
Dla niektórych z nas, pojęcie biokominek, jest nieznane i wywołuje ono sporą ciekawość. Czym jest biokominek i na jakiej zasadzie działa? O tym kilka słów poniżej.
Co to takiego biokominek?
Biokominki różnią się od tradycyjnych kominków, chociażby tym, że ich budowa jest inna. Składa się z paleniska, które wykonane jest ze stali i co najważniejsze można go postawić tak naprawdę wszędzie. Główną różnicę stanowi zasilanie, czy też paliwo. Biokominek jest rodzajem palnika w kominku, który wytwarza ciepło spalając paliwo na bazie alkoholu. Nie trzeba tutaj, tak jak w tradycyjnym kominku zaopatrywać się w drewno. To nowoczesny sposób na kominek w domu, ponieważ wystarczy tylko butelka z etanolem, by rozpalić domowe ciepło. Ponad to, biokominek, jest dużo prostszy w budowie i nie wymaga skomplikowanej przebudowy, ani wentylacji. Biokominek może być zbudowany z dowolnego materiału, dlatego stawić może doskonały element dekoracyjny. Rozróżnia się także różnego rodzaju kominki na bioetanol, można je podzielić ze względu na montaż:
- montowany do ściany,
- wolnostojący,
Biokominek, montowany do ściany, to rodzaj kominka, który można wbudować we wnękę, nazywany jest również biokominkiem wiszącym. Wolnostojący zaś, to przenośny kominek na bioetanol, można go postawić wszędzie, ogrzeje naszą sypialnię, jak i salon. Blat za to, jest najmniejszym rodzajem biokominka.
Zalety posiadania biokominka.
Tego rodzaju urządzenie ma wiele zalet, począwszy od prostej budowy, po eko rodzaj paliwa. Prócz tego, biokominki zdobyły sympatię użytkowników, ponieważ są:
- bezwonne i bezdymne, oznacza to, że podczas eksloatacji nie unosi się żaden nieprzyjemny smog, ani dym. Nie czujemy również zapachu paliwa.
- są niewielkie i nie potrzebują dużej ilości przestrzeni – można dla nich znaleźć miejsce w małych sypialniach, oraz salonach, znajdą swoje zastosowanie zarówno w dużym pomieszczeniu, jak i w małym.
- Nowoczesny design – biokominki mogą stanowić ciekawy element nowoczesnej aranżacji, pasują do wnętrz nowoczesnych, ale w zależności o tego jaki materiał wybierzemy, możemy go w komponować również w inne aranżacje.
Jakie są koszty eksloatacji biokominka?
Paliwo do biokominka nie jest paliwem najtańszym, ale koszty eksloatacji można obniżyć. Pierwszym ze sposobów, to kupowanie większej ilości paliwa w promocji. Warto kupić paliwo na zapas, aby nie musieć potem wydawać więcej. Na koszty, mają wpływ wielkość płomienia, moc kominka, oraz jakość paliwa. W przypadku nowoczesnych biokominków, zawsze jest możliwość regulacji płomienia, im mniejszy płomień, tym mniejsze zużycie paliwa.
Najważniejszy jest palnik w biokominku, aby móc zaoszczędzić, musimy przy wyborze zwrócić uwagę na jego wielkość. Jakość paliwa, również ma znaczenie, ponieważ na rynku jest wiele bioetanolu, ale nie każdy jest uczciwy i dobrej jakości, a jak wiemy, dobrej jakości paliwo, to również niższe koszty eksploatacji. Podsumowując, można powiedzieć, że kominek nie jest zbyt drogi w użytkowaniu. Stwarza on wspaniałą atmosferę, przy poczuciu nowoczesności.