
Sprawność fizyczna jest bez wątpienia jedną z rzeczy najbardziej cenionych w życiu człowieka. Jej spadek, w związku z wiekiem bądź urazami, przyczynia się do znacznego obniżenia komfortu życia chorego, a nierzadko bywa także powodem wycofania się z życia zawodowego czy ulubionego hobby. Fizjoterapia jest dziedziną medycyny, która specjalizuje się w przywracaniu zdolności ruchowych za pomocą specjalnych technik. Co warto wiedzieć o tej formie rehabilitacji?
Czym zajmuje się fizjoterapia?
Fizjoterapia ma na celu przywrócenie zdrowia pacjenta przy wykorzystaniu ruchu oraz innych czynników fizycznych z jakimi spotykamy się w naturze. Wykorzystuje się ją również w korygowaniu wad postawy, pobudzeniu oraz poprawie czynności układu nerwowego, oddechowego i sercowo-naczyniowego. Stosowane w fizjoterapii metody są tak zwanymi naturalnymi metodami leczniczymi – działają na fizjologiczne mechanizmy wewnętrznej równowagi organizmu oraz stanowią naturalny składnik środowiska zewnętrznego. Wśród metod fizjoterapii wymienia się:
- kinezyterapię – terapię wykorzystującą różne formy aktywności fizycznej, mającą na celu zwiększenie efektu terapeutycznego;
- hydroterapię – terapię z wykorzystaniem wody pod różnymi postaciami, różną temperaturą i ciśnieniem;
- krioterapię – terapię pobudzającą naturalne zdolności regeneracyjne organizmu za pomocą niskich temperatur;
- masaż leczniczy – stanowiący uzupełnienie lub przygotowanie do pozostałych zabiegów, wywiera istotny wpływ na tkanki człowieka;
- terapię manualna – obejmuje pracę z tkankami miękkimi, nerwowymi oraz stawami. Jej elementami są między innymi rozciąganie mięśni, mobilizacja stawowa oraz specjalistyczne ćwiczenia.
Kiedy udać się na fizjoterapię?
Na fizjoterapię może udać się każdy, który chce zadbać o swoje zdrowie. Można ją stosować w celu przyspieszenia rekonwalescencji, a także ułatwienia choremu powrotu do pełnej sprawności i możliwości wykonywania codziennych czynności. Fizjoterapia kierowana jest głównie do osób po urazach oraz przygotowujących się do różnego rodzaju zabiegów operacyjnych. Pomaga ona przede wszystkim w:
- usuwaniu i łagodzeniu bólu;
- poprawie wydolności organizmu;
- zapobieganiu nawrotom dolegliwości bólowych;
- usprawnianiu pooperacyjnym;
- usprawnianiu układu ruchowego i poszczególnych narządów.
Fizjoterapia pozwala na zwalczenie nieprzyjemnych dolegliwości bólowych i powrót do sprawności fizycznej. Dodatkowo, wpływa też korzystnie na zdrowie psychiczne pacjenta, co ma znaczenie w procesie zdrowienia.