Coraz więcej firm decyduje się na leasing. Jest to rzeczywiście najpopularniejszy sposób finansowania środków trwałych jakimi są samochody. Niestety może się okazać, że wraz ze wzrostem prowadzenia działalności gospodarczej raty leasingowe stają się zbyt dużym obciążeniem. W takim przypadku na uwagę zasługuje cesja leasingu. Warto na jej temat dowiedzieć się więcej.
Czym jest cesja leasingu?
Jeżeli koszty związane z ratą leasingu są dla Was zbyt dużym obciążeniem i macie problem z ich spłacaniem, to w takim przypadku warto zdecydować się na cesję leasingu. Jest to przeniesienie praw oraz obowiązków, które wynikają z umowy leasingowej. Cesję leasingu zawiera cedent, który jest wierzycielem, z cesjonariuszem, czyli podmiotem trzecim, który jest nabywcą wierzytelności. Zasada działanie jest tutaj bardzo prosta, a mianowicie w ramach cesji szukamy nowego użytkownika, który przejmie wszystkie obowiązki oraz prawa, które są związane z obsługą danej umowy. Jeżeli Wasza firma ma trudną sytuację i macie rzeczywiście problemy ze spłatą należności, to w takim przypadku warto pomyśleć o cesji leasingu. To rozwiązanie jest też polecane osobom, które nie chcą wykupić pojazdu o spłaceniu rat. Oczywiście w teorii można wykupić pojazd przed końcem umowy i sprzedać go na rynku, jednak w takim przypadku występuje konieczność zapłacenia podatku dochodowego od sprzedaży. Może się też okazać, że w umowie leasingu znajduje się zapis, że decydując się na wykupienie samochodu przed ukończeniem rat, trzeba wpłacić dodatkową opłatę.
Jak działa cesja leasingu?
Cesja leasingu jest bardzo łatwa do zrozumienia, ale też wprowadzenia w życie. Zasadniczo nie zmienia się charakter samej umowy. Leasing będzie więc kontynuowany, tyle tylko, że przez inny podmiot. Finansujący podmiot musi bardzo dokładnie sprawdzić sytuację finansową cesjonariusza. Jeżeli wszystko będzie w porządku, to cesjonariusz przejmuje obowiązki i prawa leasingobiorcy. Jednocześnie opłaca ratę pierwotną umowy. Tutaj pojawia się też pytanie – czy w takim przypadku przedsiębiorca ponosi z tego tytułu jakieś dodatkowe obciążenia? Oczywiście nie. Dodatkowo nie musi płacić żadnych kar umownych. Jak więc widzicie działanie cesji leasingu jest proste, przy czym największy problem, to znalezienie osoby, która przejmie leasing. Weryfikacja takiego podmiotu jest bardzo dokładna i często okazuje się, że przejęcie leasingu jest nawet trudniejsze niż zawarcie nowej umowy.
Czy cesja leasingu jest atrakcyjna?
Warto jeszcze poruszyć temat atrakcyjności cesji leasingu. O atrakcyjności decyduje kwota odstępnego. Jest to wartość, którą przejmujący leasing musi zapłacić aktualnemu użytkownikowi. Jest to swego rodzaju rekompensata za wpłatę własną czy też inne koszty, które zostały już poniesione w ramach umowy. Trzeba przyznać, że cesja leasingu cieszy się coraz większą popularnością, gdyż są osoby, które poszukują konkretnych modeli pojazdów, a dzięki cesji leasingu mogą korzystać z nich niemal od razu. Pomyślcie tylko, że na nowe samochody często trzeba czekać nawet kilkanaście miesięcy. Popularność cesji leasingu wzrosła też w czasie pandemii koronawirusa, co było związane z tym, że przedsiębiorcy musieli szukać oszczędności i chcieli pozbyć się kosztów stałych. Ten trend wzrostowy nadal się utrzymuje. Jeżeli chcecie zdecydować się na cesję leasingu, to wybierzcie ofertę leason.pl. Specjaliści pomogą Wam w zawarciu korzystnej transakcji.