
Dzisiaj posadzka z żywicy już nie zaskakuje, choć wciąż można ją uznać za oryginalną. W ostatnich latach zauważamy bardzo intensywny wzrost popularności tego rozwiązania. Warto zatem przybliżyć nieco kwestię tego, czym tak właściwie są posadzki żywiczne oraz gdzie znajdują zastosowanie. Jakie cechy je wyróżniają?
Posadzka z żywicy, czyli z czego?
Należy zacząć od tego, z czego konkretnie wykonana jest posadzka żywiczna. Jak się okazuje, odpowiedź nie jest jednoznaczna. Rzecz w tym, iż poszczególne rozwiązania różnią się od siebie. Podstawowy podział dotyczy tworzywa wykorzystanego do produkcji. Może to być żywica poliuretanowa lub epoksydowa. Ponadto w składzie posadzki znajdują się również substancje dodatkowe. Niemniej jednak najprościej rzecz ujmując, posadzka z żywicy powstaje wskutek syntezy chemicznej, z tworzywa żywicznego oraz materiałów dodatkowych.
Posadzka żywiczna w domu – czy to dobre rozwiązanie?
Jeszcze do niedawna posadzka z żywicy była rzadko spotykana w polskich domach. Pojawia się od dłuższego czasu w obiektach komercyjnych, jednak w mieszkaniach nie jest jeszcze standardem. Niemniej powoli się to zmienia, co wprost wynika z zalet tego rodzaju podłóg. Otóż posadzka żywiczna sprawdza się doskonale w zasadzie w każdym pomieszczeniu. Możliwości w zakresie dostosowania estetycznego posadzki tego typu są nieograniczone. Użytkownik może zdecydować się na dowolny kolor i wzór, przez co posadzki tego rodzaju doskonale komponują się z elementami wystroju wszystkich wnętrz. Sprawdzą się w pomieszczeniach klasycznych oraz nowoczesnych. Należy jednak podkreślić, że mowa tutaj o posadzkach poliuretanowych. To one dają większe możliwości w tym obszarze.
Ponadto posadzka żywiczna posiada przyjemną fakturę i jest miękka. Dzięki temu sprawdzi się także w pokoju dziecięcym. Nie stanowi ona dla malucha żadnego zagrożenia. Nie posiada też spoin, zatem nie ma mowy o skaleczeniu, a sprzątanie jest niezwykle łatwe. Dodatkowo ułatwia je gładka faktura podłoża.
Posadzka z żywicy epoksydowej i jej zastosowanie
Jak już wspomniano, zanim posadzka z żywicy pojawiła się w domach, była obecna w obiektach komercyjnych. Dzisiaj jest standardem zarówno w sklepach, jak i restauracjach czy nawet hotelach. W miejscach tych może występować zarówno posadzka epoksydowa, jak i poliuretanowa.
Posadzki żywiczne powszechnie wykorzystuje się też w warsztatach i zakładach przemysłowych. Jednak w tym przypadku już niemal zawsze jest to posadzka z żywicy epoksydowej. Dlaczego? Wynika to z jej właściwości. O ile posadzka poliuretanowa jest wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, w tym zarysowania, o tyle modele epoksydowe uzyskują w tym zakresie wręcz niewyobrażalnie świetne parametry. Wykazują też odporność na działanie promieniowania UV, podobnie zresztą jak modele poliuretanowe. Jednak posadzka epoksydowa przeważa pod względem ceny. Zwykle jest tańsza, co wynika głównie z nieco mniejszych możliwości w zakresie modyfikacji estetycznych. Jednak w użytku przemysłowym przeważnie nie ma to żadnego znaczenia, gdyż najważniejsze są parametry techniczne.