Masz problemy ze wzrokiem, ale z różnych przyczyn nie chcesz lub nie możesz nosić okularów? Alternatywą są dobrej jakości soczewki kontaktowe. To, jakie szkła wybierzesz, zależy od kilku czynników. Sprawdź, czym się kierować, kupując pierwsze „kontakty”.
Moc soczewek
Najważniejszą kwestią przy zakupie soczewek kontaktowych jest dobór odpowiedniej mocy. Nawet jeśli nosisz już okulary, to nigdy nie kupuj szkieł kontaktowych o takiej samej mocy co szkła okularowe. Ze względu na to, że soczewka leży bezpośrednio na gałce ocznej, jej moc może być bowiem inna. Dlatego pierwsze, co powinieneś zrobić, to zbadać oczy. Powinien się tym zająć specjalista, np. optometrysta w salonie optycznym albo lekarz okulista Opole jest miastem, w którym działa wiele salonów, gdzie profesjonalnie zbadasz narząd wzroku i dobierzesz właściwą moc soczewek. Na przykład, w salonie German Optiker nie tylko dobierzesz, ale od razu kupisz szkła kontaktowe najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb.
Soczewki dostosowane do wady wzroku
Kolejnym krokiem jest dobór soczewek do posiadanej wady wzroku. Poza mocą optometrysta bądź okulista dobiera szkła o odpowiedniej średnicy oraz promieniu krzywizny, dopasowanych do budowy gałki ocznej i wady. I tak w przypadku korekcji krótko- i dalekowzroczności właściwe są soczewki sferyczne. W przypadku osób z astygmatyzmem stosuje się soczewki kontaktowe toryczne. To, jaki rodzaj soczewek wybrać, także powinien określić specjalista.
Dostosuj szkła do stylu życia
Dobór „kontaktów” powinien zapewniać też wygodę i komfort noszenia. W dobrych sklepach optycznych znajdziesz szeroki wybór rozmaitych soczewek, które łatwo dostosujesz do stylu życia i indywidualnych potrzeb.
Jeśli chcesz zachować najwyższy poziom higieny, zdecyduj się na szkła jednodniowe. Nie wymagają one specjalnej pielęgnacji, ponieważ po jednym dniu noszenia należy je wyrzucić. To polecane rozwiązanie również dla osób, które noszą soczewki sporadycznie, a na co dzień korzystają np. z okularów. W ten sposób mogą oni zawsze, w razie potrzeby, założyć nową parę, nie martwiąc się o mijanie terminu ważności dwutygodniowych czy miesięcznych soczewek.
Soczewki wielokrotnego użytku to modele, które są przeznaczone do stosowania w określonym czasie. Do najpopularniejszych należą szkła miesięczne, ale dostępne są też soczewki dwutygodniowe czy kwartalne. Wybierając to rozwiązanie, musisz pamiętać o codziennym zakładaniu i zdejmowaniu soczewek. Bardzo ważna jest higiena – po każdym ściągnięciu, jeszcze przed włożeniem do etui, soczewki należy starannie przemyć specjalnym płynem do szkieł kontaktowych. Po wskazanym przez producenta czasie należy wyrzucić soczewki. Jeśli nie pamiętasz, kiedy założyłeś nową parę, zwróć uwagę na ich budowę – w miarę upływu czasu soczewki stają się twardsze, co oznacza, że zbliża się koniec ich przydatności.
Jeśli nie chcesz codziennie ściągać i zakładać „kontaktów”, wybierz specjalne modele do ciągłego noszenia, takie jak soczewki kontaktowe Acuvue Oasys. Szkła typu Day&Night przepuszczają więcej powietrza nawet w nocy, co sprawia, że są komfortowe i przede wszystkim bezpieczne przy ciągłym użytkowaniu. Żywotność tych produktów wynosi zazwyczaj 1-2 tygodnie.