Pojawienie się pajączków i żylaków jest pierwszą oznaką zmian chorobowych dotyczących żył. Z wizytą u lekarza specjalisty nie można zwlekać, ponieważ takie postępowanie może wiązać się z wystąpieniem powikłań. Do kogo udać się z tym problemem? Schorzeniami naczyń krwionośnych zajmuje się flebolog.
W czym specjalizuje się flebolog?
Medycyna jest dziedziną mocno wyspecjalizowaną. Każdy medyk ukierunkowuje swoją aktywność zawodową na konkretną tematykę. Flebolog jest to lekarz, który diagnozuje i leczy zaburzenia w obrębie żył i naczyń krwionośnych (ostre i przewlekłe stany zapalne). Ma on uprawnienia do zajmowania się niewielkimi pajączkami, żylakami oraz zakrzepicą żył. Do flebologa należy również udać się, gdy w okolicach nóg tworzą się obrzęki (dzieje się to zazwyczaj wieczorem). Na stronie https://genesisclinic.com.pl/zabiegi/flebologia/ opisano, przebieg konsultacji flebologicznej oraz etapy leczenia. Rozpoczęcie kuracji pod nadzorem flebologa może całkowicie zmienić komfort naszego życia, w postaci pozbycia się uporczywego bólu oraz obrzęków nóg. Leczenie żylaków obejmuje również zabiegi z zakresu flebologii estetycznej, która stanowi odnogę chirurgii naczyniowej. Zajmuje się ona głównie chorobami układu krwionośnego i pomaga ludziom borykającym się nie tylko z żylakami, ale również z nieestetycznymi naczynkami. Flebologii estetycznej nie trzeba się obawiać, ponieważ wszelkie zmiany łatwo usuwa się w trakcie niezbyt inwazyjnego zabiegu, który jest bezbolesny i przeprowadza się go z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego połączonego z sedacją. O łagodności tej procedury świadczy fakt, że w ciągu 2 godzin po jego zakończeniu może sam chodzić. Zabieg z powodzeniem likwiduje zarówno duże, jak i malutkie zmiany chorobowe.
Kiedy konieczna jest wizyta u flebologa?
Do specjalisty tego typu musimy się udać, gdy tylko zauważymy objawy w postaci żylaków albo pajączków. W przeciwnym wypadku możemy narazić się na powikłania. Dlatego tak istotne jest częste oglądanie własnego ciała. Przejawem tego, że układ krwionośny funkcjonuje nieprawidłowo, są bóle nóg, uczucie ciężkości, częste skurcze łydek i opuchlizna. Warto postarać się zaobserwować:
- czy obrzęk kończyn dolnych jest większy w godzinach wieczornych?
- czy skóra nie nabiera nienaturalnego kolorytu?
- czy niektóre miejsca są zaczerwienione?
Na charakterystyczne symptomy powinny być wyczulone osoby, u których w bliskiej rodzinie trzeba było wdrożyć leczenie żylaków, ponieważ przypadłość tę można odziedziczyć.
Co powoduje tworzenie się żylaków?
Zmiany patologiczne naczyń krwionośnych powstają z wielu mocno zróżnicowanych powodów. Sprzyja im przede wszystkim siedzący tryb życia i długie stanie w tej samej pozycji, ponieważ w takich warunkach krew z większą trudnością dociera do serca, a dodatkowo tego procesu nie wspomagają mięśnie. To z kolei kończy się zastojami krwi w żyłach. Stan żył i innych naczyń krwionośnych zależny jest też od diety. Dlatego też osoby w grupie ryzyka pojawienia się zatorów żylnych powinny zrezygnować z jedzenia tłustych i mocno przetworzonych produktów żywnościowych. Zaleca się im prowadzenie zdrowego trybu życia.
Leczenie żylaków przez flebologa jest konieczne nie tylko z powodów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Stosowane metody nie są uciążliwe dla pacjenta i pozwalają na szybki powrót do normalnej aktywności. Nie ma więc racjonalnego powodu, aby opóźniać wizytę w gabinecie lekarza specjalisty.