Obowiązek uiszczania opłat z tytułu ubezpieczeń społecznych powstaje już pierwszego dnia od założenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy odprowadzają składki nie tylko za siebie, lecz także za każdego zatrudnionego w firmie pracownika. Jakie rodzaje ubezpieczeń społecznych składają się na całościową składkę ZUS? Co warto wiedzieć o rozliczeniach, aby nie popełnić błędu i nie narazić się na postępowanie wyjaśniające przed organami państwowymi?
Jakie ubezpieczenia społeczne obowiązują przedsiębiorców?
Osoby prowadzące działalność gospodarczą podlegają rozliczeniom z ZUS w zakresie ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, wypadkowego i zdrowotnego. Istnieje jeszcze ubezpieczenie chorobowe, które jednak nie jest obowiązkowe. Chęć przystąpienia do ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorca musi wyrazić wnioskiem do ZUS ze wskazaniem daty rozpoczęcia ochrony. Jeżeli kwota podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe nie osiągnie miesięcznie przynajmniej tyle, co minimalne wynagrodzenie za pracę w poprzednim roku, przedsiębiorca ma również obowiązek odprowadzania składek na Fundusz Pracy. Z tego obowiązku są jednak zwolnione osoby w wieku powyżej 55. roku życia (w przypadku kobiet) lub 60. roku życia (mężczyźni).
Jak rozliczać się z ZUS?
Podstawowym dokumentem do wyliczania składek miesięcznych do ZUS jest druk ZUS DRA. Termin złożenia deklaracji i wykazanej na niej opłaty należy złożyć maksymalnie do 10. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni (jeżeli zatrudniamy pracowników, wówczas termin ten ulega wydłużeniu do 15. dnia miesiąca). W przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, istnieje możliwość odprowadzania składek na ZUS w niższym wymiarze. Składki preferencyjne obowiązują maksymalnie do 24. miesięcy od daty rozpoczęcia działalności lub od zakończenia ulgi na start. W przypadku korzystania ze składki preferencyjnej, przedsiębiorca za podstawę wyliczenia pakietu podstawowych ubezpieczeń będzie brał kwotę równą 30% minimalnego wynagrodzenia. Przedsiębiorca korzystający z ulg nie musi także opłacać składek na Fundusz Pracy.
Warto jeszcze powiedzieć o uldze na start, która zwalnia z konieczności opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 6 miesięcy od rejestracji firmy w CEIDG. Jedyną opłatą, jaką przedsiębiorca będzie musiał uiszczać do ZUS w tym okresie, pozostaje składka na ubezpieczenie zdrowotne.
Dodatkową preferencją podczas rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych jest przejście na tzw. Mały ZUS. Okres korzystania z małego ZUS uprawnia do opłacania składek liczonych od indywidualnie ustalonej podstawy, zależnej od uzyskiwanego dochodu. Mały ZUS podlega ograniczeniom czasowym – można z niego korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności.
Księgowość e-commerce i usługi rachunkowe Inito
Zgubienie się w gąszczu przepisów podatkowych i rozliczeń z ZUS może się przytrafić każdemu przedsiębiorcy. Usługi rachunkowe Inito stają się szczególnie korzystną opcją dla nowych przedsiębiorców, którzy potrzebują wsparcia księgowego i doradczego. Nowoczesne usługi rachunkowe Inito obejmują także księgowość e-commerce, która od kilku lat przeżywa skokowy wzrost popularności. Więcej informacji o ofercie można znaleźć pod adresem www.inito.pl.