
Nebulizatory i inhalatory to urządzenia służące do nieinwazyjnego leczenia chorób i dolegliwości dolnych i górnych dróg oddechowych. Sprawa nebulizatorów jest o tyle ciekawa, że jest to rodzaj inhalatorów przeznaczonych do nebulizacji. Wyróżnia się trzy rodzaje inhalatorów do nebulizacji, a są nimi: – nebulizatory pneumatyczno-tłokowe, inaczej sprężarkowe, – nebulizatory ultradźwiękowe, – oraz nebulizatory siateczkowe, inaczej membranowe. Każde z urządzeń wymienionych powyżej wytwarza na swój własny sposób aerozol, ale najbardziej wydajny spośród wszystkich trzech, jest nebulizator siateczkowy, o którym będzie dalej mowa w tekście.
Jak działa wibrująca membrana?
Nebulizatory membranowe, jak sama nazwa wskazuje, są wyposażone w cienką, wibrującą membranę. Dawka płynnej substancji leczniczej, która trafia do zbiorniczka, jest przepychana przez siatkę, w której znajdują się mikroskopijne otwory. W ten sposób powstaje leczniczy aerozol, który bardzo szybko się wchłania i nie powoduje skutków ubocznych, jak to bywa w przypadku leków do żołądkowych.
Ta metoda leczenia dolegliwości dolnych i górnych dróg oddechowych zalecana jest zarówno w przypadku antybiotykoterapii, jak również w celach profilaktycznych. Nie ma jako takich przeciwwskazań do tego, aby nie móc jej stosować w przypadku małych dzieci czy osób starszych. Zdarzają się jednak sytuacje, w których nie należy po nią sięgać, a są to między innymi takie dolegliwości i choroby, jak: niewydolność serca/oddechowa, krwotoki z dróg oddechowych, nowotwory, czy gruźlica.
Nebulizator siateczkowy – jakie leki i na co?
Zadaniem nebulizatorów siateczkowych, ale i nie tylko ich, jest nawilżenie i oczyszczenie dróg oddechowych, rozrzedzenie zalegającej wydzieliny oraz ułatwienie jej usunięcia, czyli wykrztuszenie. Poza tym nebulizacja łagodzi różne inne dolegliwości układu oddechowego, takie jak np. uczucie drapania w gardle. Pozwala ona również na podawanie antybiotyków, sterydów, soli fizjologicznej i innych leków, stricte przeznaczonych do nebulizacji. Sam proces polega na wdychaniu aerozolu, czyli cząsteczek leku pod postacią mgiełki.
Nebulizator siateczkowy to idealne rozwiązanie dla małych dzieci, które często nie chcą przyjmować leków w żadnej postaci – czy to syropy, czy to tabletki i saszetki. Dzięki dołączonej do zestawu maseczki leczenie przebiega bardzo szybko i zdecydowanie bezproblemowo. Maska uniemożliwia wydostawanie się leku na zewnątrz, co w przypadku małych dzieci i osób starszych, jest niezwykle pomocne. Ustnik natomiast zaleca się przy starszych dzieciach i osobach dorosłych.
W przypadku małych dzieci ważne są również najróżniejsze dodatki i ciekawe rozwiązania. Niektóre nebulizatory, jak np. Nebulizator AeroGo, są wyposażone w dodatkowe funkcje. Wbudowany w urządzenie odtwarzacz Mp3 sprawia, że dziecko jest spokojne, a co za tym idzie łatwiej jest mu podawać leki przez nebulizator.
Nic nie jest ważniejsze od naszego zdrowia i zdrowia naszych dzieci, dlatego warto wybierać sprawdzone sposoby radzenia sobie z dolegliwościami w czasie przeziębienia – warto sięgać po nebulizatory siateczkowe.