopniowo poznawać bardziej zaawansowane koncepcje gramatyczne, słownictwo i wyrażenia. Jednak co musisz wiedzieć na samym początku swojej przygody?
Kluczowe zwroty i słówka
Język angielski można spotkać na każdym kroku. Prawdopodobnie niektóre słowa i zwroty świetnie już znasz. Jednak jeśli chcesz rozpocząć naukę, powinieneś zacząć od podstaw. Znajomość alfabetu i wymowy każdego ze znaków są kluczowe do poznawania słownictwa. Warto opanować to do perfekcji, ponieważ na etapie nauki gramatyki nie powinieneś za długo zastanawiać się nad odczytaniem słów. W końcu przyjdzie pora na różnice między czasami Present Simple a Present Continuous.
Wszelkie zaimki osobowe, przymiotniki dzierżawcze, odmiana czasowników „to be” i „to have” należą do pierwszego kroku. Oprócz dni tygodnia, miesięcy, cyfr i dat poznaj zwroty grzecznościowe. Stanowią oczywistą podstawę języka angielskiego, która jest pomocna w początkowej komunikacji. Przy okazji staraj się poznawać jak najwięcej słówek. Przedmioty codziennego użytku i przymiotniki to dobra baza do kolejnego etapu nauki.
Rozróżnienie przedimków
Poznając słownictwo, z pewnością zauważyłeś różne przedimki. To części mowy poprzedzające większość rzeczowników. Do czego są potrzebne? Stosuje się je w celu sprecyzowania, o czym mówisz. Można wymienić:
- przedimki nieokreślone, czyli „a” i „an”,
- przedimek określony, czyli „the”.
Korzystając z przedimków nieokreślonych, wskazujesz na to, że rzecz czy osoba jest dla Ciebie nieznana, a także gdy mówisz o nich w sensie ogólnym, niesprecyzowanym. „A” użyjesz przed rzeczownikami zaczynającymi się od spółgłoski, natomiast gdy słowo rozpoczyna się od samogłoski, poprzedzisz je „an”.
Z kolei „the” zastosujesz, gdy będziesz mówić o czymś konkretnym lub wcześniej wspomnianym przedmiocie czy osobie. Przedimek określony wskazuje na pewnego rodzaju unikalność. Często pojawia się też w towarzystwie różnych wyrażeń czy nazw krajów i regionów.
Co więcej, czasami możesz potrzebować też przedimka zerowego. Przykładowo w przypadku większości nazw własnych i rzeczowników niepoliczalnych. Oczywiście istnieje o wiele więcej reguł, które powinieneś poznać w trakcie nauki. Ważne są również wszelkie wyjątki. Pamiętaj m.in. o tym, że wybór przedimka nieokreślonego jest zależny od wymowy danego słowa!
Konstrukcja czasów – Present Simple a Present Continuous
Następnie przyjdzie czas na umiejętność formułowania i rozumienia prostych pytań i odpowiedzi. Pomoże Ci w tym znajomość podstawowych czasów teraźniejszych w języku angielskim. Mowa tutaj o Present Simple i Present Continuous. Różnią się między sobą zastosowaniem i konstrukcją zdań.
Present Simple wyróżniają czasowniki w formie podstawowej. Do niektórych z nich dopiszesz jeszcze końcówkę -es lub -s – wtedy, gdy chodzi o trzecią osobę liczby pojedynczej. Jeśli będziesz posługiwać się czasem Present Continuous, to w każdym przypadku konieczne będzie dodanie do czasownika podstawowego końcówki -ing. Ponadto konstrukcje te należy poprzedzić odpowiednią formą „to be”.
To dopiero początkowe kroki w nauce języka angielskiego, ale nie zrażaj się! Znajomość słownictwa i różnic między Present Simple a Present Continuous okaże się pomocna na każdym z etapów. Doszlifuj podstawy, a zdobywanie kolejnego poziomu będzie o wiele prostsze.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY