
Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Urologia zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu moczowo-płciowego. Do urologa warto się zgłosić nie tylko przy wystąpieniu niepokojących objawów, ale i profilaktycznie. Gdzie można znaleźć naprawdę dobrego specjalistę w tym zakresie?
Kto powinien się zgłosić do urologa?
Wiele osób utożsamia urologię wyłącznie z chorobami dotykającymi dorosłych mężczyzn, podczas gdy w rzeczywistości leczenie urologiczne dotyczyć może również kobiet oraz dzieci. Urologia koncentruje się na układzie moczowym – u mężczyzn, że względu na anatomię, obejmuje to także układ płciowy. Schorzenia urologiczne dotyczą pęcherza moczowego, moczowodów, nerek oraz nadnerczy, w przypadku mężczyzn leczy się także choroby gruczołu krokowego, prącia oraz jąder.
Wizyta u urologa jest wskazana zawsze, gdy pojawią się objawy świadczące o zaburzeniach w funkcjonowaniu układu moczowo-płciowego. Najczęściej są to problemy z oddawaniem moczu, nietrzymanie moczu, ból podczas mikcji, obecność krwi w moczu, uczucie pełnego pęcherza mimo oddania moczu, swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie okolic intymnych, wysypka, guzki, narośle, zmiany w kolorze skóry. Mężczyźni mogą się także zgłosić do urologa, jeśli doświadczają zaburzeń erekcji. Pacjenci poniżej 18 roku życia są przyjmowani przez urologa dziecięcego.
Wybór najlepszego urologa – czym się kierować?
Prywatna wizyta u urologa gwarantuje kompleksową diagnostykę oraz szybkie podjęcie leczenia. Szpital Mazovia dysponuje nowoczesnym sprzętem oraz zatrudnia najwyższej klasy specjalistów, ponadto ma w swojej ofercie zabiegi przeprowadzane z użyciem robota da Vinci – są to operacje mniej inwazyjne, bardziej komfortowe dla pacjenta, po których czas rekonwalescencji znacząco się skraca, a ryzyko powikłań jest zdecydowanie mniejsze. Szpital zajmuje się także badaniami profilaktycznymi, dla mężczyzn, którzy mają ukończone 45 lat.
W poradni urologicznej przeprowadzane są takie badania jak cystografia, USG, urethrografia, markery AFP i BHCG, PSA wolne i całkowite, biopsje, określenie stężenia testosteronu. Diagnozę uzupełnia badanie fizykalne. Wybierając Szpital Mazovia można mieć pewność, że każdy pacjent zostanie potraktowany z najwyższą uwagą, a rodzaj terapii zostanie dobrany indywidualnie.