Architektura Krajobrazu ma na celu kształtowanie przestrzeni życiowej człowieka z uwzględnieniem elementów tworzących krajobraz. Zadaniem architekta krajobrazu jest tworzenie projektów, zagospodarowywanie terenów zielonych i obiektów architektury krajobrazu. Oprócz posiadania zdolności artystycznych kandydat na architekta krajobrazu musi być także biegły w kwestiach technicznych. Architektem krajobrazu można zostać, kończąc studia inżynierskie.
Czym charakteryzuje się zawód architekta krajobrazu?
Profesja ta zaliczana jest do prestiżowych, ponieważ to właśnie architekci krajobrazu mają wkład w kształtowanie otoczenia. Studiowanie Architektury Krajobrazu pozwala słuchaczowi na zdobycie wiedzy z wielu dziedzin, co bezpośrednio przekłada się na szerokie możliwości specjalizacji, rozwoju oraz zatrudnienia. Architekt krajobrazu to zawód balansujący na pograniczu profesji technicznych i artystycznych. Wysokość wynagrodzenia w tym zawodzie determinuje w dużej mierze rodzaj zatrudnienia i wykonywanych zleceń.
Gdzie można znaleźć zatrudnienie po Architekturze Krajobrazu?
Absolwent Architektury Krajobrazu może spodziewać się stabilnego zatrudnienia i liczyć na atrakcyjne warunki finansowe. Istotną kwestią jest tutaj zdobyte w toku studiów doświadczenie. Ukończenie studiów inżynierskich przekłada się na pewne podstawy zawodu, które należy rozwijać, zdobywając nowe kompetencje. Architekci krajobrazu znajdują zatrudnienie tam, gdzie projektuje się otaczającą nas przestrzeń. Mogą prowadzić własną działalność gospodarczą lub pracować w:
- pracowniach projektowych,
- jednostkach administracji państwowej,
- instytucjach publicznych,
- ośrodkach badawczych.
Jakie predyspozycje powinien posiadać kandydat na architekta krajobrazu?
Każdy architekt krajobrazu powinien posiadać wrodzone predyspozycje do tego zawodu. Architektura Krajobrazu łączy w sobie kwestie artystyczne z technicznymi, przydatne więc będą zdolności plastyczne. Najważniejszą cechą, którą powinien posiadać przyszły architekt krajobrazu, jest wyobraźnia przestrzenna. Wymagane jest również wysokie poczucie estetyki, kreatywność oraz dokładność. Ponadto architekt krajobrazu musi być wprawiony w kwestiach technicznych, posiadać rozległą wiedzę przyrodniczą oraz zamiłowanie do hodowania roślin. Projektowanie krajobrazu to profesja, w której wymagany jest ciągły rozwój i zdobywanie nowych umiejętności.
Gdzie studiować Architekturę Krajobrazu w Warszawie? Wybierz ofertę WSEiZ!
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w swojej ofercie dydaktycznej posiada inżynierskie studia I stopnia na kierunku Architektura Krajobrazu. To idealny wybór dla osób z wyobraźnią przestrzenną, pasjonatów sztuki oraz projektowania. Ukończenie tych studiów umożliwia absolwentowi planowanie, projektowanie oraz realizowania obiektów architektury krajobrazu, a tym samym wpływ na kształt otaczającej przestrzeni. W toku studiów słuchacze korzystają z praktycznych narzędzi, profesjonalnego oprogramowania oraz ogromnych zasobów wiedzy. Warszawska uczelnia oferuje także kontynuację nauki na studiach II stopnia.