
Znając definicję spadku wiemy, że otwiera się on w chwili śmierci spadkodawcy. Wówczas również następuje tzw. dziedziczenie, czyli przejęcie następstwa prawnego po zmarłym. Wiele osób wciąż jednak ma wątpliwości dotyczące tego, czy przyjęcie spadku jest obowiązkowe. Uspokajamy, że decyzja dotycząca przyjęcia tej spuścizny należy do spadkobiercy. O tym jak wygląda taka procedura i jakie kroki należy podjąć przeczytasz w poniższym artykule.
Rezygnacja z przyjęcia spadku, o czym pamiętać?
Spadkobierca musi wyrazić chęć rezygnacji z odziedziczonych po zmarłym dóbr w terminie 6 miesięcy od otwarcia spadku. W przeciwnym razie, po upływie tego czasu następuje zgodnie z prawem tzw. przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Chodzi tu o przyjęcie całego spadku, czyli zarówno majątku jak i długów zmarłego. Ważne jest jednak to, że odpowiedzialność za zobowiązania spadkodawcy ogranicza się tylko do wartości otrzymanych na drodze dziedziczenia aktywów. Kwestie prawne dotyczące tematu spadku są szczegółowo opisane na stronie: https://smadwokaci.pl/aktualnosci/prawo-spadkowe/odrzucenie-spadku/.
Jak przebiega procedura?
Odrzucenia spadku można dokonać w formie aktu notarialnego złożonego przed notariuszem, bądź w sądzie rejonowym, odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania lub aktualnego pobytu. Oświadczenie o rezygnacji może zostać także złożone w sądzie spadku, w toku postępowania o stwierdzenie nabycia spadku. Jak wspominaliśmy powyżej składamy je w ciągu 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy bądź dnia, w którym dowiedzieliśmy się o podstawie dziedziczenia. Termin ten jest rozpatrywany indywidualnie dla każdego spadkobiercy. Decyzja o odrzuceniu spadku powoduje, że spadkobierca traktowany jest w taki sposób, jakby tego spadku nie dożył. Na miejsce osoby, która podjęła decyzję o rezygnacji wstępują wówczas następcy prawni, którzy również w terminie 6 miesięcy od powołania mają możliwość złożenia oświadczenia spadkowego. Rezygnację ze spadku można złożyć jednak tylko po śmierci spadkodawcy. Wcześniej złożony dokument nie posiada żadnej mocy prawnej.
Jakie elementy powinny się znaleźć w oświadczeniu?
Składając jakiekolwiek dokumenty powinniśmy mieć świadomość tego, co powinno się w nich znajdować oraz wiedzieć jak je poprawnie wypełnić. Dzięki temu znacząco usprawnimy całą procedurę oraz zaoszczędzimy sobie niepotrzebnych nerwów i stresu związanych z poprawianiem i uzupełnianiem papierów. Dlatego też podpowiemy Ci teraz, co należy umieścić w oświadczeniu spadkowym. Dokument ten musi zawierać:
- imię i nazwisko spadkodawcy,
- datę i miejsce jego śmierci oraz miejsce ostatniego zamieszkania,
- tytuł powołania do spadku,
- treść złożonego oświadczenia.
Warto mieć świadomość, że oświadczenie to możemy złożyć zarówno w formie pisemnej jak i ustnej. Jeśli składamy dokument w formie papierowej przed notariuszem, ma on obowiązek sprawdzić czy zawiera on wszystkie niezbędne dane. W razie wystąpienia jakichkolwiek niedociągnięć lub braków powinien on o tym jak najszybciej poinformować i wezwać spadkobiercę do ich uzupełnienia. Procedura ta zapewnia prawidłowy tok postępowania. Notariusz jest także zobligowany do niezwłocznego przesłania złożonego oświadczenia, wraz z załącznikami do sądu spadku.