Rozszerzone naczynka, inaczej teleangiektazje, widoczne na twarzy w postaci pajączków tworzących nieestetyczne siatki, poza problemem dermatologicznym, mogą stać się przyczyną wielu kompleksów i obniżenia pewności siebie. Skłonności do pękania naczynek posiadają przede wszystkim osoby o jasnej karnacji, których skóra jest cienka i delikatna. W jaki sposób pielęgnować cerę naczynkową i które błędy wyeliminować z codziennej rutyny?
Cera naczynkowa – czym jest i kogo dotyczy?
Skóra naczynkowa to bez wątpienia cera problematyczna, która wymaga szczególnej pielęgnacji, specjalnego traktowania oraz ochrony. Wrażliwy naskórek jest bowiem podatny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne oraz urazy. Popękane naczynka tworzą efekt prześwitujących nitek w kolorze czerwonym lub fioletowo-niebieskim, które w dużej ilości formują tzw. sieci pajączkowe. Czynnikami wpływającymi na cerę naczynkową są także:
- predyspozycje genetyczne
- złe nawyki żywieniowe i niedobór witamin
- stres
- zaburzenia hormonalne
- niewłaściwa pielęgnacja
Osoby, które na co dzień starają się uporać z pajączkami na twarzy, powinny zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników mogących potęgować problem rozszerzania się naczyń krwionośnych. Czym charakteryzuje się cera naczynkowa i jakich błędów nie popełniać podczas jej pielęgnacji?
Czego unikać przy cerze naczynkowej?
Ochrona cery naczynkowej i profilaktyka przed powstawaniem kolejnych zmian nasilających problem jest w przypadku walki z teleangiektazjami bardzo ważna. Rozszerzone naczynka na twarzy samodzielnie nie znikną, dlatego najistotniejszą kwestią jest zapobieganie nowym pajączkom. Czego zatem warto się wystrzegać posiadając tendencję do pękania naczynek?
- Naprzemiennie bardzo wysokie oraz niskie temperatury – popękane naczynka to często skutek działania wysokich oraz niskich temperatur. Zatem czynniki atmosferyczne takie jak: ostry mróz, zimny wiatr czy upały mają zasadniczy wpływ na kondycję cery naczynkowej. W przypadku skłonności do powstawania pajączków warto także zrezygnować z częstego opalania się oraz korzystania sauny.
- Alkohol oraz używki – działanie alkoholu oraz innych używek np. papierosów negatywnie wpływa na stan delikatnej i wrażliwej skóry. Powodują one bowiem rozszerzanie się naczyń krwionośnych, a tym samym mogą przyczyniać się do zaognienia problemu teleangiektazji.
- Niewłaściwa dieta – osoby z cerą naczynkową powinny unikać częstego spożywania bardzo pikantnych potraw. Zawarta w nich kapsaicyna rozluźnia naczynia krwionośne, które w konsekwencji mogą doprowadzić do powstawania nowych pajączków. Dieta przy cerze naczynkowej powinna być przede wszystkim bogata w składniki uszczelniające ściany naczyń krwionośnych tj. witaminę C, K oraz E.
- Niewłaściwe kosmetyki – źle dobrane kosmetyki mogą spowodować znaczne pogorszenie się stanu skóry. W przypadku cery delikatnej i naczynkowej warto zwracać uwagę na skład produktów, aby zawarte w nich substancje nie podrażniały dodatkowo naskórka. Krem do cery naczynkowej powinien być lekki, o delikatnej konsystencji i dodatkowym działaniu regeneracyjnym.
- Zbyt energiczne pocieranie twarzy i ciała ręcznikiem – cera naczynkowa jest szczególnie podatna na urazy mechaniczne, dlatego też twarz po umyciu dobrze jest wycierać delikatnie, bardzo miękkim ręcznikiem. Ponadto gdy problem dotyczy też innych sfer, warto stosować kosmetyki ochronne i nawilżające. Pomocny może okazać się krem lub balsam nawilżający, balsam do ciała o działaniu łagodzącym, serum lub lekkie emulsje.
Cera naczynkowa z pewnością wymaga odpowiedniego traktowania oraz właściwie dobranych preparatów i kosmetyków do jej pielęgnacji. Zapobieganie powstawaniu nowych zmian jest więc jedną z podstawowych zasad dbania o skórę wrażliwą i i skłonną do powstawania pajączków.