
Farbowanie czy też rozjaśnianie włosów to duża ingerencja w ich strukturę. Te zabiegi powodują rozchylanie łuski włosa od kory, co powoduje, że stają się one bardziej podatne na uszkodzenia czy niekorzystne czynniki zewnętrzne. Alternatywą dla farbowania może być tonowanie. Warto dowiedzieć się na jego temat więcej.
Tonowanie włosów – na czym polega?
Tonowanie włosów jest zabiegiem, który pozwala na nadanie im odpowiedniego odcienia po wcześniejszym zabiegu rozjaśniania lub farbowania. Zatem nie jest to zmiana koloru, a zmiana odcienia w ramach danego koloru, zatem nadanie bardziej chłodnych czy też ciepłych tonów. Co więcej tonowanie może służyć korekcie koloru, zatem dzięki niemu można pozbyć się niechcianych refleksów takich jak żółte, miedziane, czy też rude. Tonowanie w salonie fryzjerskim jest to półtrwała koloryzacja, która zapewnia utrzymanie efektu do kilkunastu myć. Z tego powodu poleca się powtarzanie zabiegu co 4 do 6 tygodniu w celu utrzymania efektu. Warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do farby czy rozjaśniacza toner do włosów nie wnika w ich strukturę, a je oblepia, stąd nie wpływa na dalsze odchylanie się łuski od kory włosa i większe zniszczenia. Jeśli włosy są często były poddawane zabiegowi farbowania czy są zniszczone po rozjaśnianiu, to właśnie tonowanie jest polecane.
Rodzaje tonerów do włosów i kiedy się ich używa?
Tonery do włosów mogą mieć różne pigmenty nadające włosom ciepły lub zimny odcień, podobnie jak szampony przeznaczone dla danego typu włosów uwydatniającego kolor, z tymże w przypadku półtrwałej koloryzacji ton w ton efekt jest dłuższy. Tonery możemy podzielić na alkaliczne i kwasowe. Te pierwsze rozjaśniają włosy do jednego tonu i polecane są choćby do pokrywania siwych włosów, a drugie rekomendowane są do włosów po farbowaniu czy też rozjaśnianiu i korekty koloru. Samodzielne tonowanie włosów produktami profesjonalnymi bez odpowiedniej wiedzy nie jest możliwe, dlatego należy udać się do salonu fryzjerskiego na tonowanie. W domowym zaciszu można jedynie stosować gotowe produkty uwydatniające kolor takie jak szampony, odżywki czy maski, np. takie z niebieskimi czy fioletowymi pigmentami do włosów blond.
Jak przygotować włosy do tonowania?
Skoro już wiadomo na czym polega tonowanie, to warto jeszcze podkreślić, że również do tego zabiegu warto włosy odpowiednio przygotować. Mimo, że tonowanie nie jest bardzo inwazyjnym zabiegiem, to jednak włosy powinny być odpowiednio nawilżone i odżywione. Warto zatem podczas codziennego mycia stosować metodę OMO, która świetnie odbudowuje zniszczone, osłabione włosy. Polega na myciu włosów na długości odżywką proteinową raz do dwóch razy w tygodniu, a w pozostałe dni odżywką humektantową. Włosy u nasady oraz skórę głowy myje się szamponem nawilżającym. Po spłukaniu obydwu kosmetyków nakłada się jeszcze odżywkę emolientową lub olej do włosów i pozostawia przynajmniej na kilkanaście minut. Ponadto warto wykonywać olejowanie włosów raz w tygodniu. Należy dopasować olej do porowatości włosów. Jeżeli chodzi o planowany zabieg koloryzacji czy tonowania, to warto wykonać olejowanie około tydzień wcześniej. Należy unikać prostych błędów w pielęgnacji włosów, które mogą spowodować pogorszenie ich kondycji. Przed suszeniem czy stylizacją na gorąco należy stosować kosmetyki termoochronne, które zapobiegają uszkodzeniu włosów.