
Ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej popularne wśród inwestorów, którym zależy na optymalizacji kosztów oraz takich, którzy nie mają możliwości podłączenia do sieci gazowej. Akumulacyjne systemy ogrzewania można montować zarówno na etapie budowy, jak i później, wykonując np. remont w domu. Czym one są, czy się opłacają i w jaki sposób działają – odpowiadamy poniżej.
Ogrzewanie domu na prąd
Korzystanie z systemów akumulacyjnych to nowoczesna alternatywa, na którą decyduje się coraz więcej osób. Tego typu rozwiązanie bez problemu można zastosować w domach parterowych. Jedną z większych korzyści, jakie daje ogrzewanie akumulacyjne podłogowe jest to, że w domu nie trzeba stawiać komina. Oznacza to brak obowiązkowych corocznych przeglądów technicznych, które muszą wykonywać właściciele budynków z kominami.
Ogrzewanie tego rodzaju polega na tym, że pomieszczenie jest ocieplane za pomocą całej powierzchni podłogi. Nowoczesne technologie pozwalają na to, aby taki system pełnił funkcję podstawowego w domu albo był uzupełnieniem ogrzewania tradycyjnego (np. na gaz). Warto zaznaczyć, że ogrzewanie akumulacyjne podłogowe z łatwością da się zamontować w dowolnym pomieszczeniu. Jednak najczęściej można je znaleźć w kuchniach, łazienkach, a także pokojach dziennych.
Współczesne urządzenia montowane w posadzce charakteryzują się wysoką klasą energetyczną oraz możliwością bardzo precyzyjnego ustawiania temperatury. Wpływa to pozytywnie na codzienny komfort użytkowania takiego systemu.
W jaki sposób montuje się ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie akumulacyjne podłogowe składa się ze specjalnych przewodów grzejnych (ew. mat grzejnych), które montuje się w podłodze. To one przekazują przez nią ciepło do całego otoczenia. Temperaturą w takim wypadku steruje się przy pomocy termostatów lub obecnych w pomieszczeniu czujników temperatury.
W przypadku systemów akumulacyjnych nad kablami grzewczymi znajduje się jeszcze specjalna betonowa wylewka (ok. 10 cm), działająca na zasadzie akumulatora ciepła. Funkcjonuje tutaj zasada, że beton nagrzewa się w momencie, kiedy obowiązuje druga taryfa czasowa (nocna). Różnica w kosztach pomiędzy taryfami nocną a dzienną sięga czasami nawet 50%, nic więc dziwnego, że ogrzewanie akumulacyjne podłogowe cieszy się dużym zainteresowaniem. Systemy takie pozwalają znacznie obniżyć koszty ogrzewania, oferując doskonałą wydajność.
Kiedy planuje się montaż takiego systemu, niezwykle istotne staje się odpowiednie ustalenie grubości warstwy magazynującej ciepło oraz dobranie odpowiednich przewodów, aby cały system działał optymalnie. Pomoc doświadczonych fachowców okazuje się tutaj nieoceniona. Zapytania o wycenę i koszt montażu warto więc kierować do renomowanych firm, takich jak Termofol, które działają w tej branży od wielu lat.
Obecnie, kiedy koszty każdego rodzaju energii wzrastają, warto szukać rozwiązać pozwalających obniżyć opłaty za utrzymanie domu. Ogrzewanie akumulacyjne to nowoczesna odpowiedź na zmieniające się zapotrzebowania rynku.