
Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Patrząc na to, jak bardzo w ostatnich dekadach rozwinęła się medycyna, aż ciężko jest czasami uwierzyć, w jaki sposób lekarze radzili sobie z chorobami. Praktyka i obserwacja pozwoliły udoskonalić metody leczenia, a obecnie za najbardziej wiarygodne pod tym względem uchodzą badania kliniczne.
Kto przeprowadza badania kliniczne?
Takimi badaniami zajmuje się wyspecjalizowana jednostka naukowa, dysponująca profesjonalnym sprzętem oraz wykwalifikowaną kadrą pracowników. W Clinical Best Solutions badania prowadzone są w zgodzie z Dobrą Praktyką Kliniczną, co zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa dla uczestników oraz wiarygodność ostatecznych wyników. O jakości badań świadczy to, że odbywają się one według międzynarodowych standardów, dlatego jest pewność co do ich dokładności, prawidłowej interpretacji oraz sposobu raportowania.
Udział w badaniach klinicznych jest dobrowolny i zazwyczaj bezpłatny, ale pacjent może liczyć na pełne pokrycie kosztów leczenia. Do badań zgłosić się może każdy, choć udział jest możliwy dopiero po zakwalifikowaniu kandydata – w badaniach klinicznych nie mogą brać udziału przypadkowe osoby, a jedynie pacjenci z konkretnym schorzeniem.
Jaki jest sens takich działań?
Choć poziom wiedzy znacząco się podwyższył, medycyna wciąż nie wie wszystkiego i wobec wielu schorzeń wciąż pozostaje bezradna, do tego cały czas pojawiają się nowe problemy zdrowotne, wynikające z postępu cywilizacyjnego oraz dożywania coraz późniejszego wieku. Nie uda się tych kwestii rozwiązać bez badań klinicznych, bo tylko one dają konkretną, potwierdzoną obiektywnymi wynikami odpowiedź – w profesjonalnych badaniach klinicznych biorą udział tysiące pacjentów, a proces jest rozciągnięty na kilka, czasami nawet na kilkanaście lat.
Warto też pamiętać, że badania kliniczne nie kończą się wraz z wprowadzeniem jakiegoś produktu do powszechnego użycia. Informacje nadal są zbierane i analizowane, a na ich podstawie można określić, czy dany lek albo terapia zapewniają długotrwałą poprawę stanu zdrowia oraz jak wygląda kwestia skutków ubocznych w wieloletniej perspektywie, ponieważ niepożądane efekty nie zawsze występują od razu po zastosowaniu produktu, ale dopiero po pewnym czasie. Badanie jednego leku wpływa też na kolejne, bo dysponując zebraną wiedzą można już na pierwszym etapie wyeliminować niekorzystne czynniki.