
Chociaż wielu kojarzy instalację fotowoltaiczną z panelami słonecznymi montowanymi na dachach budynków, nie jest to jedyne rozwiązanie, by korzystać z energii słonecznej. Kiedy montaż na dachu nie jest możliwy lub płaszczyzna poszycia jest zbyt mała na zamocowanie wystarczającej liczby paneli, można wybudować wiatę fotowoltaiczną. Co to jest i czemu ona służy?
Co to jest wiata fotowoltaiczna?
Wiaty fotowoltaiczne, zwane też inaczej carportami, to swoiste zadaszenia pokryte panelami solarnymi. Bardzo często są wykonywane jako osłona dla różnego rodzaju pojazdów. Wtedy też mogą służyć jako stacja ładowania przykładowo samochodów elektrycznych. Tego typu konstrukcje mogą być przydatne zarówno dla prywatnych budynków jednorodzinnych, jak i dla różnych przedsiębiorstw.
W przypadku prywatnych posesji, wiaty fotowoltaiczne mogą też przybrać postać zabudowanego garażu dla samochodów osobowych. Wiele osób jednak też decyduje się na wiaty w formie altanek, które służą do odpoczynku i spotkań rodzinnych o charakterze rekreacyjnych od wiosny do jesieni. Zastosowanie takich carportów zależy więc głównie od indywidualnych preferencji inwestorów.
Kiedy warto zdecydować się na zbudowanie wiaty fotowoltaicznej?
Carport to rozwiązanie uniwersalne i bardzo przydatne, jeżeli tylko inwestorzy mają na to środki i możliwości. Wiaty fotowoltaiczne warto zamontować przykładowo wtedy, kiedy na dachu brakuje miejsca na panele solarne. Czasami ukształtowanie dachowe sprawia, że instalacja pobierałaby zbyt mało energii elektrycznej. Wtedy to właśnie wiaty mogą być dodatkowym źródłem prądu.
Zbudowanie carportów to też doskonały pomysł, kiedy inwestorzy posiadają samochody elektryczne czy hybrydowe. Wówczas wiata może być też stacją ładowania pojazdów, w wersji otwartej lub zabudowanej. To bardzo praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie, które staje się coraz bardziej popularne wśród zwolenników instalacji fotowoltaicznych. Niektórzy wręcz budują jedynie wiaty garażowe solarne, ponieważ nie chcą korzystać z energii słonecznej do zasilania domu.
Można również pomyśleć o postawieniu wiaty solarnej wtedy, kiedy do dyspozycji pozostaje sporo wolnej przestrzeni do aranżacji w ogrodzie. Wtedy carport może służyć jako altana rekreacyjna do spotkań z bliskimi. Taka wiata uchroni zarówno przed słońcem, jak i przed deszczem. Nie zaleca się jednak rozpalać ogniska czy grilla pod panelami fotowoltaicznymi.
Budowa wiaty fotowoltaicznej
Przede wszystkim decydując się na montaż carportów warto skonsultować się z profesjonalną firmą fotowoltaiczną, która zaopiekuje się inwestorem na każdym etapie realizacji projektu. Na stronie https://sunergo.pl/wiaty-solarne/ można skontaktować się ze specjalistami, którzy pomogą wybrać ofertę najlepiej dopasowaną do potrzeb klientów.
Zbudowanie wiaty solarnej na swojej posiadłości nie wymaga żadnego zezwolenia, o ile cała konstrukcja nie przekracza 50m2, jeżeli na tej samej działce mieści się budynek mieszkalny. Zazwyczaj jednak tego typu zadaszenia są znacznie mniejsze. Co więcej, jeżeli carport zostanie uznany za obiekt małej architektury na prywatnej posesji, to nie trzeba będzie nawet zgłaszać faktu budowania takiej konstrukcji.
Wybierając najlepsze miejsce na ustawienie wiaty fotowoltaicznej trzeba pamiętać, by miało ono w miarę możliwości całkowity dostęp do światła słonecznego. Wszelkie zacienienia paneli solarnych, przykładowo przez drzewa czy budynki, wpłyną na ilość energii elektrycznej produkowanej przez całą instalację.
Nowoczesne wiaty solarne to konstrukcje stabilne i bezpieczne, wykorzystujące produkty wysokiej jakości, jak między innymi podwójnie hartowane szkło. Dzięki temu panele są trwałe i cechują się dużą odpornością na różne czynniki pogodowe. Takie rozwiązania można zamówić na https://sunergo.pl/, by cieszyć się solidną i sprawnie działającą instalacją fotowoltaiczną.