
Gwarancja jest standardową usługą, którą otrzymuje się przy zakupie wielu rzeczy. Udzielana jest przy kupnie telewizorów, pralek czy też nawet samochodów. Co jednak bardzo ważne, zawsze jest ona obowiązkowa jedynie sytuacji, gdy nabywa się fabrycznie nową rzecz. Nic więc dziwnego, że wielu kierowców jest mocno zaskoczonych, gdy natrafiają na ofertę używanego samochodu z gwarancją. Wiedzieć jednak trzeba, że taka gwarancja ma szereg warunków, z którymi trzeba się zapoznać. Jednym z ważniejszych jest ten dotyczący nieoryginalnych części.
Zanim jednak przejdzie się do analizy najważniejszych warunków gwarancji od strony wymienianych i naprawianych części, trzeba się przede wszystkim dowiedzieć, kto takiej gwarancji udziela, a także jak ona dokładnie wygląda. Usługa gwarancyjna samochodu używano to swego rodzaju polisa ubezpieczeniowa, dzięki której kierowca może liczyć na bezpłatną naprawę pewnych wyszczególnionych w umowie elementów auta. Oznacza to zatem, że nie można liczyć na gwarancję, jeśli kupuje się auto od osoby prywatnej. Jest ona jednak powszechnie oferowana przy zakupie samochodu z salonu.
Sprzedawcy nowych aut bardzo często prześcigają się w tym, na jak długo udzielają gwarancji na swoje pojazdy. Spotkać się można z ofertami, gdy trwa ona nawet do 7 lat. Jak to jednak wygląda w sytuacji, gdy kupuje się samochody używane z gwarancją? Z racji tego, że gwarancja w przypadku aut używanych nie jest obowiązkowa, tak naprawdę nie ma z góry ustalonego okresu, w trakcie którego musi ona trwać. Zwykle salony samochodowe udzielają jej na 12 miesięcy, lecz może się zdarzyć i tak, że samochody używane z gwarancją chronione będą przez zaledwie 30 dni.
Samochody używane z salonu, na które udzielona zostanie gwarancja, chronione są specjalną umową, w myśl której serwis sprzedawcy zobowiązany jest do bezpłatnego naprawienia pewnych uszkodzeń. Czy oznacza to zatem, że nie każde uszkodzenie podlega gwarancji? Jak się okazuje, dokładnie tak to wygląda, ponieważ w umowie gwarancyjnej zawsze wymienione są części i zakres napraw, które zostaną wykonane bezpłatnie. Co więcej, bardzo często umowa zawiera także konkretną kwotę, do której napraw będzie zrealizowana.
Kolejną dość kontrowersyjną dla wielu kierowców sprawą jest ta, że bardzo często serwisy naprawiające auta na gwarancji, proponują wymienienie uszkodzonych części na nowe, lecz nieoryginalne. Czy jest to normalne? Choć na pierwszy rzut oka wydawać się to może dość dziwnym zjawiskiem, aby autoryzowany serwis danego producenta oferował zamienniki, a nie oryginalne części, to jedna jest to powszechna praktyka, która tak naprawdę jest z korzyścią dla klienta. Wiedzieć bowiem trzeba, że często nawet auta zupełnie nowe serwisowane są na zamiennikach, ponieważ są one po prostu tańsze niż części oryginalne.
Na sam koniec dowiedzieć się jeszcze trzeba, czy z powodu wykonywania napraw gwarancyjnych na nieoryginalnych częściach, takie auta są w czymś gorsze? Czy wpływa to na ich właściwości jezdne, bezpieczeństwo czy też wartość w przypadku sprzedaży? Jak się okazuje to, czy kupi się zamiennik, czy oryginał i na jakich częściach zostanie wykonana naprawa gwarancyjna, nie ma najmniejszego znaczenia. Jedyną istotną i prawdopodobną różnicą jest fakt, że część nieoryginalna może mieć nieco mniejszą trwałość, lecz oprócz tego działać będzie dokładnie tak samo.