
Prace budowlane od wielu lat budzą wątpliwości i grożą poważnymi problemami w momencie kiedy pracownicy nie stosują się do odpowiednich przepisów. Większość osób twierdzi że wiele wymagań dotyczących budowy jest po to aby utrudnić pracę, jednak jak dużo jest przypadków kiedy na budowie dochodzi do różnego rodzaju wypadków. Było jest i z pewnością będzie wiele kontrowersji i ryzyka które w dalszym ciągu jest podejmowane przez pracowników. Jednak mimo wszystko warto dbać o swoje zdrowie i maksymalnie zabezpieczać się przed ewentualnymi zawaleniami gleby jak może mieć to miejsce w przypadku prac ziemnych. Bo przecież budownictwo nie ogranicza się wyłączenie do wznoszenia budynków ale również posiada momenty pracy w glebie co stanowi kolejne zagrożenia.
Poprawne zabezpieczenie wykopów
Zachowanie bezpieczeństwa w sposób poprawny może uchronić czyjeś życie bądź zdrowie, coraz częściej inspekcja sprawdza tego typy sprawy. Jedną z nich są wykopu w ziemi, proporcjonalnie do ich głębokości rośnie ryzyko ewentualnego zawalenia się wykopu. W momencie kiedy będzie się znajdował w nim człowiek może dojść do śmiertelnego wypadku, zawalenie się ścian gleby ma tak dużą siłę że niemal od razu uniemożliwia oddychanie przygniecionej osobie. Dlatego zabezpieczanie wykopów należy przeprowadzać w sposób prawidłowy i warto wiedzieć nieco więcej na ich temat. Otóż wybierając odpowiednią konstrukcję należy brać pod uwagę takie parametry jak głębokość wykopu, poziom wód gruntowych czy warunki geotechniczne. To wszystko sprawia że możemy precyzyjnie dobrać odpowiednią ściankę, spośród ścianek berlińskich, szczelinowych oraz z obudowy z mikropali. Szeroki wybór zdecydowanie ułatwia i pozwala zachować komfort pracy. Tego typu materiały nie należą do najdroższych i z pewnością warto pokusić się o ich zakup biorąc pod uwagę kwestie bezpieczeństwa osób tam pracujących.
Tajniki budownictwa
Budownictwo to z pewnością ciężki kawałek chleba, sam trud włożony w budowę jest ogromny tak samo jak koszty inwestorów. Nic wiec dziwnego że chcą oni mieć pewność co do jakości wykonanej pracy. Niestety czasem warunki nie są po naszej stronie i musimy stosować inne środki. Jednymi z nich są kotwy gruntowe, odpowiadają one za przenoszenie sił na nośną warstwę gruntu eliminując tym samym występowanie osuwisk. W tym przypadku wybór jest równie duży a nawet większy. Zaczynając od tego że kotwy gruntowe mają zastosowanie w wielu przypadkach, począwszy od konstrukcji kubaturowych poprzez hydrotechniczne a kończąc na drogowych. Skupiając się na samych kotwach wyróżniamy ich dwa rodzaje, dokładniej mówiąc są to kotwy tymczasowe których maksymalny czas eksploatacji to 2 lata oraz kotwy stałe które stosowane są w zamiarze eksploatacji powyżej 2 lat. Warto więc dokładnie określić swoje zamiary i na ich podstawie wybierać odpowiednie rozwiązanie w tej sytuacji. Nie musimy się w tym przypadku obawiać wielkich cen za tego typu działanie, jest ona na poziomie przystępnym gwarantującym nam bardzo duży komfort i bezpieczeństwo.