Niewielkie mieszkania z niedostatecznym dostępem do światła dziennego często przytłaczają mieszkańców i sprawiają, że w domu czują się przygnębieni. Niedobór światła i przestrzeni negatywnie odbija się na samopoczucie emocjonalnym i fizycznym, jednak nie każdy, kto zajmuje małe, ciemne mieszkanie może pozwolić sobie na jego zmianę na większy lokal. Aby zadbać o swój komfort, można jednak zdecydować się na remont, który pozwoli optycznie powiększyć i doświetlić przestrzeń. Sprawdź, jakie rozwiązania pozwalają uzyskać taki efekt.
Lustra dekoracyjne na ścianach
Optyczne powiększenie małego mieszkania polega również na stwarzaniu wrażenia głębi. Można je osiągnąć poprzez zawieszenie kilku luster na ścianach. Lustra odbijają obraz, dlatego dzięki nim każde wnętrze wydaje się większe. Aby uniknąć ryzyka stłuczenia luster szklanych, można zdecydować się na zawieszenie w domu ich odpowiedników z akrylu. Lustro akrylowe wygląda podobnie, lecz jest odporniejsze na stłuczenie i zarysowania. Dzięki temu posłuży dłużej i sprawdzi się w miejscach, w których szkło jest zbyt ciężkie.
Niedrogie lustra akrylowe można zamówić w dowolnym rozmiarze i kształcie. Można tworzyć z nich zestawy przypominające obrazy w formie tryptyków lub kolaże ze zdjęć. Takie połączenie luster w kilku różnych rozmiarach i kształtach to stylowy element aranżacji wnętrza, dzięki któremu można stworzyć modną aranżację dowolnego pomieszczenia. Lustra sprawdzają się bowiem zarówno na korytarzach i w sypialniach, jak i w salonach i jadalniach. Dzięki różnym konfiguracjom i rozmiarom luster akrylowych dopasowanie ich układu do charakteru i sposobu użytkowania wnętrza nie stanowi żadnego problemu.
Jasne ściany i meble
W niewielkich mieszkaniach powinno się unikać stosowania ciemnych kolorów. Dotyczy to zarówno mebli, jak i farb lub tapet na ścianach. Ciemne barwy optycznie pomniejszają przestrzeń, z kolei jasne odbijają światło i dają efekt przestrzeni. Dzięki nim mieszkanie wydaje się większe i przestronniejsze, a przebywanie w nim nie powoduje przygnębienia. Rozjaśnione ściany i meble sprawiają, że to samo mieszkanie nabiera zupełnie nowego charakteru.
W małych mieszkaniach o niedostatecznym stopniu doświetlenia przez światło słoneczne szczególnie dobrze sprawdza się biel. Wyposażenie składające się z białych mebli i sprzętów odbija światło dzienne i sztuczne we wszystkich kierunkach. Taki efekt sprawia, że nawet niewielki metraż wydaje się znacznie większy. Efekt rozjaśnienia i powiększenia wnętrza potęgują białe ściany. Wbrew pozorom biały kolor na ścianach jest praktyczny, gdyż zmywalne farby zapobiegają powstawaniu trwałych plam i niwelują konieczność częstego malowania. Biel jednocześnie jest neutralnym kolorem, który świetnie wygląda w połączeniu z dowolnymi dodatkami, meblami i sprzętami.
Liczne punkty oświetleniowe
Jeśli w mieszkaniu brakuje światła słonecznego, powinno się zadbać o jego doświetlenie za pomocą lamp, świec i różnego typu lampek LED. Dzięki dodatkowym punktom oświetleniowym w mieszkaniu jest jasno o każdej porze dnia. Niewielkie lampki stołowe lub kinkiety tworzą przytulną atmosferę wieczorami i w zimowe popołudnia, gdy słońce zachodzi wcześnie. Lampy tego typu uzupełniają żyrandole i inne lampy wiszące, które nie zawsze są w stanie rozjaśnić całe pomieszczenie. Z kolei taśmy LED montowane pod sufitem, we wnękach oraz nad podłogą rozświetlają ciemne kąty i sprawiają, że mieszkanie nigdy nie jest ponure. Za sprawą taśm LED można również podkreślić różne elementy aranżacji, będące centralnym punktem całego pomieszczenia.