
Aby sprzedać lub nabyć nieruchomość na rynku, należy znać jak najprecyzyjniej jej cechy oraz aktualną wartość rynkową. Ta jednak jest wypadkową bardzo wielu czynników. Nie można szacować jej „na oko” – niedoszacowana wartość pozbawi transakcję opłacalności. Z kolei przeszacowana odstraszy potencjalnych klientów. Poniższy artykuł wyjaśni, w jaki sposób rzeczoznawca majątkowy działa na rynku nieruchomości.
Rzeczoznawca majątkowy – jak uzyskać uprawnienia?
Zawód rzeczoznawcy majątkowego jest zawodem regulowanym. Oznacza to, że aby móc go wykonywać, należy pozyskać przewidziane państwowym prawodawstwem uprawnienia. Podmiotem nadającym je w tym konkretnym przypadku będzie minister rozwoju i technologii. Warto pamiętać, że wycena nieruchomości bez takich uprawnień jest karalna – bezprawna działalność grozi nawet grzywną w wysokości pięćdziesięciu tysięcy złotych.
Każda osoba, która zostanie rzeczoznawcą majątkowym, otrzymuje uprawnienia zawodowe o indywidualnym numerze. Jest on, razem z danymi osoby je posiadającej, wpisywany do Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Majątkowych. W tej powszechnie dostępnej bazie można w ciągu kilku sekund sprawdzić, czy podająca się za rzeczoznawcę osoba w istocie nim jest.
Rzeczoznawca majątkowy musi ukończyć studia wyższe, a następnie podyplomowe z zakresu swojej dziedziny (lub ukończyć studia wyższe spełniające minima stawiane studiom podyplomowym z tego zakresu). Należy także posiadać doświadczenie na stanowisku związanym z wyceną lub odbyć praktyki zawodowe. Niezbędne jest także przejście postępowania kwalifikacyjnego oraz uzyskanie wyniku pozytywnego w trudnym do zdania egzaminie. Postępowanie inicjowane jest na wniosek osoby zainteresowanej i obejmuje etap wstępny oraz finalny egzamin przed wspomnianym już resortem.
Wymagana jest także niekaralność. Dotyczy ona przestępstw m.in.
- przeciw instytucjom państwowym,
- przeciw organom samorządu terytorialnego,
- mieniu,
- obrotowi gospodarczemu,
- obrotowi pieniędzmi,
- obrotowi papierami wartościowymi,
- wiarygodności dokumentów,
- wymiarowi sprawiedliwości,
- skarbowych.
Jak przebiega wycena? Co jest brane pod uwagę?
Rzeczoznawca majątkowy ocenia wiele czynników. Jednym z kluczowych będzie ogólny stan nieruchomości. Za lokal wymagający gruntownego remontu nikt nie będzie chciał przecież zapłacić dużej sumy. Podobnie jest z wykończeniem – mieszkanie go wymagające pociągnie za sobą dodatkowe koszty, które potencjalny nabywca będzie musiał ponieść.
Duże znaczenie odgrywa również lokalizacja – duże oddalenie od centrum przeważnie oznacza mniejszą wartość. W przypadku mieszkań w bloku rolę odegra piętro, a także rodzaj zabudowy.
Rzeczoznawca majątkowy w procesie wyceny powinien także ocenić możliwości i potencjał nieruchomości. W tym celu bada zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Te dokumenty wskazują na możliwości i ograniczenia zagospodarowania terenu.
Po dokonanej szczegółowej analizie rynku rzeczoznawca majątkowy dokonuje wyboru właściwego podejścia oraz metody i techniki szacowania nieruchomości uwzględniając w szczególności: cel wyceny, rodzaj i położenie nieruchomości, przeznaczenie w planie miejscowym, stan nieruchomości oraz dostępne dane o cenach, dochodach i cechach nieruchomości podobnych.
Kiedy zdecydować się na wycenę?
Wycenę często zamawiają osoby pragnące sprzedać swoją nieruchomość, a także w sytuacji kiedy jest ona wymagana przez bank w procesie uzyskania kredytu hipotecznego. Jest ona również niezbędna w procesie rozliczeń podatkowo – skarbowych lub przy rozliczeniach między współwłaścicielami. Osoby dokonujące darowizn także muszą znać wartość nieruchomości, by obdarowany mógł uiścić od tejże stosowny podatek.
Przykładowy rzeczoznawca majątkowy dla Katowic i okolicy
Osoby zainteresowane wyceną na obszarze Katowic powinny zwrócić uwagę na ofertę rzeczoznawcy Barbary Włodarczyk – http://www.wycenawlodarczyk.pl/wycena-nieruchomosci-dabrowa-gornicza/. Jej uprawnienia zawodowe są dostępne w Centralnym Rejestrze Rzeczoznawców Majątkowych pod indywidualnym numerem 7282. Należy ona także do Śląskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych z siedzibą w Katowicach. Cennik jej usług jest ustalany każdorazowo z Klientem. W ramach swojej działalności wykonuje zarówno operaty szacunkowego, jak i opinie o wartości.