
Zauważasz u siebie problemy z układem moczowym? Nie wiesz, jak zdiagnozować stopień nasilenia problemu? Poznaj dzienniczek mikcji i dowiedz się, jak prawidłowo go prowadzić.
Dzienniczek mikcji – co to takiego?
Dzienniczek mikcji to narzędzie, które jest niezwykle pomocne w diagnostyce chorób układu moczowego. Polega na codziennym zapisywaniu istotnych informacji dotyczących m.in. spożywania płynów i wydalania moczu. Analiza tych danych pozwala na określenie rodzaju nietrzymania moczu, a także stopnia jego zaawansowania. Jest to niezwykle pomocne w odpowiednim dopasowaniu metody leczenia. Prowadzenie dzienniczka mikcji zalecane jest osobom, które zauważają u siebie mimowolny wyciek moczu. Może się on zdarzyć szczególnie w trakcie wysiłku fizycznego, a także w sytuacjach, gdy zwiększa się ciśnienie wewnątrzbrzuszne. Mowa tutaj przede wszystkim o kaszlu, kichaniu oraz śmiechu. Z tej metody powinny również skorzystać osoby, które obserwują u siebie nagłe parcie na mocz, a także oddają mocz w bardzo małych ilościach.
Jak prowadzić dzienniczek mikcji?
Dzienniczek mikcji powinno się prowadzić przynajmniej przez 3 dni. Jest to czas optymalny do tego, by lekarz mógł wstępnie określić problem i wdrożyć pierwszy etap leczenia. Warto również prowadzić dzienniczek w późniejszym czasie – pokaże on wówczas czy metody leczenia są skuteczne i po jakim czasie pojawiają się efekty.
Prowadzenie dzienniczka mikcji nie należy do skomplikowanych zadań. Powinny się w nich znaleźć informacje dotyczące:
- ilości spożytych płynów – mowa tutaj zarówno o wodzie, jak i herbacie, kawie, napojach, a także zupach; wartość tę można oznaczać liczbą wypitych szklanek; osoby dorosłe powinny spożywać około 2,5 litra płynów dziennie,
- godziny i rodzaju spożywanego napoju,
- ilości wydalanego moczu – pełne dane na temat schorzenia można uzyskać badając dokładną ilość moczu wydalanego z organizmu; w tym celu najlepiej skorzystać ze specjalnych pojemników z miarką dostępnych w aptece,
- daty i godziny mikcji,
- intensywności parcia,
- niekontrolowanego wycieku moczu i okoliczności, w jakich się to zdarzyło – zapisywać należy najdrobniejszy nawet wyciek; sytuacje, w jakich do nich doszło mogą okazać się kluczowe dla określenie problemu; jeżeli nietrzymanie moczu pojawia się w trakcie wysiłku fizycznego to najprawdopodobniej zmagasz się z wysiłkowym nietrzymaniem moczu.
Jeżeli korzystasz z różnego rodzaju artykułów higienicznych na nietrzymanie moczu, warto również zaznaczyć w dzienniku godzinę zmiany. Dobrze jest także napisać, z jakiego dokładnie produktu się korzysta. Mogą to być podpaski, wkładki, pieluchomajtki czy też tampony na nietrzymanie moczu.
Co jest ważne przy wypełnianiu dzienniczka mikcji?
Dzienniczek, tak jak zostało to już wspomniane, warto wypełniać przez przynajmniej trzy dni. Istotne jest, by przynajmniej jeden dzień był dniem wolnym od pracy. Dla zapewnienia sobie komfortu – tego fizycznego i psychicznego – zdecydowanie lepiej przeprowadzać tego typu badania w domu. Staranne odmierzanie ilości wydalanego moczu, a także skrupulatne notowanie mogą być krępujące w miejscu pracy.