Rynek rosyjski jest dosyć specyficzny. Na przestrzeni lat krajowe certyfikaty ustąpiły nieco dokumentom wydawanym z ramienia Unii Celnej, trzeba jednak zaznaczyć, że daleko im do bezużyteczności. Zatem jakie certyfikaty Rosja uznaje na swoim terenie? O które warto się postarać, a które są zbędne (o ile takowe w ogóle istnieją)? Poniżej znajdziesz garstkę informacji i odpowiedzi na niektóre nurtujące Cię pytania.
Certyfikat GOST-R i przepisy techniczne
To certyfikaty państwowe, które mają za zadanie świadczyć o wysokiej jakości towaru. GOST-R niegdyś był obowiązkowy, jednak obecnie – jak już wspomniano powyżej – zastąpiony został certyfikatami Unii Celnej. Czy czyni go to bezużytecznym? Oczywiście, że nie! Posiadanie go nie tylko niejednokrotnie ułatwia handel na terenie Rosji, ale także czyni go w ogóle legalnym! A jak ma się sprawa z przepisami technicznymi? Te odnoszą się do produktów, których używanie może w jakikolwiek sposób zagrażać zdrowiu bądź nawet życiu człowieka. Zawarto w nich minimalne wymogi bezpieczeństwa.
Certyfikaty Rosja – jakie istnieją?
Pokrótce postaram się przedstawić i opisać, jakie certyfikaty Rosja uznaje na swoim terytorium (poza dwoma głównymi opisanymi powyżej).
- Certyfikat Unii Celnej – bardzo wszechstronny dokument umożliwiający nawiązanie stosunków gospodarczych z każdym krajem będącym członkiem Unii Celnej.
- Deklaracja Unii Celnej – ma identyczną funkcję jak Certyfikat Unii Celnej, ale dotyczy innych grup produktowych oraz uzyskuje się ją w oddzielnej procedurze. W odróżnieniu od standardowego Certyfikatu GOST R – jest dokumentem obowiązkowym dla wybranych grup produktowych.
- Świadectwo państwowej rejestracji – odnosi się do norm sanitarno – epidemiologicznych i higienicznych.
- Deklaracja GOST R – dokument potwierdzający, że zgłoszone towary są zgodne z wymaganiami dotyczącymi jakości bezpieczeństwa ustalonych dla tego produktu
- Certyfikat przeciwwybuchowy (GOST R EX) – dokument potwierdzający zgodność towaru z wymaganiami z zakresu ochrony przeciwwybuchowej – sprzęt musi być dostosowany do pracy w ekstremalnych warunkach.
- Certyfikat bezpieczeństwa pożarowego (GOST R Pożarowy) – wymagany w przypadku urządzeń przeciwpożarowych (takich jak gaśnice), produktów ognioodpornych (np. drzwi przeciwpożarowe).
- Notyfikacja FSB – dotyczy urządzeń kryptograficznych i szyfrujących.
- List odmowny – potwierdzenie, że dany produkt nie wymaga certyfikatu.
Chcąc wywrzeć dobre pierwsze wrażenie, które jest niezbędne w przypadku chęci nawiązania długofalowej relacji handlowej, niezbędne może się okazać przeprowadzenie procesu certyfikacji.
Certyfikaty Rosja – jak je uzyskać?
Radzę tego typu formalności powierzyć doświadczonym specjalistom. Gdzie ich znajdziesz? Na stronie ccrw.pl (Centrum Certyfikacji Rynków Wschodnich). Jest to witryna stworzona kilkanaście lat temu przez wąskie grono ekspertów w dziedzinie certyfikatów wymaganych przez rynki wschodnie. Udzielą Ci odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania: jakie certyfikaty Rosja musi koniecznie otrzymać? Które mogą okazać się niepotrzebne? Zaufaj im, a zaoszczędzony czas spożytkuj na coś przyjemniejszego niż zmaganie się z papierologią.