Zbliża się sezon grzewczy, a co za tym idzie większe wydatki. Choć lubimy białą i mroźną zimę, to po cichu liczymy na to, że okaże się dla nas łaskawa. W końcu im niższa temperatura na zewnątrz, tym więcej wysiłku trzeba włożyć w ogrzanie pomieszczeń. Większe zużycie opału to mniej oszczędności w domowym budżecie. Dlatego wybierając źródło ciepła, wiele osób kieruje się przede wszystkim ceną opału i późniejszymi opłatami eksploatacyjnymi.
Rozwiązaniem bardzo ekonomicznym jest ekogroszek syberyjski, który jest wydajnym, a przy tym tanim paliwem. Ma też szereg innych zalet, o czym możesz przeczytać tutaj https://grzejemnieto.pl/jaki-ekogroszek-pochodzenia-syberyjskiego-czy-polskiego/.
Warto rozważyć wybór tego paliwa, zwłaszcza, że dzięki kilku prostym zabiegom można jeszcze „zbić” i tak atrakcyjną cenę ekogroszku.
Ile kosztuje ogrzewanie domu ekogroszkiem
Ekogroszek to jedno z najtańszych paliw dostępnych na rynku. Daleko w tyle zostawia konkurencję w postaci pelletu, drewna, oleju opałowego czy gazu. By oszacować koszty ogrzewania domu ekogroszkiem trzeba wziąć pod uwagę, że jego ceny mogą się znacząco różnić. W zależności od składu, tona tego paliwa może kosztować od 400 do 1200 zł. Zużycie ekogroszku w nowym domu, o powierzchni 150 metrów kwadratowych, wynosi średnio 2-3 tony. Łatwo policzyć, że koszt ogrzewania zamknie się w przedziale od 800 do 3600 zł.
Im starszy i gorzej ocieplony budynek tym więcej energii potrzeba na jego ogrzanie. Dlatego zużycie ekogroszku może być większe, w zależności od stopnia izolacyjności budynku. Jeśli nie wiesz jak dużo opału będziesz potrzebował sprawdź świadectwo charakterystyki energetycznej.
Dlaczego najtańszy ekogroszek to zły wybór
Kupowanie najtańszego ekogroszku – choć bardzo kuszące, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Bo tani opał to najczęściej opał słabej jakości. To, co wrzucasz do pieca ma ogromne znaczenie dla komfortu Twoich bliskich, dla środowiska, ale i dla portfela. Palenie słabym węglem nie przyniesie oszczędności, wręcz przeciwnie – narazi Cię na dodatkowe koszty.
Wytłumaczymy to na przykładzie kaloryczności. Jest to jeden z najważniejszych parametrów wpływających zarówno na cenę ekogroszku jak i jakość spalania. Im wyższa wartość opałowa, tym „mocniejszy” groszek i tym więcej daje ciepła. Wysokokaloryczny opał jest też droższy, ale jeśli chcesz palić efektywnie i nie dorzucać co chwilę do pieca, to jedyny rozsądny wybór. Ekogroszek o niskiej kaloryczności (poniżej 24 MJ/kg) jest tańszy, ale da znacznie mniej ciepła, więc do osiągnięcia takiej samej temperatury trzeba będzie zużyć go więcej.
Tani ekogroszek często jest mocno zanieczyszczony. Ma dużo wody, siarki i popiołu. Wilgotny węgiel zamiast dawać dużo ciepła słabo się pali, bo woda musi najpierw odparować, przez co część energii się marnuje. Z kolei zbyt duża zawartość siarki może powodować emisję szkodliwego dwutlenki siarki, który mocno zanieczyszcza powietrze i przyczynia się do powstawania smogu. Niezbyt ekologiczny jest również opał o dużej zawartości popiołu, który trzeba zutylizować i regularnie usuwać z pieca.
Kupowanie najtańszego ekogroszku może przynieść więcej strat niż korzyści. Są zdecydowanie lepsze i bezpiecznie sposoby na obniżenie kosztów ogrzewania domu tym paliwem.
Jak obniżyć rachunki ogrzewając dom ekogroszkiem
Nie oszczędzaj na jakości. Zamiast tego, kupuj dobry opał, który spełnia określone normy:
– kaloryczność nie mniejsza niż 24 MJ/kg,
– spiekalność – max. 10 Ri,
– wilgotność – nie większa niż 10%,
– zwartość popiołu – max. 10%,
– zawartość siarki – max. 0,6%.
Generalnie bardzo dobre parametry jakościowe, przy zachowaniu atrakcyjnej ceny, ma ekogroszek syberyjski, warto więc poszukać sprzedawcy, który ma go w swojej ofercie.
Kupuj ekogroszek workowany
To prawda, że jest nieco droższy niż ten sprzedawany luzem. Różnica jest jednak nieduża i szybko się zwróci. Worki są bowiem gwarantem zachowania wszystkich parametrów opału. Nawet jeśli będzie składowany pod gołym niebem, ma solidne zabezpieczenie przed wilgotnieniem i wietrzeniem, które mogłyby doprowadzić do obniżenia wartości opałowej nawet o 20-30%. Mniejsza wartość opałowa to mniej ciepła i większe zużycie opału – o oszczędnościach nie ma więc mowy.
Kupuj opał poza sezonem
Lubisz posezonowe obniżki? Świetnie, możesz z nich korzystać również przy zakupie ekogroszku. Latem i wiosną można kupić dobry opał w na prawdę atrakcyjnej cenie. Popyt jest wtedy mniejszy, bo zdecydowana większość osób wciąż zostawia zakup opału na ostatnią chwilę. Sprzedawcy wykorzystują mniejszy ruch w interesie i przyciągają klientów atrakcyjnymi rabatami, z których naprawdę warto skorzystać. Poza tym kupowanie opału latem ma jeszcze jedną zaletę – gdy uzupełnisz kotłownie wcześniej, masz pewność, ze zima Cię nie zaskoczy.
Kupuj opał przez Internet
Jeśli podobnie jak 70% Polaków kupujesz online, pewnie wiesz, że w Internecie jest po prostu taniej. Skoro można zaoszczędzić kupując odzież, kosmetyki czy sprzęt AGD, czemu nie kupować tam również opału? Zwłaszcza, że sklepów internetowych z ekogroszkiem jest coraz więcej. Koszty ich utrzymania są niższe, co wynika choćby z mniejszej ilości pośredników. To przekłada się na niższe ceny. Średnio na tonie można zaoszczędzić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Zamawiając online odchodzą jeszcze koszty ewentualnego transportu, wynajęcia przyczepki, bo większość sklepów oferuje darmową dostawę.
Podsumowując
Ekogroszek to idealne paliwo dla osób, które szukają rozwiązań ekonomicznych i łatwo dostępnych. Jest wydajny i pali się efektywnie, a dzięki nowoczesnym piecom również ekologicznie. Jeśli chcesz ogrzewać dom tanio, wygodnie i ekologicznie – rozważ wybór takiego źródła ciepła. Nie ulegaj pokusie i nie kupuj najtańszego ekogroszku. Postaw na wysoką jakość produktu i sprawdzonego dostawcę, a sezon grzewczy miło Cię zaskoczy.