
Niekiedy w życiu człowieka, przychodzą takie momenty, że musimy skorzystać z usług radcy prawnego, lub nawet adwokata. Choć te dwie profesje wydawać by się mogło są dokładnie takie same, to różnią się między sobą i warto wiedzieć, w jakich okolicznościach udać się do jednego z nich.
Kiedy skorzystać z porady prawnej?
Można by pomyśleć, że pomoc, którą niesie nam radca prawny, to kwestie złamania prawa. Ale okazuje się, że nie tylko w takich przypadkach możemy skorzystać z porady, ponieważ każda sfera życia kręci się i jest oparta o kruczki prawne. Do radcy prawnego powinniśmy iść, gdy tylko w naszej głowie pojawiają się choćby małe wątpliwości dotyczące wszelkich umów, a także roszczeń. Istnieje wiele sytuacji, w których pomoc prawnika jest absolutnie niezbędna. Dlatego radca prawny przyda nam się, gdy:
- musimy zasięgnąć porady prawnej,
- nie do końca rozumiemy umowę, którą przedstawia nam pracodawca,
- potrzebujemy prawnej opinii,
- jeśli potrzebujemy pełnomocnika, który będzie nas reprezentował w sądzie,
- kiedy potrzebujemy obrońcy w sądzie.
Niejednokrotnie również możemy skonsultować się z radcą prawnym w sprawie mobbingu, a także innych procederów jakie mają miejsce w dorosłym życiu człowieka. Pamiętajmy również, że warto być uświadomionym, ponieważ stare powiedzenie mówi – nieznajomość prawa szkodzi. I owszem jest to prawda. Nie należy bać się wiedzy na temat swoich praw, a także dochodzić roszczeń. Warto poradzić się specjalisty, który wiele może nam uświadomić.
Jakie uprawnienia ma radca prawny?
To, jakie prawa i obowiązki ma radca prawny określa ustawa z 1982 roku. Jak sama nazwa zawodu wskazuje, radca prawny, udziela porad prawnych. Radca prawny, może również przygotować odpowiednie wnioski i dokumenty, a także właściwe projekty prawne i opinie. Radca prawny dodatkowo może reprezentować swojego klienta w sądzie, lub urzędzie. Radca prawny, to osoba, która posiada odpowiednie kompetencje do prowadzenia spraw z powództwa cywilnego, administracyjnego i gospodarczego, oraz mogą też doradzać w toku bardzo istotnych spraw w różnego rodzaju postępowaniach. Co ważne, radcę prawnego mogą również zatrudniać firmy, jako stałego pracownika na umowę o pracę.
Dobry radca prawny – jakie powinien mieć cechy.
Aby wybrać dobrego radcę prawnego, jakie powinien mieć cechy dobry radca prawny? Przy wyborze odpowiedniej osoby możemy sprawdzić przede wszystkim specjalizację, jeśli mamy sprawę dotyczącą prawa pracy, czy rozwodu, powinniśmy zgłosić się do osoby, która specjalizuje się w danym obszarze zagadnień prawnych. Ponad to słusznym będzie również sprawdzenie opinii, polecenie kogoś znajomego, a następnie umówienie się na spotkanie w celach rozmowy. Wybór powinien być podyktowany rodzajem sprawy, z jaką zamierzamy się zgłosić. Oczywiście ponadto warto, by radca prawny miał odpowiednie kwalifikacje z zakresu danego obszaru prawa, a także wykazywał się doświadczeniem. Dobry radca prawny przedstawi również swój cennik, a także przede wszystkim omówi sprawę z klientem, także ze strony technicznej.