
Wiele polskich firm współpracuje z zagranicznymi kontrahentami. Może się również zdarzyć, że w pewnym momencie potrzebne będą nam usługi lub produkty sprzedawane przez jednostkę z innego kraju. W takim przypadku należy pamiętać o prawidłowym rozliczeniu faktur. Niestety nie jest to takie proste jak w przypadku dokumentów wystawianych przez polskie firmy. Pod uwagę trzeba wziąć zarówno inne podatki, jak i konieczność przeliczenia kwoty wyrażonej w innej walucie. W tym przypadku nieoceniona będzie pomoc biura świadczącego usługi księgowe.
Najważniejsze informacje na temat rozliczania faktur zagranicznych
Jeśli polski przedsiębiorca kupuje usługi od firmy z innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej musi je rozliczyć jako import usług w UE. Przed zrealizowaniem takiej transakcji konieczne jest zgłoszenie się do VAT-UE w urzędzie skarbowym (druk VAT-R). Kwota na fakturze podana w zagranicznej walucie musi zostać przeliczona na złotówki po kursie walut wyznaczonym przez NBP. Należy zaznaczyć, iż pod uwagę bierze się średni kurs danej waluty, który został ogłoszony przez NBP w dniu poprzedzającym dzień powstania obowiązku podatkowego (czyli datę sprzedaży lub datę zapłaty, w zależności od tego co nastąpiło jako pierwsze).
Dodatkowe informacje na temat transakcji zagranicznych
Jeśli przedsiębiorca jest podatnikiem VAT, biuro świadczące usługi księgowe powinno rozliczyć podatek VAT od zakupu zagranicznego i wykazać go w polskiej deklaracji VAT-7 lub VAT-7K. Kwotę faktury można wrzucić w koszty. Co istotne osoby, które nie są podatnikami VAT również muszą zapłacić podatek od towarów i usług, wykazując go na deklaracji VAT-9M. Jego wartość jest w tym przypadku kosztem uzyskania przychodu.
Przedsiębiorcy, którzy kupili towar za granicą i są zwolnieni z podatku VAT, a koszt nabytych produktów nie przekroczył 50 tys. zł w danym roku, nie muszą wykonywać żadnych dodatkowych czynności. Wydatek wystarczy zaliczyć do kosztów. Jeśli kwota będzie większa, konieczna jest rejestracja do VAT-UE i zapłata podatku VAT według krajowej stawki. Oprócz tego należy złożyć deklarację VAT-8.