Coraz większa liczba właścicieli domów urządza na swoim ogródku mały plac zabaw dla swoich dzieci. Nie trzeba wiele – zazwyczaj wystarczy prosta huśtawka, mała zjeżdżalnia i piaskownica, by zapewnić pociechom długie godziny doskonałej zabawy. Wiele elementów przydomowego placu zabaw wykonanych jest z drewna. Naturalny materiał ma szereg zalet, ale trzeba o niego odpowiednio zadbać, by zabawa maluchów była bezpieczna. Podpowiadamy jak odnowić przydomowy plac zabaw.
Krok 1: Kontrola konstrukcji pod kątem uszkodzeń
Najpierw dokładnie sprawdź każdy element przydomowego placu zabaw i zobaczy, czy nie ma wystających gwoździ, naderwanych sznurów, wyraźnych pęknięć lub złamań. Mniejsze pęknięcia w drewnie (to naturalne zjawisko) nie powinny stwarzać większego zagrożenia, ale i tak warto je załatać odpowiednią szpachlówką, ponieważ może w nich gromadzić się woda, działając destrukcyjnie na cały element konstrukcji. Pamiętaj o częściach wykonanych z metalu – sprawdź, czy nie rdzewieją. Dobrym sposobem na ich solidne zabezpieczenie będzie dedykowana emalia do drewna i metalu.
Krok 2: Czyszczenie drewnianych elementów
Kolejnym etapem powinno być dokładne wyczyszczenie całej konstrukcji. Kurz, piasek, tłuste plamy czy zanieczyszczenia odzwierzęce – wszystko to powinno zniknąć z powierzchni drewna zanim zaczniesz jego malowanie. W zależności od stopnia zabrudzenia, możesz po prostu użyć wilgotnej szmatki lub szczotki ze sztywnym włosiem. Jeśli na konstrukcji znajduje się stara farba, trzeba ją usunąć. Do tego najlepiej wykorzystać papier ścierny – pozwoli on również skutecznie wygładzić całą powierzchnię. Możesz zmieniać jego ziarnistość, zaczynając od 80, a kończąc na 240. W ten sposób osiągniesz bardzo gładkie wykończenie. Po skończonej pracy pozostaw konstrukcję do wyschnięcia.
Krok 3: Gruntowanie podłoża
Gdy drewno będzie już suche, pora na jego solidne zabezpieczenie. W tym celu należy użyć odpowiedniego podkładu gruntującego. Najlepiej wybrać sprawdzony produkt, który będzie chronić naturalny materiał przed wilgocią, pasożytami czy wnikaniem mikroflory. Po jego nałożeniu trzeba odczekać, aż się wchłonie i wyschnie.
Krok 4: Nakładanie emalii do drewna
Ostatnim krokiem jest malowanie całej konstrukcji. W tym przypadku doskonale sprawdzi się dobrej jakości emalia do drewna. Najlepiej sięgać po produkty wodorozcieńczalne, nadające się do stosowania na zewnątrz. Charakteryzuje je krótki czas schnięcia i dobra odporność na czynniki atmosferyczne. Zwykle zaleca się nałożenie dwóch warstw emalii do drewna – wszystkie gruntowane powierzchnie powinny być przemalowane dobę po pierwszym kryciu.