
Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem i nie są poradą inwestycyjną. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Panele fotowoltaiczne stały się bardzo popularne wśród prywatnych odbiorców, którzy montowali je na dachach swoich domów na własny użytek. Jednak coraz więcej osób dostrzega też niesamowity potencjał farm fotowoltaicznych. To bardzo opłacalna inwestycja. Co warto wiedzieć o farmach fotowoltaicznych i dlaczego warto ulokować swój kapitał właśnie w fotowoltaice?
Farma fotowoltaiczna – co warto o niej wiedzieć i jak wygląda jej budowa?
Energia pozyskiwana z promieni słonecznych to jedno z głównych źródeł OZE. Inwestorzy, którzy posiadają działki, powinni poważnie rozważyć budowę farmy fotowoltaicznej, która może przynieść wiele korzyści.
Warto jednak pamiętać, że nie każdy grunt może nadawać się na tego typu inwestycję – warto więc sprawdzić, czy działka spełnia odpowiednie wymagania. Przede wszystkim musi być ona odpowiednich rozmiarów, tak, aby móc swobodnie rozmieścić panele. Ukształtowanie terenu powinno być płaskie, a działka powinna być odpowiednio nasłoneczniona. Grunty zlokalizowane przy drzewach czy zabudowaniach mogą nie spełniać kryteriów.
Jak wygląda proces budowania farmy? Główny inwestor i jednocześnie osoba, która będzie zarządzać taką farmą, musi przejść kilka etapów, zanim farma zacznie funkcjonować i przynosić realne zyski.
Przede wszystkim pierwszą rzeczą, od której należy zacząć całe przedsięwzięcie, jest wybór miejsca, w którym docelowo ma się pojawić farma. Gdy już decyzja o lokalizacji zostanie podjęta, należy stworzyć projekt instalacji fotowoltaicznej, a także spełnić wszystkie procedury i zadbać o to, aby wydane zostały odpowiednie dokumenty, takie jak decyzja środowiskowa, warunki przyłączenia do sieci oraz warunki zabudowy, a także samo pozwolenie na budowę. Jeśli farma ma produkować energię większą niż 500 kW, to niezbędne będzie również uzyskanie koncesji. Proces administracyjny jest bardzo rozbudowany, ale bez niego nie jest możliwe rozpoczęcie inwestycji.
Po spełnieniu formalności można przejść do budowy farmy. Warto pamiętać, że wiąże się to z transportem elementów infrastruktury – należy to dobrze zorganizować, w szczególności zwracając uwagę na dostępność drogi dojazdowej. Jeśli działka położona jest w trudno dostępnym miejscu, rozwiązaniem może być montaż drogi dojazdowej tymczasowej, co znacznie usprawni przewożenie instalacji. Po odpowiednim przygotowaniu następuje montaż paneli fotowoltaicznych, podłączanie elementów oraz zbieranie pomiarów. Tak zamontowana instalacja jest gotowa na produkcję prądu.
Farma fotowoltaiczna – dobra i opłacalna inwestycja na lata
Farma fotowoltaiczna zapewnia zyski przez wiele lat, zwłaszcza w czasach, gdy ceny prądu są wysokie i coraz większą popularność zyskują odnawialne źródła energii. Aby farma mogła przynosić zyski, należy sprzedawać wyprodukowaną przez nią energię elektryczną. Można robić to na trzy sposoby: sprzedawać ją na aukcji OZE, sprzedawać na podstawie umów PPA, zawartych pomiędzy producentem energii elektrycznej a kupującym, a także sprzedając do sprzedawcy zobowiązanego, po średniej cenie rynkowej z poprzedniego kwartału. Wybór jednego z tych sposobów będzie miał wpływ na to, jakie zyski będzie przynosić farma.