Zima, z racji śniegu, ujemnych temperatur i przeszywającego wiatru, to okres, w którym nasz ogród jest szczególnie narażony na szkody. Jeśli nie zadbamy o odpowiednią ochronę roślin, możemy spodziewać się zniszczeń, które będą miały wpływ na ich zdrowie i przyszły wzrost. Dlatego właściwa ochrona przed mrozami jest kluczowa. Aby pomóc Wam chronić wasze ogrody, w tym artykule omówimy, dlaczego to tak istotne, jakie materiały i metody można wykorzystać do ochrony roślin, oraz dlaczego nie powinniśmy tego zaniedbywać.
Dlaczego okrywać rośliny zimą?
Pierwszym i najważniejszym powodem, dla którego warto zadbać o ochronę roślin zimą, jest minimalizacja szkód i zwiększenie ich szans na przetrwanie. Mróz, zimne wiatry czy promienie słoneczne mogą powodować różnego rodzaju problemy, takie jak:
1. Uszkodzenia tkanek roślinnych: Niskie temperatury mogą prowadzić do uszkodzenia komórek roślinnych, co może być widoczne w postaci zamrożonych liści i gałęzi.
2. Zamarzanie korzeni: W trakcie mrozu woda w glebie zamienia się w lód, co może prowadzić do zamarzania korzeni roślin, osłabiając ich zdolność do pobierania składników odżywczych.
3. Obumarłe pędy i gałęzie: Drzewa i krzewy mogą tracić część swoich pędów i gałęzi, co nie tylko wpływa na estetykę ogrodu, ale także na jego zdrowie.
4. Wysychanie korzeni: Wiatr i niskie temperatury mogą powodować wysychanie korzeni roślin, co jest szczególnie niebezpieczne w okresach bez opadów deszczu lub śniegu.
5. Nadmierne rozgrzanie: ogrzanie pędów promieniami słonecznymi może pobudzić je do wyjścia z zimowego spoczynku i narazić na przemarznięcie.
Czym chronić rośliny zimą?
Teraz gdy wiemy, dlaczego ochrona roślin przed mrozami jest tak ważna, przejdźmy do konkretnych materiałów i metod, które można zastosować, aby zapewnić naszym roślinom odpowiednią ochronę:
1. Agrowłóknina: Agrowłóknina to lekki materiał, który można umieścić na roślinach, tworząc swoisty kokon ochronny. Chroni rośliny przed mrozem, wiatrem i szkodnikami, jednocześnie pozwalając na przepływ powietrza. W zimie należy używać wyłącznie agrowłókniny w kolorze białym. Ciemna barwa przyciąga promienie słoneczne i szybko doprowadzi do przegrzania roślin i niepotrzebnego pobudzenia procesów wegetacyjnych.
2. Słoma lub ściółka: Okrycie korzeni roślin warstwą słomy, ściółki z kory, lub kompostu pomaga utrzymać równomierne temperatury wokół korzeni i chroni je przed mrozem.
3. Siatka cieniująca: mimo iż jest wykonana z tworzywa sztucznego, to dzięki swojej budowie sprawdza się dużo lepiej niż folia plastikowa. Przepuszcza powietrze, więc nie stwarza ryzyka zaparzenia roślin i ich gnicia, jednocześnie chroniąc przed wiatrem i przegrzaniem promieniami słońca.
4. Nawadnianie: Oprócz stosowania osłon, różne zabiegi pomogą chronić rośliny zimą. Nawadnianie roślin przed nadejściem mrozu może pomóc w ochronie korzeni i całych roślin, które w zimie są narażone na brak wody.
5. Przycinanie i usuwanie obumarłych części: Przed nadejściem zimy warto przyciąć i usunąć obumarłe liście, gałęzie i kwiaty, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów. Należy jednak zrobić to odpowiednio wcześnie, aby rośliny miały czas, żeby zabliźnić przycięte pędy.
Materiały do osłaniania roślin ma w sprzedaży każdy sklep ogrodniczy. Żeby znaleźć centrum ogrodnicze w swoim mieście, zajrzyj na stronę: https://centra-ogrodnicze.pl. Jest tam dostępna ogromna baza centrów ogrodniczych w całej Polsce. Jest tam też blog ogrodniczy, na którym można znaleźć poradniki i artykuły związane z ogrodnictwem.
Kiedy osłaniać rośliny na zimę?
Do osłaniania roślin nie można przystąpić za wcześnie. Jeśli zrobimy to, kiedy temperatury będą jeszcze powyżej zera, trwające procesy wegetacyjne będą kontynuowane, a roślina nie przejdzie w stan zimowego spoczynku. Doprowadzi to do jej przemarznięcia i prawdopodobnej śmierci. Osłanianie zaczynamy, kiedy przez przynajmniej kilka dni z rzędu utrzymywać się będą przymrozki. Rośliny wyczują wtedy, że zima tuż tuż i przejdą w tryb zimowego „snu”.
Ochrona roślin przed mrozami nie jest luksusem, ale koniecznością, jeśli chcemy cieszyć się pięknym i zdrowym ogrodem w kolejnym sezonie. Szkody, spowodowane przez zimowe temperatury czy lodowaty wiatr, mogą być trwałe i kosztować życie nasze ukochane rośliny. Dlatego warto podjąć starania, aby zapewnić naszym zielonym pupilom najlepszą ochronę.
Przy wyborze materiałów i metod ochrony roślin warto dostosować je do konkretnych gatunków i warunków w naszym ogrodzie. Każdy gatunek może mieć różne wymagania, dlatego też trzeba wziąć to pod uwagę i dostosowywać nasze działania do aktualnych potrzeb roślin.