Wielkimi krokami zbliża się następny sezon grzewczy. Dla wielu właścicieli mieszkań, jest to kolejny powód do zmartwień. Nie dość bowiem, że ogrzewanie nawet niewielkiego mieszkania często okazuje się dużym obciążeniem dla budżetu, to jeszcze coraz częściej słyszy się o przypadkach zatruć czadem, które- w najlepszym przypadku- kończą się kilkudniową wizytą w szpitalu. Obu tym bolączkom można jednak zaradzić. Wystarczy bowiem regularnie dbać o posiadany piec gazowy i całą instalację.
Przegląd piecyka
Kotły grzewcze to urządzenia w zasadzie bezobsługowe- nie wymagają one codziennej ingerencji użytkownika, działają dzięki odpowiednio zaprogramowanej elektronice. Nie oznacza to jednak, że dopóki funkcjonują, nie trzeba się nimi interesować. Wręcz przeciwnie. To, że piecyk działa i spełnia swoje zadanie oznacza, że każdego dnia jego mechanizmy wykonują ciężką pracę. Spalanie, które odbywa się w komorach pieca powoduje powstawanie osadów, które powinny być regularnie usuwane podczas prac konserwacyjnych. Zaniedbania w tym zakresie powodują zmniejszenie sprawności urządzenia, co wprost przekłada się na zwiększenie zapotrzebowania na paliwo. Oznacza to, że zanieczyszczony piecyk, pobiera coraz więcej gazu, by uzyskać żądaną temperaturę, co z kolei powoduje wzrost opłat mimo tego, że temperatura w mieszkaniu jest na niezmienionym poziomie.
Z tego względu, na stałe w kalendarzu należy zanotować konieczność przeprowadzania regularnych przeglądów piecyków gazowych. Regularne, to znaczy przynajmniej coroczne, najlepiej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego lub tuż po jego zakończeniu.
Decydując się na regularne przeglądy pieca i instalacji, ogranicza się również szansę na wystąpienie niespodziewanej awarii w trakcie sezonu grzewczego. Jeśli urządzenie jest zaniedbane lub któryś z jego elementów jest niesprawny, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że odmówi posłuszeństwa właśnie w okresie najintensywniejszego korzystania, czyli w samym środku zimy. Nie trzeba przy tym bogatej wyobraźni, by uświadomić sobie, jak nieprzyjemną w skutkach może być tego rodzaju awaria, szczególnie obecnie, gdy czas oczekiwania na usługi specjalistów, w tym i instalatorów, wynosi nawet kilka miesięcy.
Dlaczego więc warto przeprowadzać konserwację i przegląd piecyka:
- gwarancja bezpiecznego korzystania z urządzenia i instalacji,
- obniżenie rachunków,
- brak awarii w trakcie sezonu grzewczego.
Kto może przeprowadzić taki przegląd serwisowy?
Przegląd samego piecyka, jak i całej instalacji, zlecić należy profesjonalnej firmie. Tylko bowiem działania podejmowane przez odpowiednio przeszkolonych pracowników, dają gwarancję uzyskania pożądanych efektów. Piece gazowe należą do dość skomplikowanych urządzeń o zróżnicowanej budowie. Powierzenie zatem ich przeglądu osobie niewykwalifikowanej, może doprowadzić w najlepszym razie- do uszkodzenia któregoś z elementów urządzenia, a w najgorszym przypadku- nawet do wybuchu i pożaru. Zdarza się również, że niewłaściwie serwisowane piecyki emitują trujący tlenek węgla.
Przeglądy piecyków przeprowadzane przez profesjonalne firmy takie Serwis Piecyków Janowski są odpłatne. Należy mieć jednak świadomość, że kwoty te są znacznie niższe niż koszt zakupu nowego urządzenia czy też koszty ewentualnych napraw i remontów. Co więcej, przegląd- w przeciwieństwie do awarii- można zaplanować i odłożyć wymaganą kwotę.
Dokonując zakupu nowego urządzenia, coraz częściej spotkać się można z wymogiem ze strony producenta, by corocznych przeglądów gwarancyjnych dokonywał autoryzowany i rekomendowany serwis działający w danym regionie. Na obszarze Śląska autoryzowany serwis gwarancyjny piecyków marki Junkers i Termet dostępny jest w miejscowościach takich jak Katowice czy Tychy. Zobowiązanie producentów takich jak Bosch, Junkers czy Vaillant do przeprowadzenia okresowych przeglądów serwisowych to działanie w pełni zrozumiałe, jeśli weźmie się pod uwagę, że konserwacja pieca to nie tylko jego wizualny przegląd i czyszczenie, ale też zdiagnozowanie występowania ewentualnych usterek i wymiana koniecznych elementów, np. uszczelek. Poprawne przeprowadzenie tego rodzaju prac możliwe jest tylko, jeśli pracownik przeszedł szereg szkoleń i zna budowę urządzenia. Sprawdzenie jakości spalin, w tym i pompy spalinowej, powinno ponadto zostać wykonane przy użyciu profesjonalnego sprzętu. Powyższe prowadzi do wniosku, że tylko powierzenie tych czynności wykwalifikowanym serwisantom, daje gwarancję niezawodnego działania urządzenia przez długi czas.