Niezbędnym wyposażeniem przestrzeni łazienkowej jest umywalka. Należy wiedzieć czym kierować się podczas aranżacji toalety. Na rynku dostępna jest coraz większa ilość urządzeń toaletowych, wybór odpowiedniego asortymentu jest bardzo ważny.
Inwestując w nowe akcesoria toaletowe takie jak umywalka, należy wziąć pod uwagę:
– wymiary,
– kształt i głębokość,
– rodzaj tworzywa,
– odpowiednie parametry baterii umywalkowej,
– sposób montażu.
Jak wysoko montować umywalkę?
Aranżując wnętrze łazienki, warto wiedzieć, na jakiej wysokości montować urządzenia. Kierując się przepisami o Warunkach Technicznych Wykonania i Odbioru Robót Budowlano-Montażowych, cz. II „Instalacje sanitarne i przemysłowe” europejskie normy określają wysokość montażu umywalki na wysokości 85-95 cm od posadzki. W domowej toalecie najlepiej jednak montować umywalkę proporcjonalnie do wzrostu osób korzystających z niej.
Jaki kształt umywalki wybrać?
Wybierając zlew, należy określić jego walory estetyczne. Odpowiednio dobrana umywalka jest praktyczna, i wzbogaca wnętrze łazienki. Dostępne obecnie są na rynku różne kształty:
– owalna,
– okrągła,
– asymetryczna,
– prostokątna.
Jak głęboka powinna być umywalka łazienkowa?
Inwestując w umywalkę, należy zwrócić szczególną uwagę na głębokość, to od niej zależy czy odbijająca się od powierzchni woda wydostawać będzie się poza krawędzie. Do małej i płytkiej misy do 15 cm, najkorzystniej dobrać baterię z krótką wylewką. Przy głębszych umywalkach warto wybrać baterie z długą i obrotową wylewką.
Umywalka łazienkowa — najpopularniejsze rozwiązania
Umywalka z szafką
Rozwiązanie z szafką dobrze sprawdza się w małych i dużych przestrzeniach. Odpowiednio skomponowany zestaw to praktyczne rozwiązanie łazienkowe. Szafka pełni funkcję osłony widocznych części instalacji hydraulicznej stanowi również ozdobę wnętrza toalety. W trakcie montażu kompletu należy pamiętać o dopasowaniu właściwej baterii umywalkowej.
Umywalka wolnostojąca
Jest to model często wykorzystywany do aranżacji nowoczesnych i klasycznych przestrzeni toaletowych. Zlew wolnostojący wykonywany z różnorodnego wzornictwa, wzbogaca wyjątkowy design łazienki. Postumenty okrągłe, prostokątne lub o asymetrycznym kształcie dopełniają wygląd umywalki. Postument jak i panele osłonowe mają charakter dekoracyjny, zasłaniają urządzenia doprowadzające wodę.
Umywalka ścienna
Montowana bezpośrednio na ścianie jest ergonomicznym rozwiązaniem dla niewielkich przestrzeni toaletowych, sam zlew zajmuje mniej miejsca niż inne modele.
Umywalka nablatowa czy wpuszczana w blat?
Nablatowe wyposażenie umożliwia ustawienie umywalek bezpośrednio na nim, alternatywą są modele wpuszczane częściowo lub całkowicie w blat. Oba rozwiązania, to modne wyposażenia, które dodają eleganckiego wyglądu wnętrzom łazienki. Największą zaletą wyposażenia nablatowego jest możliwość montażu zlewu o różnej wielkości i kształcie. Istotny jest wybór odpowiedniego blatu:
– wyszukany i stylowy design tworzą drewniane wykończenia,
– praktyczne i łatwe w utrzymaniu czystości są blaty obudowane płytkami.
Umywalka czarna czy biała — jaką wybrać?
Do białej klasycznej umywalki możliwy jest dobór baterii lub innego dodatku w każdym kolorze, łączenie bieli z czernią jest coraz częściej stosowane. Czarna umywalka w połączeniu z ciemną misą WC tworzy nowoczesne, zarazem szykowne wyposażenie toaletowe.
Wyposażenie łazienki — dodatkowe akcesoria
Każda łazienka poza umywalką wyposażona jest w różne urządzenia: misę WC, prysznic czy wannę. Dobór właściwych akcesoriów przy zlewie jest równie ważny. Warto zainwestować w takie przyrządy jak:
– lustro,
– dozownik do mydła,
– uchwyty na ręczniki lub pojemnik na ręczniki papierowe,
– kosz na śmieci.
Aranżacja małej łazienki
Toaleta powinna zostać zagospodarowana urządzeniami, które nie zajmują dużo miejsca. W niewielkich przestrzeniach łazienkowych najlepiej zamontować:
– umywalkę z szafką lub naścienny mały zlew,
– baterię z krótką wylewką,
– uchwyt na papier toaletowy,
– uchwyty na ręczniki.
Autor: Katarzyna Szumska z ole.pl