
Co składa się na wystrój mieszkania? Najczęstsze odpowiedzi to meble, podłogi, kolor ścian, czy rozmieszczone po pomieszczeniach dekoracje. Często pomija się jednak kwestie takie jak drobne elementy wykończenia czy oświetlenie, i to nie tylko pod kątem samego wyglądu lampy. Jak sprytnie uzupełnić aranżację domu? Oto wskazówki, o jakie często pomijane elementy wystroju zadbać, żeby cieszyć się pięknym i przytulnym mieszkaniem.
Oświetlenie, w tym barwa, a nawet kierunek padania światła
O oświetleniu mówi się głównie pod kątem wyboru lamp wśród modeli o różnym stylu wykonania klosza, wiszących i stojących, kinkietów, albo bogato zdobionych podwieszanych żyrandoli. Wygląd lampy gra dużą rolę, jednak nie jest jedynym elementem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze. Ważna jest także między innymi budowa klosza, to, jak rozprasza on światło i gdzie je kieruje.
Duży wpływ na atmosferę wnętrz ma barwa światła. Istnieją trzy barwy, mianowicie ciepła, neutralna i chłodna. Światło ciepłe, choć nie zawsze polecane, gdy mowa o głównym oświetleniu pomieszczenia, może pomóc stworzyć przytulną atmosferę na przykład w sypialni. W połączeniu z zabudowanym kloszem, który rozproszy światło, takie oświetlenie nie będzie razić w oczy ani rozbudzać. Dla stworzenia atmosfery warto pamiętać także o oświetleniu dekoracyjnym, w tym na przykład świecach albo girlandach świetlnych.
Elementy wykończenia jak sprzęt elektroniczny czy parapet
W trosce o wystrój mieszkania zwykle starannie dobiera się materiał wykonania podłogi czy kolor ścian w pomieszczeniach. Warto jednak pamiętać także o szczegółach, zwłaszcza odświeżając mieszkanie z rynku wtórnego. Drobne elementy mogą nie przyciągać do siebie uwagi, jednak tylko wtedy, gdy pasują do całości aranżacji.
Jakich elementów nie można pominąć? Między innymi takich jak wykończenia parapetów, widoczne rurki od instalacji cieplnej, karnisz, czy nawet osprzęt elektryczny, w tym każde widoczne gniazdo elektryczne i włącznik światła. Rurki idące wzdłuż ściany, tak samo, jak i kaloryfery, można odświeżyć z pomocą odpowiedniej farby. Koszt osprzętu elektrycznego jest bardzo niewielki – to zaledwie kilka złotych od sztuki gniazda bądź włącznika.
Zadbaj o estetyczne wykończenie nawet w najdrobniejszych elementach, a mieszkanie będzie wyglądało na zadbane i schludne. Nic tak negatywnie nie wpływa na odbiór pomieszczeń, które przy pierwszym kontakcie wydają się czyste i przytulne, jak nieestetyczne, lub – co gorsza – zabrudzone zakamarki.
Tkaniny dekoracyjne – ogromne możliwości aranżacji wnętrz
Nie sposób zrezygnować z tkanin dekoracyjnych. Są one obecne w każdym domu, choćby w formie narzuty na kanapę, zasłony w oknie, czy poduszki z kolorową poszewką. Tkaniny to jedno z najprostszych i niesamowicie skutecznych narzędzi pod kątem wpływu na wystrój pomieszczeń. Czasami wystarczy zmienić kolor zasłon i dopasować go do obicia fotela, żeby uzyskać całkowicie odmienioną aranżację.
Nie bój się wykorzystywać tkanin jako dopełnienia aranżacji i śmiało wybieraj odpowiednie wzory z całej masy dostępnych w sklepach. Przy wyborze kieruj się nie tylko własnym gustem, ale także dopasowaniem do tworzonego wystroju. Nie oznacza to, że wszystkie tkaniny w pomieszczeniu powinny być takie same. Warto spróbować stworzyć ciekawy zestaw na przykład narzuty w butelkowej zieleni i zasłon z motywem roślinnym. Wystarczy dodać do tego doniczkę z pokaźną monsterą albo paprocią dla podkreślenia zielonego motywu i wyjątkowa aranżacja gotowa.