Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Demencja każdego roku dotyka miliony osób na całym świecie. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, aby jej zapobiec. Mowa tu przede wszystkim o prowadzeniu odpowiedniego trybu życia i wdrożeniu kilku dobrych nawyków. Warto wiedzieć, o co dokładnie zadbać, aby do końca życia cieszyć się dobrą pamięcią oraz sprawnym i zdrowym mózgiem. Jak zatem zapobiegać demencji?
Witamina D i aktywność fizyczna
Ludzki organizm produkuje witaminę D pod wpływem światła słonecznego. Jak wskazują badania, osoby borykające się z przewlekłym niedoborem witaminy D mają dwukrotnie wyższe ryzyko zapadnięcia na demencję. Chcąc tego uniknąć, koniecznie zadbać trzeba o odpowiednią suplementację witaminy D. Dziś na rynku takich produktów nie brakuje. Warto jednak stawiać na takie, które są rzeczywiście skuteczne. Dobrym przykładem może być tu choćby Fresubin Protein Energy DRINK bogaty w białko, argininę i właśnie w witaminę D.
Najlepszym naturalnym źródłem witaminy D są promienie słoneczne. Dlatego jednym ze skutecznych sposób zapobiegania demencji są codzienne spacery. Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa nie tylko na mięśnie ciała i kondycję, ale także na pracę mózgu. Warto zatem pamiętać o regularnych spacerach. Nie muszą być długie. Ważna jest tu systematyczność.
Ćwiczenie mózgu – połącz przyjemne z pożytecznym
Aby móc cieszyć się sprawnym mózgiem, należy o niego dbać. Innymi słowy, mózg – tak jak mięśnie – powinien być poddawany treningowi. Idealnie sprawdzają się tu różnego rodzaju gry i zabawy logiczne. Co ważne, można tu połączyć przyjemne z pożytecznym. Skutecznym ćwiczeniem mózgu jest choćby rozwiązywanie krzyżówek czy układanie puzzli. Świetnie sprawdzi się tu również gra w szachy czy scrabble. Dbając w ten sposób o kondycję mózgu, także pamiętać trzeba o regularności.
Właściwe nawyki żywieniowe to podstawa
Demencji skutecznie zapobiec może również wdrożenie właściwych nawyków żywieniowych. Mnóstwo osób uwielbia kawę, ale niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że może ona zapobiegać demencji. Dlatego zaleca się wypicie filiżanki kawy rano. Pamiętać jednak trzeba, aby z kawą w ciągu dnia nie przesadzić.
Dlaczego mała czarna pomaga w utrzymaniu sprawności mózgu? Wynika to z tego, że zawiera w swoim składzie fenylindany, czyli związki, które blokują białka beta-amyloidu przed zlepianiem się ze sobą i wywoływaniem chorób takich jak demencja.
Poza poranną kawą warto także pić kakao, które zapobiega utracie pamięci. Może być to znakomita opcja dla osób, które nie przepadają za kawą. W ziarnach kakaowca znajdują się flawonole, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie zakrętu zębatego, czyli tego regionu mózgu, który związany jest z połączoną z wiekiem utratą pamięci. Na prawidłową pracę mózgu pozytywny wpływ mają również czerwone buraki. Zawierają bowiem betaninę, która hamuje reakcje mózgu związane z chorobą Alzheimera.
Kontrolowanie poziomu cukru i cholesterolu
Nie od dziś wiadomo, że nadmiar glukozy i cholesterolu negatywnie wpływa na zdrowie naczyń krwionośnych. To z kolei odbija się na ukrwieniu mózgu. Chcąc zatem jak najdłużej cieszyć się sprawnym mózgiem i uniknąć demencji, konieczne jest kontrolowanie poziomu cukru i cholesterolu w organizmie. Warto tu dodać, że wysoki poziom cholesterolu łączy się z większą ilością złogów neurologicznych w mózgu, co jest typowym zjawiskiem choćby w przypadku choroby Alzheimera.