
Nadrzędnym celem każdego przedsiębiorstwa jest dochodowy biznes. Firma może być Twoją pasją, a jej działalność może wynikać z powołania lub chęci poprawienia standardu jakieś usługi. Jednak dla prawidłowego funkcjonowania biznesu, obok misji zawsze muszą pojawiać się również zyski.
Jednym z działań zapewniających większe możliwości rozwoju oraz optymalizację kosztów, jest zmiana otoczenia. Chodzi o przeniesienie firmy do kraju, w którym przepisy gospodarcze, procedury czy systemy podatkowe są przyjazne i umożliwiające spokojny rozwój. Sprawdź, do jakiego państwa z łatwością przeniesiesz firmę i na co powinieneś zwrócić uwagę, podejmując taką decyzję.
Przeniesienie firmy za granicę – po co?
Proces przeniesienia biznesu za granicę musi się opłacać. Zmiana adresu firmy tylko po to, by posiadać rozpoznawalną nazwę (na przykład LTD zamiast z o.o.), choć może wydawać się bezsensowne, może dodać prestiżu, a co za tym idzie zwiększone dochody lub rozwój. Podczas analizy, gdzie zarejestrować swoją działalność, weź pod uwagę również dodatkowe czynniki.
Atrakcyjne warunki założenia działalności
Istnieją kraje, w których procedury założenia działalności są bardzo uproszczone. W UK od momentu złożenia wniosku online, do rejestracji spółki Limited mijają najczęściej 24 godziny. Szukając optymalnego państwa dla swojej firmy, warto zwrócić uwagę także na niskie koszty rozpoczęcia działalności.
Przyjazny system podatkowy
Optymalizacja podatkowa zwiększa płynność finansową firmy. Szukając państwa, którego przepisy pomogą wprowadzić działalność gospodarczą na wyższy poziom, zapoznaj się m.in. z obowiązującą kwotą wolną od podatku oraz ze stawkami podatków. Przyda Ci się także wiedza na temat podatku VAT.
Rejestracja działalności gospodarczej w innym kraju – przeszkody
Oprócz analizy zalet przeniesienia swojej firmy za granicę musisz zastanowić się także nad minusami i czynnikami, które sprawią, że założenie działalności w innym państwie jest niemożliwe. Przeczytaj kilka wskazówek.
Rodzaj działalności
Nie każdy biznes można z łatwością przenieść do innego kraju. Najczęściej jest to niemożliwe, jeśli Twoja firma wymaga lokalu stacjonarnego. Oczywistym przykładem może być prowadzenie restauracji. Co innego, jeżeli Twoja praca polega na udzielaniu porad online innym restauratorom.
Pamiętaj jednak, że nawet praca zdalna ma w tym kontekście pewne ograniczenia. Mowa o zawodach, które wymagają licencji lub specjalnych pozwoleń na terenie danego kraju.
To właśnie dlatego każda działalność gospodarcza wymaga indywidualnej analizy.
Bariera językowa
Kryterium, które może zaważyć na decyzji dotyczącej przeniesienia swojego przedsiębiorstwa poza granice Polski, jest język. I choć większość procedur bez problemu można dopełnić po angielsku w dużej liczbie miejsc na świecie, istnieje ryzyko, że pojawią się sytuacje, w których nieznajomość obcej mowy przysporzy przedsiębiorcy problemów lub opóźnień. Jeśli chcesz go uniknąć, rozważ przeniesienie firmy z pomocą wyspecjalizowanej w tym celu kancelarii, by zmiana kraju rejestracji firmy była dla Ciebie wygodna.
Gdzie Polacy najchętniej przenoszą swoje firmy?
Polskie biznesy najczęściej przenoszą się m.in. do Wielkiej Brytanii. Zachęca ich szereg udogodnień:
- mała ilość formalności zarówno na etapie rejestrowania firmy, jak i prowadzenia jej,
- wysoka kwota wolna od podatku,
- brak obowiązkowej składki na ubezpieczenia społeczne,
- wysoka kwota limitu obrotu (bo aż £85.000) obowiązkowej rejestracji na VAT.
Innymi popularnymi kierunkami są także Czechy, Niemcy i Estonia.