Jeżeli udało wam się kupić swoje własne mieszkanie, z pewnością jesteście zachwyceni. Bez względu na to, czy zainwestowaliście w zupełnie nowe lokum w stanie deweloperskim, czy zdecydowaliście się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, czeka was wiele pracy. Co nas więcej osób jednak szuka rozwiązań, które można odnowić. Kalkulując wszystkie koszty, dochodzą do wniosku, że jest to czynność bardziej opłacalna. Dodatkowo w starych mieszkaniach możemy liczyć na to, że mimo ogromu pracy, będzie czekało na nas kilka przyjemnych niespodzianek. Między innymi mowa tutaj o drewnianej podłodze. Bez względu na to, czy jest to parkiet, czy deski wykonane z litego drewna, warto zdecydować się na odnowienie takiej posadzki. Czy jest to czynność opłacana? A może lepiej zdecydować się na zakrycie starych desek i ułożenie paneli? Zastanowimy się nad tym w dalszej części naszego tekstu.
Drewniana podłoga, czyli rozwiązanie ponadczasowe
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu drewniane podłogi docenialiśmy szczególnie. Rozwiązania te gościliśmy niemal w każdym domu i chętnie decydowaliśmy się na ich wybór dla naszych mieszkań. Dominowały głównie parkiety układane na różnego rodzaju sposoby, gdzie mogliśmy tworzyć całkiem prostą i uniwersalną posadzkę po ciekawe i fantazyjne wzory. Dzisiaj niewątpliwie drewno znowu wraca do łask. Tego typu rozwiązanie cieszy się ogromnym zainteresowaniem w każdym pomieszczeniu naszego domu lub mieszkania. Jeszcze do niedawna wychodziliśmy z założenia, że drewniana podłoga to doskonały wybór do salonu, pokoju dziecięcego czy sypialni. Niechętnie inwestowaliśmy w taki pomysł w przypadku kuchni lub łazienki, obawiając się wilgoci, przesadnej eksploatacji, czy ewentualnych zniszczeń. Aktualnie świadomiej podchodzimy do tematu. W tym momencie musimy wspomnieć również o tym, żeby drewno nie należy do najtańszych rozwiązań, ale niewątpliwie stanowi surowiec ponadczasowy i niezwykle wytrzymały. Dodatkowo należy dodać również, że jeżeli będziemy odpowiednio pielęgnować naszą drewnianą posadzkę, będzie ona doskonałym rozwiązaniem w każdym pomieszczeniu, co oznacza, że śmiało możemy ułożyć ją w kuchni lub w łazience.
Ponadto coraz więcej osób docenia uniwersalność tego surowca, gdyż możemy mieć pewność, że jeżeli zainwestujemy w tego typu rozwiązanie, nasza podłoga będzie doskonałym dopełnieniem każdej aranżacji. Bez problemu, jeżeli zdecydujemy się na wprowadzenie zmian w naszym mieszkaniu, będziemy chcieli zmienić styl wykończenia wnętrz, posadzka nie będzie musiała tutaj ulegać zmianie, gdyż z powodzeniem dopasujemy ją do naszych innych wyborów.
Jak możemy odnowić drewnianą podłogę?
Drewniana posadzka będzie wymagała od nas nie tylko odpowiedniej pielęgnacji, ale jej podstawowym atutem jest również możliwość jej renowacji. Często ten zabieg możemy przeprowadzać wielokrotnie, ale wszystko zależy od grubości desek i dotychczasowych zabiegów cyklinowania. Cyklinowanie podłóg jest czynnością popularną i coraz chętniej decydujemy się właśnie na takie rozwiązanie zamiast zakrywania naszej drewnianej podłogi. Sam fakt, że bez większego trudu i zaangażowania możemy odnowić drewnianą posadzkę, przemawia za jej wyborem. Oczywiście tego typu prace remontowe i renowacyjne są dość wymagające ze względu na to, że na czas prowadzonych działań jesteśmy zmuszeni opuścić mieszkanie, ale niewątpliwie inwestycja ta jest coraz bardziej doceniana. Dzięki zeszlifowaniu wierzchniej warstwy zniszczonej powłoki ochronnej, możemy liczyć na to, że cyklinowanie parkietu sprawi, iż taka posadzka będzie prezentowała się doskonale przez kolejne długie lata. Dzięki tak przeprowadzonym działaniom możliwe jest zniwelowanie różnego rodzaju uszkodzeń w postaci wgnieceń, zadrapań, plam i tak dalej.
Jak przygotować się do cyklinowania?
Cyklinowanie parkietu odbywa się przy użyciu specjalnej maszyny. W tym celu używa się cykliniarki. Konieczne będzie opróżnienie wszelkich pomieszczeń, gdzie chcemy odnowić naszą drewnianą posadzki. Oznacza to więc, że na czas remontu wymagana będzie od nas wyprowadzka na kilka dni, a także musimy wynieść wszystkie meble oraz ewentualne dekoracje. Pomijamy tutaj zabudowę stałą. Również musimy zadbać o zdemontowanie listew przypodłogowych.
Mimo tego, że wiele osób obawia się ewentualnego bałaganu i konieczności przeprowadzenia bardziej szczegółowych remontów, warto wspomnieć o tym, że współczesna cykliniarka to maszyna bezpyłowa, dlatego po odnowieniu naszej drewnianej podłogi, konieczne będzie tylko i wyłącznie po sprzątanie pomieszczeń bez malowania ścian i tak dalej.
Podsumowanie
Odnawianie drewnianych podłóg jest możliwe dzięki zabiegowi cyklinowania. Proces ten tak naprawdę wcale nie zajmuje dużo czasu, ale musimy się liczyć również z koniecznością zabezpieczenia zeszlifowane j podłogi. W tym celu najczęściej wybieramy lakier lub olej. Podjęcie ostatecznej decyzji pozostaje kwestią indywidualną.