Każdy zetknął się zapewne z kratką wentylacyjną, ale nie każdy zastanawiał się nad tym, jaką funkcję ona pełni i dlaczego w ogóle powinna być zamontowana w danym pomieszczeniu. Tego wszystkiego można dowiedzieć się z tego wpisu, a mianowicie jakie rodzaje kratek występują oraz gdzie powinny się znaleźć.
Czym właściwie jest kratka wentylacyjna?
Kratka wentylacyjna jest oczywiście elementem systemu wentylacyjnego w pomieszczeniu czy obiekcie, a ten mały niepozorny przedmiot stanowi zakończenie kanału, przez który rozprowadzane jest powietrze. To powietrze może być nawiewane dwiema metodami, a mianowicie metodą grawitacyjną i mechaniczną. Dostępnych jest wiele modeli kratek, które należy dostosować do systemu oraz pomieszczenia, w którym mają się znaleźć. Tego rodzaju kratki najczęściej montowane są w miejscach, które narażone są na powstawanie wilgoci. Zapewne każdy widział je w łazience, kuchni i pralni, ale to nie jedyne pomieszczenia, w których warto je zamontować. Przydadzą się też tam, gdzie nie ma okien, a w domu często jest wiele tego typu schowków czy pokoików.
Jaką funkcję pełni kratka wentylacyjna?
Wentylacja polega na poprowadzeniu w budynku kanałów do różnych pomieszczeń, a wylot powietrza znajduje się na zewnątrz budynku. Bez kratek wentylacyjnych cały system nie działałby prawidłowo, gdyż to właśnie one wchłaniają zanieczyszczone powietrze. Jednak to nie jedyna funkcja, jaką pełnią te niewielkie przedmioty. Gdyby nie kratka, to w ścianie byłaby mało estetyczna dziura, a dodatkowo mogłyby przez nią przedostać się różne owady i małe zwierzęta. Pełnią też one funkcję ozdobną, bo można znaleźć je w ciekawych kolorach i kształtach, dzięki czemu bez problemu można je dopasować do aranżacji wnętrza czy architektury budynku. Jeśli w pomieszczeniach nie byłoby wentylacji, a także kratek wentylacyjnych, to powstałaby w nich wilgoć, a tym samym pleśń, która jest szkodliwa dla zdrowia. Takie zanieczyszczenia przyczyniają się do powstawania alergii, ale też osoby przebywające w wilgotnych miejscach mają problemy z oddychaniem.
Jakie rodzaje kratek wentylacyjnych można znaleźć?
Kratki wentylacyjne można znaleźć w wielu wersjach, a jedną z najczęściej używanych kategorii jest podział ze względu na sposób montażu. Wyróżnia się między innymi kratki:
- sufitowe,
- podłogowe,
- zewnętrzne,
- na komin,
- do drzwi,
- do okapu,
- meblowe.
Jednak to nie jedyny podział, a można dodatkowo wyróżnić kratki z ruchomą żaluzją, dzięki której można kontrolować ilość przepływającego powietrza. Są też kratki stale otwarte i autoaktywne, dzięki którym można wyeliminować efekt chłodu. Osobną kategorią są kratki ozdobne, które można kupić w klasycznych i nowoczesnych wzorach.
Z czego wykonane są kratki wentylacyjne i w jakich rozmiarach występują?
Najczęściej w sklepach spotykane są kratki wentylacyjne wykonane z tworzywa sztucznego, które nie są drogie, a zarazem pasują do każdego systemu wentylacyjnego. Można jednak znaleźć też kratki ceramiczne, mosiężne czy ze stali nierdzewnej, ale nie stanowią one szerokiej oferty i są znacznie rzadziej wybierane. Tego rodzaju kratki są kupowane, gdy niezbędny jest ich montaż na podłodze, a wówczas jest ona narażona na nacisk, a tym samym na uszkodzenie. Standardowa kratka wentylacyjna ma wymiary 14 x 14 x 21 cm, choć można znaleźć też mniejsze i większe wymiary. Rozmiar i kształt należy dopasować do miejsca, w którym ma być ona zamontowana oraz do systemu wentylacyjnego. Koszt standardowych kratek nie jest wysoki, a ceny wahają się w granicach kilkunastu złotych. Te wykonane z mosiądzu czy ze stali będą droższe i trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 60 złotych.
Gdzie montuje się kratki wentylacyjne?
Jak już wcześniej zostało wspomniane, istnieją różne rodzaje kratek ze względu na sposób montażu, a więc mogą być one zamontowane na suficie, ścianie lub nawet w podłodze. Wszystko zależy od specyfikacji systemu wentylacyjnego oraz pomieszczeń. W przypadku montażu kratki na suficie należy pamiętać, że musi być ona umiejscowiona maksimum 15 cm od sufitu, gdyż na tej wysokości występuje największe stężenie zanieczyszczeń. Kratka zamontowana na dole zbiera zimne powietrze i na odwrót, a więc by zapewnić odpowiedni przepływ powietrza w pomieszczeniu, najlepiej umieścić ją na górze. Kolejną kwestią jest zdecydowanie, w jakich pomieszczeniach ma się znaleźć. Oczywiście nie może jej zabraknąć w kuchni, gdyż to właśnie tam zbiera się dużo wilgoci, dymu i zanieczyszczeń. Kolejnym pomieszczeniem jest łazienka, w której unosi się po każdej kąpieli para wodna. Jest to element obowiązkowy i najczęściej umieszczona jest ona w suficie, ale też i może się znaleźć w drzwiach łazienkowych. Często są one montowane także w meblach i w szafkach kuchennych, by uniknąć wilgoci, pojawienia się grzybów i pleśni.
Można zatem stwierdzić, że ten niewielki przedmiot odgrywa bardzo ważną rolę w każdym domu czy obiekcie. Bez skutecznej wentylacji i kratki wentylacyjnej w pomieszczeniach może występować nieprzyjemny zapach, wilgoć i niekorzystne warunki do normalnego funkcjonowania.