
Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Aparaty słuchowe to dyskretne urządzenia elektroniczne, które pomagają w wykonywaniu codziennych czynności i mogą znacząco poprawić jakość życia. Ich celem jest poprawa słyszenia i rozumienia mowy u osób z wadą słuchu. Niezależnie od konstrukcji, wszystkie urządzenia wyposażone są w mikrofon, wzmacniacz oraz słuchawkę. Dzięki zaawansowanej technologii nowoczesne aparaty zapewniają czysty dźwięk, naturalne brzmienie i wysoką precyzyjność słyszenia. Z tego artykułu dowiesz się, jakie objawy mogą świadczyć o zaburzeniach słyszenia i czy ewentualnie potrzebujesz aparatu słuchowego.
Podkręcanie głośności oglądanej telewizji
Twoi bliscy i przyjaciele zauważają, że ciągle podkręcasz głośność telewizora lub radia? Typowym objawem niedosłuchu, będącego konsekwencją starzenia się organizmu, jest stopniowa utrata zdolności odbierania dźwięków otoczenia. Zwykle sami nie zdajemy sobie sprawy, że źle słyszymy. Na ogół to otoczenie zwraca uwagę na istnienie problemu. Takie sytuacje mogą wzbudzić niepokój, zwłaszcza gdy zdarzają się z coraz większą częstotliwością.
Trudności w komunikacji
Większość ubytków słuchu rozwija się stopniowo, ograniczając zdolność odbierania dźwięków otoczenia, w tym mowy. Jeśli masz wrażenie, że Twoi rozmówcy mówią bardzo cicho albo niewyraźnie, często prosisz ich o powtórzenie zdania lub nie rozumiesz sensu rozmowy, być może są to pierwsze symptomy problemów ze słuchem. Coraz większe trudności w komunikacji z innymi ludźmi mogą prowadzić do izolacji od rodziny i środowiska, a nawet do depresji. Dlatego, jeśli mamy jakiekolwiek problemy ze słuchem, wskazana jest wizyta u lekarza audiologa.
Omamy słuchowe
Niedosłuchowi często towarzyszą omamy słuchowe, czyli piski, trzaski, szumy, gwizdanie i inne dziwne dźwięki, których w rzeczywistości nie ma. Dźwięki mogą być słyszane w jednym lub w obojgu uszach. Pierwsze symptomy są często bagatelizowane przez pacjentów. Dopiero gdy objawy się nasilą, chory decyduje się na wizytę u specjalisty i wykonanie badań. Problemy mogą zniwelować wysokiej klasy urządzenia rehabilitacyjno-wspomagające, czyli po prostu aparaty słuchowe.
Pogorszenie rozumienia mowy podczas rozmów telefonicznych
Wyraźną oznaką problemów ze słuchem może być kłopot ze zrozumieniem rozmów telefonicznych. Osoby z niedosłuchem często przekładają telefon z jednego ucha do drugiego, aby lepiej słyszeć. Jeśli nie masz pewności, czy cierpisz na utratę słuchu, pierwszym krokiem jest diagnoza. Umów się na bezpłatne badanie audiologiczne, np. w gabinetach Audiofon: https://audiofon.com.pl/. Powinien je wykonać każdy, kto zauważył negatywne zmiany w swoim słuchu. Takie badanie nie wymaga skierowania, jest nieinwazyjne i bezbolesne. Jego wykonanie pozwala na bardzo wczesne i dokładne wykrycie wady słuchu.
Zaburzenia słuchu u dzieci
Niedosłuch może pojawić się w u każdego, również u niemowląt i małych dzieci. Przyczyny mogą być różne: hałas, choroby, urazy, niektóre leki czy też czynniki genetyczne. Do najczęstszych objawów niedosłuchu u małych pacjentów należą m.in.: trudności w mówieniu i uczeniu się, izolowanie się od rówieśników, przekręcanie wyrazów, brak reakcji na dźwięki, zwracanie się jednym uchem do źródła dźwięku, bardzo głośne słuchanie telewizora lub komputera czy też nieprawidłowe powtarzanie tego, co się do dziecka mówi. Zaobserwowałeś takie symptomy u swojej pociechy? Skonsultuj się wtedy z lekarzem, który wykona potrzebne badania. Jeśli Twoje dziecko niedosłyszy, lekarz może zalecić aparat słuchowy.