Sezon zimowy wymaga odpowiedniego przygotowania pod wieloma względami. Jedną z ważniejszych kwestii jest dokładne zabezpieczenie posiadanego pojazdu przed różnego rodzaju zniszczeniami, powodowanymi chłodnymi temperaturami. Niektóre samochody nie nadają się do jazdy w trakcie zimy i wymagają długiego garażowania. Sprawdź, o czym należy pamiętać, przygotowując się do przechowywania auta w garażu w trakcie mrozów.
Dlaczego warto garażować auto?
Prawidłowe dbanie o samochód pozwala na zmniejszenie wydatków związanych z jego naprawą. Zdecydowanie lepiej jest zainwestować w odpowiednią ochronę auta, niż wydać sporą sumę pieniędzy na jego nowe części. Jedną z czynności, która pomaga w utrzymaniu pojazdu w dobrym stanie, jest garażowanie. Dobre zadaszenie ogranicza niekorzystny wpływ wielu czynników zewnętrznych. Garaż przydaje się zwłaszcza w momencie, gdy na zewnątrz pojawiają się niskie temperatury. Wysokiej jakości konstrukcje, w których możliwe jest przechowywanie pojazdu, można znaleźć u producenta Kempar.
Trzymanie auta w zadaszonym pomieszczeniu pozwala na sporą oszczędność czasu. Nie trzeba bowiem poświęcać kilkunastu minut na odśnieżanie pojazdu. Garażowanie auta umożliwia również utrzymanie wszystkich części samochodu w niezniszczonym stanie. Mróz może bowiem prowadzić do rozładowywania akumulatora, pojawiania się rdzy, a także matowienia lakieru. Korzystanie z garażu zimą jest wskazane zarówno osobom, które korzystają z pojazdu, jak i tym, którzy decydują się na tzw. długie garażowanie, czyli odstawienie auta aż do wiosny. W drugim przypadku niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie pojazdu.
O czym trzeba pamiętać, garażując auto w czasie zimy?
Posiadanie aut zabytkowych, historycznych, a także modeli typu kabriolety, których używanie jest wskazane jedynie w trakcie wiosny i lata, zobowiązuje do garażowania. Warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu auta do tego procesu. Dobrze jest zwrócić uwagę na kilka kwestii, mających wpływ na to, że nieużytkowany pojazd przetrwa mrozy w czasie zimy.
Utrzymanie pełnego baku
Na samym początku przygotowywania samochodu do garażowania, należy zadbać o to, aby bak pojazdu był pełen. W pustym zbiorniku bardzo często gromadzi się wilgoć, co z kolei powoduje powstawanie rdzy. Aby temu zapobiec, przed zaparkowaniem auta w garażu, należy uzupełnić bak. Warto użyć jednocześnie dodatku stabilizującego, który posiada działanie absorbujące wody. Zapewnia to doskonałą ochronę pojazdu. Uzupełnienie płynów dotyczy także pozostałych zbiorników. Dobrze jest bowiem wymienić również olej silnikowy oraz w niektórych przypadkach płyn do hydrauliki dachu.
Odpowiednia konserwacja
W celu uniknięcia kosztów związanych z naprawą pojazdu, samochód warto odpowiednio zakonserwować. W przypadku aut posiadających składane dachy należy dokładnie wyczyścić materiał, tworzący zadaszenie. Warto również rozprowadzić na nim specjalny sprej, który przeciwdziała powstawaniu kurzu. Rozkładany dach dobrze jest również co jakiś czas otworzyć, tak aby zapobiec jego uszkodzeniu.
Przed zimą należy usunąć wszystkie zabrudzenia samochodu. Dzięki temu po okresie garażowania, pojazd znacznie łatwiej i szybciej można doprowadzić do dobrego stanu. Równie ważne jest woskowanie, które pozwala na zachowanie lakieru w prawidłowej kondycji, a jednocześnie usprawnia usuwanie ewentualnych zabrudzeń.
Przygotowanie opon
Decydując się na garażowanie auta, nie należy zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu opon pojazdu. Na samym początku warto je dokładnie oczyścić. Niezbędne jest również sprawdzenie stanu ich ciśnienia. Dobrze jest także zainwestować w specjalne stojaki, przeznaczone do utrzymywania pojazdu w prawidłowej kondycji. Dzięki nim, opony nie ulegają odkształceniom. W przypadku, gdy nie posiada się takiego sprzętu, warto od czasu do czasu przetoczyć delikatnie samochód, tak aby punkt nacisku opon był zmienny.
Jaki garaż sprawdza się najlepiej?
Zachowanie pojazdu w odpowiedniej kondycji jest zależne nie tylko od czynników takich, jak odpowiednie przygotowanie opon czy prawidłowa konserwacja. Niemały wpływ na to, czy auto pozostanie w prawidłowym stanie ma sama konstrukcja, w której pojazd będzie przechowywany. Świetnie sprawdzają się garaże murowane, które zazwyczaj stanowią nieodłączny element budynku domowego. Bardzo często wybiera się również garaże drewniane, które nie przepuszczają zimna i pozwalają na zachowanie kondycji pojazdu w prawidłowym stanie.